Worms 3D Demo İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Demo inceleme Bölümünden Worms 3D Demo İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Worms 3D Demo İnceleme

  Reklam  Worms 3D Demo İnceleme

  Forum Alev
  Evet arkadaşlar demomuzun adı bile hepimiz için çok şey ifade ediyor. Bir oyun düşünün ki minimum bir yaratıcılık ama maksimum oynanabilirlik ve sınırsız eğlenceyle gönüllerimizde yer etsin; bize uykusuz geceler, gülmekten öldüğümüz, sinirden gerildiğimiz, sevimli kurtçuklarımız ölmesin diye kırk takla attığımız dakikalar yaşatsın (hele ki bir de bilgisayarınız iyi bir ses sistemi varsa tadından yenmez :)

  Bilmeyenler için (var mı öyle bir kitle?) kısaca Worms'u açıklamam gerekirse; bir platform üzerinde iki gruba ayrılan kurtçukların (çok sevimliler) bir birlerini yok etmeye çalışmaları, bunu yaparken de top, tüfek, tekme, tokat, bazuka, hava saldırısı, patlayan koyun (!!?) kısacası Allah ne verdiyse kullanmalarını konu alan bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Oyunu güzel yapansa bu kadar masum ve sevimli görünen canlıların birbirine neler yaptıklarını görmek, komik olaylar yaşamak, yanlışlıkla arkadaşını vuran bir kurtçuğun aldığı tepkiler ve daha neler neler.

  Şimdi, haliyle bu kadar güzel ve bu kadar çok seveni olan bir oyunun da zamana ayak uydurması gerekiyordu. Yanılmıyorsam şu ana kadar "Worms Blast"ı saymazsak 4 farklı Worms oyunu çıktı. Bir süre sonra oyun kendini yinelemeye başlamıştı. Özellikle "Worms World Party" beklentileri fazla karşılayamamış ama yine de satmayı başarmıştı. Çok az değişiklik yapılarak piyasaya çıkacak bir oyun daha worms hayranlarını feci sarsacağından köklü bir değişikliğe gidildi. Bazılarının deyişiyle oyun zamana ayak uydurdu, yani tamamen 3D oldu. Ben bu "zamana ayak uydurdu" görüşüne fazla katılamayacağım.

  Neyse, bakalım oyunun tamamen 3. boyuta geçmesi oyuna ne gibi yenilikler, değişiklikler getirmiş? İlk olarak yapımcılar oyunun bu kadar tutmasını sağlayan eğlence ve oynanabilirlik ikilisinden vazgeçmemeye çalışmışlar ve bunda epey başarılı olmuşlar. Eski Worms'lardaki sadece profile bağlı kalan yan kamera açısından tamamen vazgeçilmiş ve 360 derece dönebilen (bazen biraz kassa da) kamera açılarına geçilmiş. Artık bir 3D action oyununda olduğu gibi kurtçuğunuzu istediğiniz yerden görebilecek ve çevreyle uyumunu (saklanma, kaçma, atlama, zıplama) daha rahat sağlayabileceksiniz.

  Oynanabilirlik bence çok iyi olmuş, eminim ki kurtçukları yönetmekte ilk 5 dakikadan sonra hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Kontrolleri kısaca anlatmak gerekirse "fifa kontrolleri" diyebilirim. W, A, S, D ile kutçuğumuza yön verirken; E ile haritanın tamamını yukardan görebileceğiz. Şimdi bu yukardan görme olayı aslında çok önemli. Oyun 3D olduğu için artık kurtçuklarımız dağ, tepe arasında kalabiliyor, çukurlara düşebiliyor ya da oyuna öyle bi yerden başlıyor ki hiç bi yeri görmek mümkün olmuyor. İşte böyle durumlarda E tuşuna başılı tutup yukardan genel bir görüş alıp sallama atışlar yapabiliyoruz. Atışlarımız gene eski oyunlardaki harita üzerinde çeşitli tahribatlar yaratıyor delikler açıyor ve parçalar koparıyor. Tabi silahın gücü de bu tahribatlarda etkili. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Worms 3D Demo İnceleme

  Reklam  Şimdi geldi sıra silah kullanımına; işte yeni worms burada da bir yenilik getiriyor 3D'ye geçişle beraber. Haliyle, artık rakipleri görmede bazı sorunlar yaşıyoruz; ağaçlar, kutular ya da doğal bazı engeller sorunların başında. Bu yüzden yeni Worms'da hedef almamız içinde bir tuş kullanıyoruz. Q tuşuna basılı tutuğumuz sürece sanki o an kurtçuğun gözünden görüyoruz ve ekranda bir hedef imleci beliriyor. Rakibi tam bu imlecin içine almaya çalışıyoruz tabi işi yaparken kullandığımız silah, rüzgarın esiş yönü ve hızı büyük önem taşıyor. Oyun 3D'ye geçince ıskaların sayısı haliyle artıyor. Çünkü sizi engelleyen şeylerin sayısı çok daha fazla.

  Benim en çok güldüğüm şeylerden biri oyunun başında iki kurtçuğun yan yana doğması ve sıranın birine geldiğinde Q'ya basılı tutarken diğerinin surat ifadesini görmekti. Sanki "Aman abi yapma sakın" der gibi bakıyodu ama sonuç aparkatımın yüzünde patlaması oldu :)

  Oyun 3D olmuş da hiç birşey kötü olmamış mı? şeklinde soru soranları duyar gibiyim; evet, malesef 3D'ye geçişle beraber bazı hamleleri yapmak ve yaptırmak oldukça güç duruma gelmiş. Mesela oyunu az çok oynayan herkes paraşüt kullanmayı çok sever ancak bu oyunda paraşüt kullanmak oldukça zorlaşmış. Denemeleriniz genelde kurtçukların yüzme bilmemelerinden kaynaklanan felaketlerde sonuçlanıyor. Bazen de kamera açılıları her 3D oyunda yaptığı gibi insanı delirtecek duruma getiriyor. Ama neticede bu daha oyunun demo sürümü ve yakında çıkacak oyunda bunların olacağına pek ihtimal vermiyorum. Ama gene de yoğurdu üfleyerek yiyelim, ne olur ne olmaz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi