Empire Earth 2 Demo İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Demo inceleme Bölümünden Empire Earth 2 Demo İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Empire Earth 2 Demo İnceleme

  Reklam  Empire Earth 2 Demo İnceleme

  Forum Alev
  Gerçek Savaşa Hazır Olun

  Her zaman sevmişimdir konusu savaş olan oyunları. Daha bir cazip gelmiştir bana düşmandan daha fazla asker sayısı elde edip, düşmanın yok oluşunu keyifle izlemek. Yine bu tür oyunları tam yeni özlüyorduk ki, efsane bize çok yakında geri döneceğini hatırlattı. Ve bir demo ile de oyun çıkana kadar savaşçı ruhumuzu serbest bıraktı. Evet hepimizin bildiği gibi Empire Earth 2'den bahsediyorum. Empire Earth (EE) serisinin ilk oyunuyla 2001 yılında tanışmıştık. Strateji severlerinin kalbinde köklü bir yer etmiş olan AOE serilerinin bıraktığı izleri silmeye aday bir oyundu. Ve de hak ettiği tepkiyi fazlasıyla aldı o zamanlar. Oyun o yıllarda AOE in sahip olmadığı kadar geniş bir tarih yelpazesine sahipti. Taş devrinden başlayan oyun, çok uzun dönemlere kadar uzanmakta olup, oyunculara uzun soluklu bir macera yaşama fırsatını veriyordu. İşte o efsane 2. oyunuyla tekrar aramıza döndü.

  İlk oyunu çok büyük ilgi gören serilerin ikinci oyunları çoğu zaman bekleneni vermiştir. Bu oyunla da EE severler istediklerini fazlasıyla alacak gibiler. Gerçek zamanlı strateji oyunlarını arasında saygın bire yere sahip olan EE, serinin 2. oyunuyla da yine çok şey vaat ediyor. İlk oyunda olduğu gibi yine bir çok oyunun karışımı bir tat alacağız. Bu demek oluyor ki oyunda yine Age of Empires,Rise Of Nation ve Command Conquer Generals oyunları karışımı bir havayı yaşayacağız. Buda yine bizi fazlasıyla memnun edecek.

  Tarihte Derin Bir Yolculuk

  Bahsettiğimiz gibi bu 2.oyun tam 10.000 yıllık bir geçmişi bünyesinde barındırıyor. Bu zaman süreci "Taş devri" döneminden başlayıp 15 dönem daha ileri gittikten sonra son buluyor.En son geleceğimiz nokta ise 2130 ve 2230 yılları arasını kapsayan "Sentetik devir". Yine çok geniş bir yelpaze kapsanmış. Bu geçmişte kontrol edeceğimiz 14 tane ırk bulunuyor. Başlıca ırklara göz atacak olursak; Amerikalılar, Almanlar, İngilizler, Romenler, Yunanlar, Çinliler, Koreliler, Japonlar, Mısırlılar, Türkler, Babiller, Aztekler, İnkalar ve Mayalar. Görüldüğü üzere tarih yelpazesi geniş olduğu gibi oyunda ırkların yelpazesi de bir hayli geniş. Her ırkın kendine has özellikleri, yapıları, mimari tarzları, savaş taktikleri ve de oyun sırasında çalan müzikleri var. Bu da oyuna genel anlamda çok çeşitlilik kattığı gibi oyuncuların farklı ırklarla oynarken sıkılmasını minimuma düşürüyor.

  Hücuuumm

  Oyun tabi ki strateji oyunu olduğu için konu ve oynanış adına çok fazla şey beklemek doğru değil. Ana tema savaşları bir şekilde kazanmak bu tarz oyunlarda. Oynanış adına da söylenecek pek fazla bir şey göremiyorum açıkçası. İlk önce bir şehir merkezine sahibiz ve "citizen" adı verilen çok amaçlı ustalardan birkaç tane serpiştirilmiş ortalığa. Amacımız her zaman olduğu gibi bu çok amaçlı ustaları belirli bölümlerde görevlendirip şehrimizin ihtiyaçlarını karşılamak. Nedir ihtiyaçlarımız diye soracak olursanız kısaca onlara da değiniyim. Teknoloji puanı, yiyecek ihtiyacı, odun ihtiyacı, taş ihtiyacı, demir ihtiyacı, altın ihtiyacı ve güherçile adı verilen bir madene olan ihtiyaçlarımız mevcut. Citizenlerimizi ormanda, tarlada, maden ocaklarında çalıştırıp bize lazım olan stokları elde ediyoruz. Ardından üretim kısmı başlıyor. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Empire Earth 2 Demo İnceleme

  Reklam  Topladığımız stoklardan da yararlanarak bize lazım olacak çeşitli binaları inşa ediyor. Bunların içinde asker üretmemizi sağlayan yapılar, ekonomiyi geliştirmemizi sağlayan yapılar, ve bir de ülkedeki teknoloji seviyesini arttırmak için gereken yapılar var. Bu kombinasyonları bir araya getirip savaşı kazanmaya çalışıyoruz. Yapmamız gerek bunlardan ibaret. Tabi ki de böyle anlatıldığı gibi kolay değil.Biz nasıl akılcı hamleler yapıp düşmanı alt etmek istiyorsak, düşmanda boş durmuyor. Gelişmiş yapay zekası ile üzerimizde bir çok savaş taktiği deniyor. Şehrimizi müdafa etmek ise marifetli parmaklarımıza kalıyor.

  Demoda Neler Var

  Şimdi demoda bize neler sunulduğuna bakalım. Öncelikle ana menü de Single Player ve Settings menüleri var. Single Player menüsüne girdiğimiz zaman yalnızca Skrimish modunu seçebiliyoruz ve bu modda en fazla 3 ırk ile oynayabiliyoruz. Oyunda bulunan 14 Irktan sadece Almanya, Amerika ve Kore'yi seçebiliyoruz. Ayrıca 8 çeşit skirmish oyun seçeneği bulunsa da bunlardan yalnızca ikisi ile oyunu oynama fırsatımız var. Diğer oyun tipleri hepinizin tahmin edeceği gibi aktif değil. Bununla da yetinelim diyoruz ve Settings menüsüne geliyoruz. Burada ses, video ve oyun için çeşitli ayarları yapmamız mümkün. Yalnız grafik kartları ortalamanın altında olan arkadaşlarımız video ayar bölümünden detayları ve çözünürlüğü bir hayli kısmak zorunda kalacak. Gelişen teknolojide en düşük sistem isteyen oyunlar olan gerçek zamanlı strateji oyunları dahi artık iyi performans vermek için iyi grafik kartlarını tercih ediyorlar. Bunu da dipnot olarak düşelim.

  Yağmur Yağıyor,Seller Akıyor

  Oyun demo olduğundan mıdır bilmem ama sürekli yağmur yağıyor. Sanırım hava detaylarını ne kadar iyi yaptıklarını sürekli oyuncuya hatırlamak istemişler. Şu ana kadar strateji oyunlarında gördüğüm en gerçekçi hava detaylarına sahip Empire Earth 2. Öyle ki şehrimize yağmur yağarken topraklardan kalkan tozlar ve o an yaşatılan hava gerçekten mükemmel. Zira aynı şey yağan karda da mevcut. Kar yağmaya başladıktan sonra yapılarınızın çatısı ve zemin kar tutmaya başlıyor, askerlerinizin gezindiği yerlerde ayak izleri kalıyor. Gece ve gündüz modellemesi de göze gayet hoş geliyor. Oyun grafikler bakımından kesinle çok söz hak ediyor. Yine ses kalitesi de beni oldukça tatmin etti. Bu konudaki tek eksikleri birazcık yüksek sistem istemeleri. Demo itibari ile bize sunulan detaylar bunlar. Tam sürümde nelere şahit oluruz aşikar+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi