Tamir-Bakım-Onarım

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Dekorasyon Bölümünden Tamir-Bakım-Onarım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Tamir-Bakım-Onarım

  Reklam  Tamir-Bakım-Onarım

  Forum Alev

  Yer Karolarının Döşenmesi
  Desenin Saptanması  Yer karlarını döşemeye, duvar karolarının döşenmesi bittikten sonra geçin . Ancak bu sayede duvardaki karo birleşme çizgilerinin zeminde kıpmeeden devam etmesini sağlayabilirsiniz. Karşılıklı duvarlarda çizgilerin tam paralel bulunmaları gerekir. Önce, yer karolarını hangi desen döşeyeceğinizi saptayın.


  Alt Zeminin Hazırlanması  Yer karlarınn alt zemininin düzgün lmasna dikkat edin. Eski binalardaki döşemelerde genellikle çatlaklar veya çukurlar bulunur. Böylece bir zemini bir spatül macunu döşemeden önce her zeminin astarlanması gerekir. Geniş bir fırça yardımıyla derinlik astarını veya yapıştırma emülsiyonunu yayın. Astarın iyice kurumasını bekleyin bu yaklaşık üç saatte gerçekleşir.  Odanın zemin yüzölçümünü tam olarak ölçün ve orta noktasını işaretleyin. Dik açılı oodalarda odanın ortasından bir hizalama ipi geçirmeniz en iyisidir. İpi geçirmeniz en iyisidir. İp, yan duvarlara paralel ilerlemelidir. Ondan sonda karoları ayarlayabilirsiniz. Ancak, yapıştırmaya başlamadan önce karoları her olasılığa karşı önce deneme amacııyla serbest olarak yerleştirin.


  Karoların Yapıştırılması ve Kesilmesi  Kullanıma hazır bir karo yapıştırıcısı kullanın. Karoları çimento alçı üzerine döşeyeceksenez, yapıştırıcıyı suyla karıştırın. Karoları çalışma tezgahlarının ya da yerden ısıtma borularının üzerine döşeyecekseniz karo yapıştırıcısını özel bir katkı malzemesiyle (yapıştırıcı - Elasti) karıştırın. Yapıştırıcıyı bir "olgunlaşma süresi" geçtikten snra malayla homojen olarak alt zeminin üzerine sürün. Her zaman yalnızca, bir defaada çalışabileceğiniz kadar yapıştırıcı kullanın - yani 1 ile1,5 m2 arasında.  Yapıştırıcıyı dişli bir spatülle, düz bir yüzey elde edenceye kadar karın. Dişlerin büyüklüğü karonun arka yüzüne ve alt zemine bağlıdır çok küçük seçmeyin.
  İlk karoyu duvar kenarına yerleştirin, sonra ilk karo sırasını buna göre hizalayın. Bu arada yapştırıcıda bir kabuk oluşursa artık o yapıştırıcıyı kullanamazsınız. Yeni yapıştıırıcı sürün. Bir kenar karosunu uygun şekilde kesmeniz gerekirse, bir karo kesme aletiyle düzgün kerarlar elde edebilirsiniz.Bu aletin ölçüsünün ayarlanması ve karonun üst kısımdan yarılması son derece kolay ve sorunsuz olmaktadır. Kalın karolarda sırlı taraf adıldıktan snra karo kesicisinin kenarı üzerinden kırılması gerekir.  Yuvarlak şekiller açmanız gerekirse - örneğin tuvalet veya boru çıkışlarında: Karoyu borunun çapına göre, sırlı tarafından hareket ederek, papağan gagası olrak bilinen alet (karo kerpeteni) milimetre düzeyinde parçalar halinde kırın. Karoları yerleştirme plannına göre, yapıştırıcı yatağının içine hafifçe iterek kyun. İyice baştırın. Kaçuk bir çekiçle üzerine dikkatle vurun. Karoları yerleştirirken derz istavrzları kullanırsanız derzler homjen genişlikte olur. Yer karolarını şu şekilde kusursuzca hizalayabilirsiniz : İlk duvar sırasının aşağısında sağa ve sola birer karo koyun. Bu karoların üzerine bir ip tutturun ve bir sonraki kar sırasını bu ip boyunca hizalayın. Burada, derzlerin yine karo döşenen komşu odalarda kesintisiz olarak devam etmesine dikkat edin. İki karo tabakası arasında, tam sert alçının genleşme derzinin üzerinde bir genleşme derzi bırakın. Diğer alt zemin türlerinde : Genleşme derzini kapı kanadının altına getirin.


  Balkon ve Teras  Balkonunuza ya da terasınııza karo döşemek isterseniz dona dayanıklı karolar seçin. Yağmur ve kar sularının akabilmesi için %20 bir eğim düşünün (3m derinliğinde bir terasta örneğin 6 cm eğim bulunmalıdır). Karoların yüksek zorlamalara dayanabilmesi için yapıştırıcıya ve derz harcına özel katkılr ilave edin.

  Karoların Birleştirilmesi
  Şimdi karolar birleştirilebilir. Birleşme yerlerinin (derzlerin) temiz, tozsuz ve homojen derinlikte olup olmadıklrını kontrol edin. Derzlerde kalmış kirler varsa bunlar küçük bir tahta malayla kazıyarak temizleyin. Sonra derz harcını karıştırın - normal zorlamalı yerler (çalışma tezgahı, yerden ısıtma borularının üzeri, balkon ve teras karoları) için elasti katkı malzemesiyle karıştırmalısınız. Derz harcını örneğin bir malayla karııştırın. Harç viskoziteli olmalıdır. Harcı karoların üzerine dökün.  Çimento içeren ürünlerle çalışırken kauçuk eldiven kullanın. Gözünüze önemli miktarda harç kaçarsa zamankaybetmeden bol suyla yıkayın ve bir doktora danışın. Güvenliğinizi garantilemek için bu iş sırasında koruyucu gözlük takın. Derz harcını kauuk bir silecekle dağıtın - diyagonal olarak , yani derzlerin yönünü çaprazlayacak şekilde.  Harcı derzlerin içine iyice yedirin, birkaç kez ileri geri silin. Derzler homojen şekilde dolunca, üstte kalan harcı hafif bir basınç uygulayarak ve kauçuk silecek yardımıyla toplayın.

  ÖNEMLİ TAKIMLAR:
  Ölçmek ve hesaplamak için: Çubuk metre, milimetrik kağıt, kurşunkalem
  Alt zeminin düzeltilmesi için: Mala, kova
  Astarı sürmek için: Boyacı fırçası
  Karo sıralarını hizalamak için: Hiza ipi
  Karo yapıştırıcısını karıştırmak için: Karıştırıcı
  Karo harcını yapıştırmak için: Mala
  Yapıştırıcıyı sürmek için: Dışlı Spatül
  Kenar karolarını kesmek için: Karo kesme aleti
  Yuvarlakların açılması için: Papağan gagası
  Kirlenmiş derzleri kazımak için: Tahta parçacıkları
  Derz macunu dağıtmak için: Kauçuk eldiven, kauçuk silecek
 2. 2
  elifizmir
  Özel Üye

  --->: Tamir-Bakım-Onarım

  Reklam

  Döşeme Tahtalarının Döşenmesi  Hazır yer döşeme tahtalarının avantajından yararlanın : Bu döşeme tahtalarının elemanları, birbiri üzerine dik açılı olarak tutkallanmış en az üç kattan oluştukları için deforme olmazlar. Üzerinde yürünecek olan en üst tabaka sağlam sert tahtadan oluşur. Meşe mi, kayın mı, çınar mı, huşağacı mı ya da dişbudak mı seçeceğiniz sizin kişisel zevkinize kalmıştır. Ham beton zemin üzerine döşeme tahtası döşüyorsanız yatak tahtalarından bir alt zemin hazırlayın ve mutlaka üreticinin talimatlarına dikkat edin.


  Döşeme Tahtası Alt Kostrüksiyonu  Döşeme tahtası alt konsrüksiyonunu yatak tahtalarından ve yalıtım malzemesinden şu şekilde hazırlarsınız: Beton yüzeyler ancak beş yıl sonra tam anlamıyla kururlar. Beton örtü henüz taze ise yalıtım malzemesini ayırma folyosuyla korumalısınız. Folyonun ek yerlerinde yeterince örtüşmesini sağlayın.

  Kenar tahtalarını (yan uzunluğu 6 cm) biçin ve bunları 40, en çok 60 cm mesafeyle döşeyin. Her yatak tahtasının altına bir yalıtım şeridi (keçe) uygulayın. Yalıtım şeritlerini zımbalarsanız kaymazlar. Yatak tahtaların arasına yalıtım hasırları koyun. Bunlar yalıtım malzemesini de destekleyebilirler. Döşeme tahtası elemanlarını ne kadar kalın seçerseniz yatak tahtalarının arasında bırakılması gereken açıklık da o kadar fazla olmalıdır. Ancak 60 cm'yi aşmamalıdır. Ayırma folyosu yerine tahtaların arasına gizlenmiş buhar frenli yalıtım elemanları da sıkıştırabilirsiniz. Her durumda yalıtımla parke arasında 1 cm arka havalandırma mesafesi kalmasına dikkat edin. 22 cm altındaki döşeme tahtası kalınlıklarında önce döşeme tahtalarının üzerine bir sunta katı yerleştirmeli ve tutkallamalısınız.  Döşeme Tahtalarının Tutkallanması veya Çivilenmesi  İnce tahtaları suntalar üzerindeki oluk ve diller içine serbest şekilde tutkallayın - döşeme tahtası elemanları ile duvar arasında yeterli mesafe kalmasına dikkat edin . Aksi halde ayak sesleri duvardan ve tavandan diğer odalara iletilir. Kalın döşeme tahtası elemanlarını doğrudan doğruya alt konsrüksiyon tahtalarına çivileyin. Kenar tahtalarının üzerine yalıtım şeritleri (keçe veya oluklu karton) yerleştirerek tahtaların birbirine sürtünerek gıcırdamasını önleyin ve ses köprülerini kesin. Döşeme tahtası elemanlarını bir gün kadar, döşenecekleri odada bırakarak ahşabın ve taşıyıcı tabakaların ortama alışmasının sağlayın. Döşeme tahtası elemanlarının kalitesi standartlaştırılmıştır. Budaklara ve renk farlılıklarına göre tasnif şekilleri vardır. Satın alırken %1-3 arasında bir kesme kaybının olacağını göz önünde bulundurun. Döşeme tahtalarını yatak tahtalarının üzerine çivileyin. Çivileri yabancı çıtanın ¾ kısmına kadar bir çekiçle çakın, sonra bir havşayla çakmaya devam edin.
  Önemli:

  Çiviler yatak tahtalarına ve yabancı çıtalara 45-50 derecelik bir açıyla oturmalıdır. Döşemeye odanın bir çapraz duvarından başlayın - oluk duvarı göstermelidir. Çivileri elle çakmayı zahmetli bulanlar bu işi elektronik bir çivi çakma makinesiyme yapabilirler. İlk elemanı deneme mahiyetinde, aralayıcı olarak tahta kamalarla, duvarın 15 mm önüne tespit edin. Dış kenara yakın ilk sırada çivileri örterek ve çapraz olarak yabancı çıtalardan geçirin. Ama önce, döşeme tahtalarının duvara dik açıyla monte edilebilip edilemediğini kontrol edin.
  Düzensizlikler varsa - odadaki köşelerin dik olmaması nedeniyle - duvarla döşeme tahtaları arasını farklı kalınlıkta tahta kamalarla düzeltmelisiniz. Ayrıca kenar elemanlarını uyacak şekilde de kesebilirsiniz. Ilk sıra dik açılı olarak hizalanmalıdır ki diğer elemanlar da doğru konumda yerleşebilsinler. Tahtaları sıra sıra döşeyin, elemanları birbirinin üzerine vurun. Yabancı çıtaları korumak için bir takoz kullanın. Her sırada en son parçayı muntazam kesin, duvara olan mesafeyi hiçbir zaman unutmayın.

  Sıranın son parçasını bir çekme kolu veya küsküyle sondan bir önceki elemanın içine kuvvetle bastırın. Kesilen artık parçayla bir sonraki sıraya başlayın - böylece çok fazla ıskarta çıkarmamış olursunuz.

  Kapı eşiği ile kenar aralığını alt zemindeki bir geçiş rayıyla tespit edin. Ray içinde döşeme tahtaları 5mm kadar genleşebilir. Kapı pervazlarını bir ince testereyle döşeme tahtası yüksekliğinde kesin. Diğer seçenek: Döşeme tahtası parçalarını biçin. Profili bağların formunu, ayarlı gönye denilen aletle kontrol edin. Burada da daima 5 mm genleşme mesafesi bırakın. Kesintisiz olarak başka odalara da döşeme tahtası döşenmesi durumunda bir ayırma çıtasından tasarruf edip oraya bir profil döşeyebilirsiniz.
  Şimdi süpürgelikleri çivileyin. Kesin ve parçayı geçirin. Kesim kenarlarını duvara dik açılı şekilde hazırlar ve bunları borunun tam arkasına yerleştirirseniz bu kesim daha da güzel görünecektir. Genleşme birleşimleri plastik bir şemse ile gizlenebilir.

  Boruların Çevresine Parke Döşenmesi

  Boru en kesitine uygun şekilde bir mastar hazırlayın. Döşeme tahtalarından borulaRa 5 mm bir genleşme mesafesi bırakın. Testereyle deliklere çapraz açılı bir döşeme tahtası parçası kesin, yuvarlak yerleri kıl testereyle dikkatlice kesin.  Yüzey İşlemi

  Hazır yer döşeme tahtaları döşendikten hemen sonra kullanılabilir. Bu döşeme tahtaları sentetik reçine ile hazır cilalı olarak satılabildiği gibi yüzeyi balmumu veya cila ile kendiniz de işleyebilirsiniz. Döşeme tahtasını döşedikten sonra, aralama kamalarını çıkarın ve süpürgelikleri monte edin. Süpürgelikler farklı kalınlıklarda ve çok çeşitli ahşap tonlarında satılmaktadır.
 3. 3
  elifizmir
  Özel Üye

  Kombi Bakımı ve Tasarruf Yöntemleri

  Bakımı:

  Genelde kombinizin altındaki tesisat borularına monte edilen,bir boru anahtarı veya pense yardımıyla sökebileceğiniz filtrenin temizlenmesi size ortalama %10 tasarruf sağlayacaktır.
  Bu filtreyi sökmeden önce kombinizi kapatıp ,kombi altındaki,bir tarafı kombiye bağlı diğer tarafı boşta olan vanayı açarak ,suyu tamamen boşaltmak suretiyle basıncını düşürmelisiniz.filtrenizi su ile temizleyip yerine taktıktan sonra,yine kombi altındaki,iki ucuda kombiye bağlı diğer vanadan tekrar su doldurmalısınız.bundan sonraki işlem,peteklerinizin üst tarafındaki vidayı gevşeterek,su gelmeye başladıktan sonra tekrar sıkmak olmalıdır.peteğin havasını almak için yapılan bu işlemi bazı kombiler otomatik yapar.
  bu filtre temizleme işini ,özellikle yeni petek takılan evlerde ayda bir sefer yapmazsanız,filtrede biriken kahferengi pas pislikleri sebebiyle sirkilasyon pompası,sıcak suyu peteklerinizde rahat dolaştıramayacaktır.buda aynı gazı yaktığınız halde peteklerinizin daha az ısınması demektir.


  Tasarruf yöntemleri:

  1:15 YTL civarında satılan bir oda termostadını,en çok kullandığınız yada yattığınız odaya bağlatırsanız,sıcaklığı sabit tutarak daha ılımlı havalarda,kombinizi gereksiz yere yakmamış olursunuz.
  sık kullandığınız odaya bağlatırsanız,uzun oturuşlarda,örnağin ailece televizyon seyrederken oda kapısını kapalı tutarsanız ,faydalı olacaktır.
  eğer yattığınız odaya bağlatırsanız ve gece yatarken kapınızı kapatırsanız,yine tasarruf yapmış olursunuz.sabah kalktığınızda ,diğer odaların sıcaklığı termostad ayar sıcaklığından 1 veya 2 derece düşük olacaktır.ama kısa zamanda aynı seviyeye gelir.
  2:bir sigara yakarak,(içmemek şartıyla)kapı ve pencere kenarlarında dolaştırın.hava gelenlerine yapışkanlı sünger çekmelisiniz.
  3:nalburlarda satılan izolasyon malzemelerinden alarak peteklerinizin arkasına yerleştirirseniz,ısının duvara geçmesini engellemiş olursunuz.
  4:biraz pahalı olmasına rağmen zamanla kendini amorti edecek olan mantolama,evinizin izalasyonu için en iyisidir.ben dahil herkezin yapamayacağı bu işlem ustalık gerektirir.


  2 , 3 ve 4. maddeler uygulanırsa,oda termostadı olan evlerde,doğalgaza daha az para ödeyerek,olmayan evlerde ise daha fazla ısınarak kendini gösterecektir.
 4. 4
  elifizmir
  Özel Üye
  Ahşap Mobilya Bakımı

  Hiçbir şey, kaliteli bir ağaç mobilya gibi ofisinize, sıcak ve kalite havası getirmez.
  Mobilya'ya bakmak:

  Toz almanın ipuçları: Toz alırken her zaman yumuşak bez kullanın. Toz, doğru alınmadığı zaman mobilyanın yüzeyini çizecektir. Hiçbir zaman kuru bezle toz almayınız, aksi takdirde toz mobilyanın yüzeyinde mikroskobik çizikler bırakacaktır.

  Mobilyanın yüzeyine eşit bir biçimde sprey sıkınız, ama çok fazla sprey sıkmamaya çalışınız. Mobilyanın yüzeyini dairesel hareketlerle yumuşak ve temiz bir bez ile siliniz.

  Sonra, güzel bir parıltı için kuru bir bez ile mobilyanızı kurulayın. Ağaç vitrinler için önce bezin üstüne spray sıkın, sonra toz alın.

  Hiçbir zaman, mobilya bakımı için sabun ve su kullanmayın. Su, mobilya cilasını bozar, ağacın içine sinip yapısnı bozar, mobilyanın hasarlanmasına yol açar.

  Ahşap mobilyanın düşmanları:


  Güneş ışığındaki ultraviole ışınlar ağaç cilasını bozabilir. Mobilyalarınızı, direk güneş ışığından kaçınacak şekilde düzenleyin.

  Sıvı döküntüler, hemen temizlenmedikleri takdirde mobilyaları bozabilir. İçecek bardakların altında bardak altlığı, vazoların altına küçük tabak koyun.

  Sıcaklık, cilanın üstünde beyaz leke bırakacak şekilde kimyasal değişikliklere yol açabilir. Sıcak tabak ve kapların altına koruyucu pedler koyun.

  Yüksek nem seviyesi ağacın şişmesine yol açar. Alçak nem seviyesi de ağacın nem kaybetmesine ve küçülmesine yol açar. Olağanüstü değişiklikler yamulmalara, çatlamalara ve kırılmalara neden olabilir.

  Nem seviyesini olabildiğince sabit tutmaya özen gösteriniz.


 5. 5
  elifizmir
  Özel Üye  Baca temizliğini unutmayın  Kışın, soğuk yüzünü gösterdiği bugünlerde, mühendislerden soba ve şofben zehirlenmelerine karşı 'bacanızı mutlaka temizleyin' uyarısı geldi. TMMOB Makine Mühendisleri Odası, baca çekişini artırmak için baca yalıtımı yaptırılmasını, pencere veya duvar delinerek yapılan bacalarda ise delinen kısımda sızdırmazlık sağlanmasına dikkat edilmesini istedi.

  TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı Emin Koramaz, baca bakımlarının sonbahar aylarında yaptırılması gerektiğini vurguladı. Alçak basınçlı havalarda ölüm olaylarının arttığına dikkat çeken Koramaz, bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmaması gerektiğine işaret etti. Bacaların standartlara uygun yaptırılarak, baca çekişini artırmak için baca yalıtımı yaptırılması gerektiğini anlatan Koramaz, pencere veya duvar delinerek yapılan bacalarda, delinen kısımda sızdırmazlık sağlanmasının mutlaka sağlanması gerektiğine değindi. Dumanın geri tepmesini önlemek için de bacaların en üst noktasının, çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksek ve bacanın şapkalı olması gerektiğini anlattı.

  İzin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı. Tekniğine uygun imalatı, temizliği ve bakımı yapılmayan bacalar zehirlenme ve yangınlara neden olur. Bacalar, kömür kullanıldığı takdirde 2 ayda bir, sıvı, gaz kullanıldığında ise 3 ayda bir temizlettirilmeli.

  Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli. İzin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı. Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesini haiz olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmeli.

  Cihaz mümkünse çalışır halde görüldükten sonra alınmalı. Alınacak cihazın kapasitesinin kullanılacak mekana uygunluğuna dikkat edilmeli. Yatmadan önce sobaya yakıt konulmamalı.


 6. 6
  elifizmir
  Özel Üye
  Avizenizin Bakımı

  Her türlü aydınlatma elemanının temizliği, malzemenin cinsine göre değişmekle birlikte, genellikle hiçbir aksama deterjan veya alkol içeren parlatıcı madde sürülmemesine dayanır. Bu tür maddeler, üzerindeki koruyucu vernik tabakasına zarar vererek, kısımların parlaklığını alırlar. En iyi temizleme yöntemi, hafif nemli ve temiz bir bezle silmektir. Ürün, silme işleminden hemen sonra, kuru ve temiz bir bezle kurutulmalıdır.

  olmayan diğer kısımlar ise, malzeme cinsine uygun olabilecek temizlik maddeleri ile temizlenebilir. Örneğin; cam, kristal ve plastik kısımlar, deterjanlı su ile temizlenip, hemen arkasından iyice durulanıp ,kurutulmalıdır.

  Temizlik konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar

  Avizenizin elektrik aksamına su değdirmemeye özen gösteriniz.
  Avizenizi tavanda silerken, olduğu yerde çevirmeden siliniz.


 7. 7
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Tamir-Bakım-Onarım

  Çok yararlı bir paylaşım...
  Emeğinize sağlık...

 8. 8
  alusta
  Yeni Üye
  Çok faydalı bilgiler varmış. Teşekkür ederim.

+ Yorum Gönder
rabıta döşeme tahtasi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi