Hısn-i-Mansur Kalesi Efsanesi

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Hısn-i-Mansur Kalesi Efsanesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hısn-i-Mansur Kalesi Efsanesi

  Reklam  Hısn-i-Mansur Kalesi Efsanesi

  Forum Alev
  Hısn-i-Mansur Kalesi Efsanesi

  Efsaneler halk arasında söylentilerden ibarettir.Bu söylentilerin aslı varmı dır bilinmez.Adıyaman bölgesinde geçen bir kale efsanesi ise şöyledir.

  Efsaneye göre, Adıyaman kalesinin orta yerinde mil üzerinde dönen bir köşk varmış. Bu köşkte savaşı seyreden Arap kumandanının kızı, kaleyi kuşatan Türk kumandanını görür ve ona aşık olur. Kız Türk kumandanına haber göndererek kendisini almayı kabul ettiği takdirde kale anahtarını vereceğini söyler.

  Bir gece gizlice Türklerin tarafına kaçan kızı, Türk kumandanı kabul eder ve kendisiyle görüşür. Bu sırada kız, elbiselerinin içinde bir şeyin kendisini rahatsız ettiğini söyler.

  Elbiseleri çıkarıldığında kuru bir yaprağın vücudunu tahriş ettiği görülür. Bu duruma çok sinirlenen Türk Kumandanı "Baban seni kuru bir yapraktan dahi sakınır yetiştirdiği halde kendisine ihanet ettin. Kim bilir bize ne türlü ihanetler yaparsın", diyerek kızı öldürtür. Kale ve şehri yaptığı hücumlarla ele geçirir.
 2. 2
  ATİE
  Bayan Üye

  Cevap: Hısn-i-Mansur Kalesi Efsanesi

  Reklam  nekadar ilginç bir efsane aslında babasına ihanet eden kızda cezasını bulmuş ama öldürmeseydi daha iyi olurdu sonuşta efsane+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi