Aliens vs. Predator 2 Demo inceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Demo inceleme Bölümünden Aliens vs. Predator 2 Demo inceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Aliens vs. Predator 2 Demo inceleme

  Reklam  Aliens vs. Predator 2 Demo inceleme

  Forum Alev
  Aynen duyurulduğu gibi demo oyundaki üç karakterden biri olan "Marine" için kısa bir görevden oluşuyor. Fakat hazırlandığı Lithtech 2.5 motorunun özelliklerini ve oyunun atmosferini göstermesi açısından oldukça yeterli buldum. Atmosfer mi dedim? Evet, ilk Aliens vs Predator'da (AvP) yaşadığımız stresi aynen yaşattığı gerçek!

  Demoda kısa bir görevimiz var: Komuta merkezi gibi bir yere gidip devreye sokmamız isteniyor. Oyunun geçtiği harita da o kadar büyük ve karışık bir yer değil ama, karanlık ortam ve sürekli bipleyen hareket sensörümüz sayesinde yaşadığımız stres sanki görev çok uzun sürecekmiş gibi bir izlenim yaratıyor insanda.

  Oyunun (demonun :)) arayüzü tam sürüm oyunda bulunan seçeneklerin epey kırpılmış hali. Full oyunda göreceğimiz diğer iki tür olan Alien ve Predator seçenekleri ve bu seçeneklerle ilgili diğer ayar vb. kısımları burada yok (gayet normal yani). Kontrol ayarları ilk AvP'de olduğu gibi dört ana gruptan oluşuyor: Ortak kontrollar ve üç tür için kendilerine özgü kontrollar. Bunun yanında grafik ve ses gibi ayarlar da yine ana menüden yapılıyor.

  Oyunda birçok silah seçeneği olacağını tahmin edersiniz. Bunlardan sadece Marine ve Predator'ın silah kullandığını, Alien'in ise zaten kendisinin bir "silah" olduğunu sanırım hatırlatmama gerek yok. Neyse, demoda kontrol ettiğimiz "Marine"e üç silah verilmiş: Bıçak, tabanca ve otomatik tüfek. Otomatik tüfek merminin yanında bir de el bombası türü bir bomba atıyor. Ayrıca marine diğer tüm FPS'lerden bildiğimiz türde zırh giyiyor ve sağlık durumu da aynı. Gerek cephane ve silah, gerekse zırh ve sağlık gibi nesneleri yine herzaman olduğu gibi ortalıkta buluyoruz. Yani bu tip oynanışla ilgili konularda yabancılık çekmeyeceğiz. Ancak farklı olan bir-iki ufak nokta var...

  Elektronik kontrollu kapılara gelip dokunduğumuz veya önünde durduğumuzda kapı otomatik olarak açılmıyor, bunun yerine nişangahımızı kapının yanındaki kontrol paneline döndürüp [] şeklinde bir kutucuğun belirmesini sağlayıp "use" (kullanma) tuşuna basmamız gerekiyor (elbette her kapı açılmıyor :)). Diğer bir yenilik ise (Marine için konuşuyorum) yanımızda taşıdığımız "Hacking" aleti. Bunun sayesinde onarılması veya güvenliğinin aşılması gereken bazı elektronik devrelere müdahale edebiliyoruz. Zaten bu kısa görevde sizden gitmeniz istenen yere ulaştığınızda bunu kullanmanız gerekecek.

  Bildiğiniz gibi "Alien" için toplam 4 film çevrildi ve hepsinde de Sigourney Weaver (Ripley) başrolde idi: Alien, Aliens (Alien 2), Alien 3 ve Alien Resurrection. Hiç unutmam ilk Alien filmini ancak 4-5 defa seyrettikten sonra bitirebilmiştim. "Yuh be!" demeyin, o zamanlar insanı gerçekten etkileyecek çok fazla film yoktu (bu arada aynı dönemde çevrilen ve başrolünde Kurt Russel'ın oynadığı "The Thing"i de unutmamak gerek, ki bunun da oyunu yapılıyor). Zaten korku filmlerinin de artık tadı tuzu kalmadı, 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Aliens vs. Predator 2 Demo inceleme

  Reklam  Konuyu iyice dağıttık, hatta darmadağın ettik. Film konusuna neden girdim. Aliens vs Predator (bilmeyenler için anlatıyorum) aslında Fox'un birbiriyle sadece bilim kurgu yönüyle benzerlik gösteren iki farklı filminin birleşmesinden ortaya çıkmış orjinal bir fikir. Predator filmlerinde ise (2 tane); ilkinde Arnold Schwarzenegger, ikincisinde Danny Glover'ın oynadığı ve her ikisinin de uzaydan gelmiş ve dünyada safariye çıkmış (hayvan değil insan avlıyorlar!) uzaylılara karşı mücadele etmeleri konu alınıyordu.

  İlk AvP, içine insan ırkını da sokup (Marine) üçünü birden bir oyunda karşı karşıya getirmeyi hedeflemiş ve her ne kadar oyunda bol miktarda teknik aksaklıklar olsa da amacına ulaşmıştı (zaten tutulmasa ikincisi yapılmazdı değil mi?). Üç tür için de ayrı ayrı senaryolar vardı fakat bu senaryolar oyun içinde birbirleriyle minimum ölçüde kesişiyordu. Bu kez de aynı AvP'deki gibi AvP 2'de de ayrı senaryolar yer alacak fakat, konuları daha fazla birbiriyle ilişkili olacak.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi