Star Wars: Republic Commando Demo İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Demo inceleme Bölümünden Star Wars: Republic Commando Demo İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Star Wars: Republic Commando Demo İnceleme

  Reklam  Star Wars: Republic Commando Demo İnceleme

  Forum Alev
  Uzun zamandır benim gibi Star Wars hastaları tarafından hastalıklı bir şekilde beklenen Republic Commando'dan nihayet bir demo geldi. Episode III ile aynı anda piyasayı dağıtması muhtemel oyunun demosunda, şirin (!) Wookie'lerin memleketi olan Kashyyyk'te Wookie arama operasyonuna katılıyoruz. Gayet tabii ki hemen her oyunda olduğu gibi gelişen olay örgüsü bizi içine hapsedip, bu oyunu beklettiriyor.

  Sanırım hepsinden önce oyunun grafiklerine değinmek gerek; Republic Commando belki de hiçbir Star Wars oyununun olamadığı güzellikte grafiklere sahip. Unreal Tournament 2003'ün motorunun yoğun şekilde değişim geçirmesi sayesinde Doom 3'e bakışlar atan grafikler, çoğu oyun gibi delicesine bilgisayarı zorlamıyor olmasıyla da beğenimi kazandı. Ancak yine de sağ taraftaki ekran görüntülerine bakıp da geceleri içip sızmak, yatak içinde gün boyunca boş boş oturmak, ve Anathema dinlemek istemiyorsanız upgrade'inizi eksik etmeyin. (bu arada Anathema dinlememezlik etmeyin, kızdırmayın)

  Her açıdan başarılı olan görseller, başarısını özel efektler, karakter modellemesi, mekan ve çevre detaylarında da kendini gösteriyor. Poligon sayısında cimrilikten kaçınmayan grafikerlerin ürünü olan karakterler, Halo 2'deki gibi müthiş gözüküyor. Işıklandırma ve partikül efektleri de aynı güzellikten fazlasıyla nasibini alırken tüm bunlar gözü çok yormayan, ama sade de sayılamayacak kadar zengin bir ortamda sesini fazla çıkarmadan çalışabiliyor, ve bu da Republic Commando'nun el yakan oyunlar karşısında ne kadar başarılı olduğunun ufak bir göstergesi.

  Republic Commando, 4 kişilik bir 'cumhuriyet komandosunu' yönettiğiniz ve verilen görevleri sert bir şekilde yerine getirdiğiniz bir oyun. F.E.A.R'da olduğu gibi her askerin farklı bir özelliği yok, buna siz de bir istisna değilsiniz. Tek farkınız takım lideri olmanız, bu sayede takıma çeşitli görevler verebiliyorsunuz, Rainbow Six veya SWAT'taki kadar olmasa da. Örneğin pozisyona girme, kapı açma gibi basit komutları farenin sağ tuşuyla verebiliyorsunuz ve ekip bunları başarıyla yerine getiriyor. Ayrıca ekibin dizilişleri de olağanüstü yapılmış, Raven Shield'dakinden bile daha iyi diyebilirim. Bir kapıyı açmaya çalışırken takım elemanlarınızdan 2'si kapının kenarlarında içeriye dalmayı bekliyor, diğeri de arkada ağır silahıyla ortalığı dağıtmaya hazırlanıyor. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Star Wars: Republic Commando Demo İnceleme

  Reklam  Her zaman bir oyunun içeriği, özgünlüğü ve atmosferi, o oyunun teknik detaylarından daha önemlidir. Zaten oyun kelimesi 'oynamak'tan, oynamak da 'eğlenmek'ten türememiş midir? Star Wars oyunlarında kendinden geçmiş bir kişi, Republic Commando'ya başladığı zaman bir hayli şaşıracaktır, zira oyunda ne Star Wars gibi bir atmosfer, ne ışın kılıcı, ne de müzikler bulunuyor. Aslına bakarsanız Republic Commando'nun Xbox tetikçisi Halo ile onlarca ortak yanı var, bu yüzden de sanırım oyuna Star Wars evreninde geçen bir Halo diyebiliriz. Ama dediğim gibi, taklit atasını yüceltmekten başka bir şey değildir ve bir oyunun özgünlüğü, tutunabilmesi için çok önemlidir. Republic Commando bu açıdan kesinlikle bir taklit değil, yapımcılar iyi olanı kendince yorumlamayı ve Star Wars'la harmanlamayı çok iyi bilmiş. Öncelikle söylemem gerekir ki oyunda hiç dinmeyen, kısacık demoyu onlarca kez oynatacak denli zevkli ve inanılmaz bir atmosfer var. Yalnız demo çok fena bir sonla bitiyor, kafayı sıyırtacak denli merakta bıraktıran bir son yaptıkları için yapımcıları buradan kınıyorum...

  Oyunda ara yüz de çoğu oyundan farklı bir şekilde karşımıza çıkmış. Diğer elemanlar gibi bir kasket içinde olduğunuzu belirten, saydam bir camla örülü ara yüz, baştan karmaşık gelse de zamanla güzelliğini anlıyorsunuz. Takım arkadaşlarınızın ve kendinizin sağlıklarını buradan görebiliyor, ayrıca korunma (cover) yerlerini de görebiliyorsunuz. Bu tarz bir siper mahaline geldiğinizde oyun, siperin önüne sizin için saydam bir karakter çiziyor; ipucu niteliğinde. Ve emin olun siperde durmak hem oyundaki, hem de gerçek hayattaki sağlığınızı oldukça etkiliyor. (beyin sağlığınızı, çoğunlukla) Ara yüz demişken, menü de fena halde Halo'yu hatırlattı. Ayrıca deneme fırsatım olmadı fakat Xbox versiyonunda da büyük benzerlikler söz konusuymuş, özellikle de kontrollerde.

  Klon savaşları ile çıldırasıya, kudurasıya, ölesiye, hisli bir şekilde beklediğimiz Episode III arasında köprü görevi üstlenen bir senaryoya sahip Republic Commando. 3 ana kısma bölünen oyunda 12-13 civarı bölümde ter dökecek, ve çeşitli mekanlarda bulunacaksınız; Geonosis, uzay gemileri, Kashyyyk gibi. Bu sürede de Trandoshan'lar, Geonosis sakinleri, savaş droid'leri, ve bazı sürpriz düşmanlara karşı savaşacaksınız. Demoda da gördüğüm kadarıyla oyundaki yapay zeka hayli umut verici görünüyor, birkaç hata ve bug da yok değil. Fakat çoğu demoda bu tarz program ve grafik hataları görmek mümkün, o açıdan bunu şimdilik bir eksi olarak saymıyorum. Yapımcılar, çok çeşitli ve bazıları da macera öğeleri içeren düşmanları üzerimize salarak bizlere zor anlar yaşatmayı amaçlıyor; örneğin klon savaşlarındaki Geonosis'liler nasıl duvara tutunup saldırıyorlarsa bu oyunda da öyle bir etkileri bulunacak. Sadece bununla da yetinmeyen bu arkadaşlar, çevredeki obje ve silahları alıp utanmadan fırlatabilecekler. Oyunun fizikleri de bu noktada ön plana çıkacak. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Oyunla ilgili bilgiden sonra demoya dönecek olursak; oyunda en şaşırdığım unsurlardan biri sağlık mevzusu oldu. Hasar aldıkça kasketiniz zarar görüyor, çatlıyor, hatta ölümün eşiğindeyseniz gözünüzün önünden çizgiler geçmeye başlıyor. 'Kara Tren' garajınıza yanaştığı anda ise dünyayı hepten bırakmıyorsunuz; kırmızı ve flu bir ekrandan olan biteni hayal meyal izleyebiliyor, boğuk seslerle can savaşı veriyorsunuz. Bu sırada yüklediğiniz bir oyunu açabiliyor, adamlarınızın temizliklerini bitirmelerini bekleyebiliyor, veya birinden yardım isteyebiliyorsunuz. (3 adet komut beliriyor camınızda) Eğer herhangi bir adamınız boş boş geziniyorsa, bu sırada yanınıza geliyor ve ufak bir operasyonla sizi tekrar hayata döndürüyor; siz de ayağa kalkarak aksiyona kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Bir nevi şok veriyor diyebiliriz. Aynı işlemi siz de yapabiliyorsunuz, biraz zaman alıyor. Fakat tüm elemanlarınız 'Kara Tren'den biletlerini ayırtmışlar ise, reload'dan başka bir seçeneğiniz kalmıyor.

  Oyundaki silah seçeneği de, belki baygınlık verecek ama, Halo'yu andırıyor. 2 adet silah yerinizin bulunduğu oyunda fena halde Halo'yu hatırlamak üzereyken yapımcıların ortaya kattığı leziz soslar, olaya farklı tatlar katmış. Bir primary, bir de secondary silahınız mevcut oyunda, secondary silah genelde pistol olurken primary de çeşitli geliştirmeler ile farklı şekillere bürünebilen (rocket launcher, sniper, ağır silahlar.. vs.) bir tüfek. Önceden de dediğim gibi, hemen her alanda başarılı olanı kullanmaya çekinmeyen yapımcılar bunu başarılı şekilde, taklitten uzak bir şekilde kullanmasını bilerek başarılı sistemler yaratmışlar; silah sistemi de buna bir istisna değil. Çevreden topladığınız bazı parçaları tüfeğinize takarak basit bir makinalı tüfekten keskin nişan silahı, veya daha gelişmiş bir makinalı tüfek elde edebiliyorsunuz.

  Oyunumuz aksiyon dolu tek kişilik oyunun yanı sıra çoklu oyuncuya da sahip; her ne kadar demoda test etme şansı bulamasak da. Günümüz oyunlarında sabit özellik sayılabilecek deathmatch, team deathmatch, ve capture the flag gibi modlara sahip olan oyun bu alanda çok da iddialı değil, fakat olması önemli. Çoklu oyun aynı zamanda internete bağlı değilken, botlara karşı oynama imkanı da sunacak. 2-4 arası kişiyle bölünmüş ekranda oynayabileceğiniz offline multiplayer da zevkli olacak gibi görünüyor. Bunların dışında Xbox Live'da oyun 16 kişiye kadar çoklu oynanabilecek.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi