Call of Duty 2 Demo İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Demo inceleme Bölümünden Call of Duty 2 Demo İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Call of Duty 2 Demo İnceleme

  Reklam



  Call of Duty 2 Demo İnceleme

  Forum Alev
  2. Dünya Savaşı konulu oyunlardan bir kısım oyuncular artık bıkmış olsalar da eğer oyun kaliteli ise gördüğümüz kadarıyla herkes hemen saldırıyor oyuna. Daha çıkmamış, oynanmamış ve hakkında pek yorum olmayan bir oyuna neden hemen hücum edilir? Eğer ilki çok iyi bir oyunsa...

  Medal of Honor, Call of Duty derken genç oyuncular 2. Dünya Savaşı'nı neredeyse bilgisayar oyunlarından öğreniyor desek yanlış olmaz herhalde (yüzeysel biçimde de olsa). Her iki oyun da çok kaliteliydi ve devamları da yapıldı. Şimdi sıra Call of Duty 2'de. FPS severlerin merakla beklediği oyunun demosuyla ilgili yorumlarımı ve notlarımı paylaşmaya başlıyorum.

  Demo 670 MB. Gözünüzde büyütmeyin diyemeyeceğim, evet büyütün :) 256K ADSL ile 6-7 saat civarında iniyor. Çoğu kişi nasıl olsa tam sürümü yakında çıkacak diye indirmemeyi de tercih edebilir. Demoda bir bölüm var. Tam sürümde ise 27 bölüm olacak. Demoda İngilizleri oynuyoruz ve saldırdığımız taraf ise tahmin edin kim ? Tabii ki Almanya.

  Mısır - El Daba'da üstlenmiş olan Almanlara hem karadan hem de denizden saldırıp kuşatma altına aldığımız bölümde, olayı oyuncuya yaşatan kısım karadan saldırı. Denizden saldırı için yardımda bulunuyorsunuz. Denizden yapılacak olan bombardıman için Almanlar'ın sahile kurduğu savunmayı çökertmeniz lazım.
  670 MB boyutunda olan demoyu indirince uzun bir bölüm oynayacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü ben bölümü normal zorlukta 10 dakikada bitirdim. 10 dakika sürdü ama inanılmaz zevkliydi.

  Öncelikle atmosfer tek kelimeyle "mükemmel". Şehire yaklaştıkça gelen patlama sesleri, uçakların bombardımanlarını seyretmemiz, Almanlar'ın savunma çabaları, düşen uçaklar, patlayan binalar ve tanklar (hatta önünüzdeki tankın da size elveda demesi) siz şehre girene kadar içerinin nasıl bir cehennem olduğunu size güzelce anlatıyor.El Daba'ya girdiğimizde beklenildiği gibi üstümüze adeta kurşun yağıyor, tabii benim gibi önce en zorda bir deneyelim bakalım deyip oyuna başlarsanız sonuç pek parlak olmuyor :) Çatışmalar ve diğer anlarda askerlerin arasındaki konuşmalar, düşmana bağırmaları, yaralandıklarındaduyduğunuz çığlıklar size gerçek bir savaşın içinde olduğunuzu çok iyi hissettiriyor.

  Hazır konu askerlerin arasındaki konuşmalardan açılmışken, gelelim seslere. Sadece konuşmalara değil, çevre ve çatışma seslerine de çok özen gösterildiği oyunun her halinden belli oluyor. Bombalar patladığında ses sisteminizin masayı sallamasını bekleyebilirsiniz. Silahların ateşlendiği anda sesi biraz kısmak zorunda kaldım çünkü o kadar gürültü arasında kalıyorsunuz ki buna dayanmak çok zor (gerçek savaş atmosferini iyi yansıtıyor demiştim değil mi?)



 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Call of Duty 2 Demo İnceleme

  Reklam



  Gelelim grafiklere. Daha önce çıkan ve 2005'in en iddialı oyunu olduğu söylenen FEAR'ın bilgisayarlarımızı inanılmaz zorlayıp da bizi kara kara düşündürmesinden sonra CoD 2 bizi rahatlıyor. Çünkü grafiklerin güzel olmasından çekinip de acaba bu oyun da FEAR gibi mi olacak diye şüphe içinde kalıyor insan. Ancak durum hiç böyle değil. Oyunu 3000+, X800 XT ve 1 GB RAM'e sahip bilgisayarda denedim ve FEAR'ın çok yavaş çalıştığı ayar olan 1280 x 1024 + Anti Aliasing ve Anistropic Filtre'de oyun gayet akıcı çalıştı. Yani 150-200$ civarına satılan ve çoğu oyuncuda bulunan 6600 GT, 9800 PRO, X800 GT gibi kartlarda oyun iyi grafik kalitesinde akıcı çalışacağa benziyor.

  Grafik kalitesi olarak en üst seviye olan FEAR'a yetişemez ancak demodaki açık alanlar ve ekranda daha çok obje görünmesini hesaba katarsak grafikler bu detayda olmak zorunda, yoksa oynanmayacak kadar yavaşlamalar olabilir. Çevre grafiklerini genel olarak beğendim, askerler ise çok aşırı detaylı değil ancak çizimleri için kötü de diyemeyiz. Yani her şey olması gerektiği gibi. Oyun GeForce 2 Ultra ya da Radeon 8500 gibi eski kartlarda da çalışabiliyor.

  Üstteki resimde askerlerin detay seviyesini görüyoruz. Önceki oyuna göre bir hayli geliştirilmişler.

  Gelelim yapay zekaya. Bazı dar sokaklarda düşmanla teke tek kaldığımda yaptığım denemelere göre; ben onların yerinde olsam biri bana ateş edince arkasından hemen koşmazdım. Çünkü aynen yaşadığım olayda olduğu gibi karşıda düşman 5-10 asker daha olabilir :) Tabii bu işin şakasıydı, çünkü o anlattığım asker arkalı önlü sıkışmıştı. Yapay zeka ne çok iyi ne de çok kötü. Zaten demoda sadece bir bölüm olduğundan pek yorum yapacak bir durum da olmadı. Genel olarak yapay zekalarını kullanmalarına fırsat vermeden temizliği yaptım :) Zorluk ayarında da en zoru seçince düşman daha akıllı olmuyor ama isabet oranı ve isabet eden kurşunların sizde oluşturduğu delikler daha bir büyük oluyor.

  Yine 1-9 arası tuşlar ile silahları seçerken 4 numaralı tuşa dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu 4 numara sis bombası oluyor ve makineli yuvalarına saldırmadan önce onlara doğru atarsanız görüş alanlarını kapadığından sizi hedeflemeleri zorlaşıyor. Ancak kullanımına dikkat edin, bombayı yanlışlıkla kendi üstünüze atarsanız yönünüzü bulana kadar düşman işinizi bitiriyor. Yeri gelmişken, G tuşu ile de el bombası atıyoruz. Atılan el bombasını bazen birkaç saniye sonra onlar size geri gönderiyor dikkat edin.







+ Yorum Gönder
call of duty 2 demoyu full yapma
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi