CFG Yapımındaki Şifreler (alias,exec,developer,echo vs anlamları) İşleyişleri

+ Yorum Gönder
Online Oyunlar ve CS Online Bölümünden CFG Yapımındaki Şifreler (alias,exec,developer,echo vs anlamları) İşleyişleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  KeşmekeŞ
  Özel Üye
  Reklam

  CFG Yapımındaki Şifreler (alias,exec,developer,echo vs anlamları) İşleyişleri

  Reklam



  CFG Yapımındaki Şifreler (alias,exec,developer,echo vs anlamları) İşleyişleri

  Forum Alev
  CFG Yapımındaki Şifreler (alias,exec,developer,echo vs anlamları) İşleyişleri


  İlk olarak script yapabilmek için gerekli olan araç gereci söyleyeyim; NOTEPAD evet notepadı olan herkez script yapabilir. Öncelikle şunu söyleyeyim burda her amaçlı script yayınlanacaktır. Kullanıp kullanmamak sizin bileceğiniz iş. Biz burda hile yapmak için de script vereceğiz ancak bu çok nadir olacak genellikle işinizi kolaylaştracak scriptlerden bahsedeceğiz.
  Scripting için birkaç yardımcı söz:
  Scriptlerinizi notepad'de yapacaksınız ancak kullanmak için bunları *.cfg yada *.sys olması lazım. ne farkeder diye sormayın sadece *.sys olunca daha ekzantrik oluyor onu söyleyeyim İkinci şey ise scriptlerde iki komut arasına ";" işaretini(tırnaklar olmadan) koymalısınız. Üçinci ve son şey ise zaten tırnak içinde birşeyler yazıyorsanız asla birdaha tırnak açmıoruz örnek olarak:
  Mesela bind komutunu
  bind "F1" "deneme" şeklinde kullanırken bind'ı tırnak içinde kullanırken yani:
  alias deneme2 "bind F1 deneme" diye yazıyoruz. Şimdi komutları öğrenelim...
  İlk komut:

  ALIAS: Alias scripting in ana komutudur. Yaptığımız herşey bu komut sayesindedir. Değerini bilin ona iyi bakın falan filan. Şimdi gelelim ne işe yaradığına. Bu komutumuz Hal-Life ve MODlarındaki komutları birleştrip komut yapmaya yarıyor. Kullanımı ise aynen şöle:
  alias Deneme "buy;menuselect 3;menuselect1"
  Şimdi ne mi yaptık? Şimdi deneme isimli bir komut yarattık. Bu komut demek önce buy menüsünü açmak sonra 3 e basmak sonrada 1 e basmak demek. yani 1 adet Mp5 almak. Bu komut dediğim gibi çok önemli. Bu komutla istediğiniz bütün komutları birleştirebilirsiniz.

  BIND: Bind da çok ama çok önemli. Bind ile yarattığımız veya zaten varolan komutları tuşlara bağlayabilirsiniz. Komutun kullanımı ise şöyle:
  bind "F1" "deneme"
  Şimdi F1 tuşunu daha önce yarattığımız deneme komutuna bağladık. Yani F1'e bastığımız bir adet mp5 alıcaktır. Ama scripting bu akdar değildir. Bunu biraz sonra görüceksiniz. Sıra üçüncü komutta:

  UNBIND: Unbind o kadarda önemli değil Unbind bir tuşu bir komuttan ayırmak için kullanılır. Scripting'de pek yeri olmayan bu komut belki "O tuşa elim çarpıo azıma sıçılıo ya!" gibi durumlarda işe yarar Unbind'ın kullanımı ise bind ile aynıdır.

  ECHO: Scriptlerin çoğunlukla başına konulan bu komut konsolda yazı çıkmasını sağlar. Örneğin:
  echo "Bu scripti ben yaptım niahahaha"
  Scriptiniz başına böyle birşey yazarsanız scripti açanlara "Bu scripti ben yaptım niahahaha" diye bir msg çıkar ki bu çok saçma birşeydir ama olsun bu bir örnek olur öyle şeyler Bu komut advanced scripting de çok önemlidir ancak bunu sonra göreceğiz.

  DEVELOPER 1/0: Developer çoğunlukla echo komutundan önce kullanılır. Developer açık olduğu zaman yani 1 olduğu zaman o konsoldaki bütün yazılar konsol açık olmasada üstte çıkar.Bu komut bir 1/0 komutu olduğu için genelikle alias komutuyla 2 ayrı komuta dönüştürülür developer komutu:
  alias echoon "developer 1"
  alias echooff "developer 0"
  Benim hocalığımı yapan çoğu scripter abilerim bana böyle öğrettiler bende buna alıştım 2 kelimeli olması yüzünde bazı yerlerde kullanılamo olması ve developer kelimesinin uzunolmasından dolayı böle bir yola başvurmuşlar. developer ın genel kullanımı şöyledir.
  alias deneme2 "echoon;echo OLEY OLEY SCRIPTIM ÇALIŞIO;echooff" yada
  alias deneme2 developer 1;echo OLEY OLEY SCRIPTIM ÇALIŞIO;developer 0"
  Bu şekilde deneme2 komutu aktif olduğunda siz konsolu açmasanız bile ekranın üst kısmında "OLEY OLEY SCRIPTIM ÇALIŞIO" (Tırnaklar yok tabii) diye bir yazı çıkmasına neden olursunuz. Bu komutun önemi işte burda ortaya çıkıyor.

  EXEC: Bu komut scriptinizin için yer almayacak alsana çok az alacaktır. Bu komutu cstrike folderına koyduğunuz herhangi bir scripti çalıştırmak içindir. Örneğin scriptinizin adı myscript.cfg ise konsola exec myscript.cfg yazarsanız scriptinizi aktif hale getirirsiniz. Yada bunun yerine cstike folderının içine autoexec.cfg isimli bir file yapıp içine exec myscript.cfg yazarsanız siz oyuna girdiğinizde autoexec.cfg yi otomatik olarak çalıştırır yani scriptinizde otomatik olarak çalışır.

  Son olarak yaptığınız Script bir buy scriptse buy menüsünü nasıl kapatacağımızı öğreneceğiz.
  Bunun için Close isimli bir komut yaratacağız.
  alias close "wait;wait;slot10;wait;wait;wait;wait;wait;wai t;sl ot10;
  ;slot10;slot10;slot10;slot10;slot10"
  Şimdi bu neden böyle diye sormayın çünkü böyle işte Her bind ınız sonuna en az bir en çok üç tane koyarsanız (pinginize göre) menüleriniz kapanır.
  Bu aylık bu kadar...
  Şimdi sıra bu ayki scriptimizde UCSS!!!
  Bu script için çok uğraştım beğenseniz iyi olurp
  Özellikleri ise; eğer exec ettikten sonra p tuşuna basarsanız aldığınız her silahı sadece takım arkadaşlarınıza rapor eder. Tekrar P ye basarsanız kapanır. Aldığınız herşeyi üstte yazar ve normal olarak F1-F12 arasındaki tuşlarla alımlarınızı yaparsınız. Tuşları unutursanız veya mmenüyü tekrar görmek isterseniz konsola info yazmanız yeterli olacaktır.
  Scripti exec ettiğinizde Ztn nasıl kullanacağınız yazıyor ama olsun ben buraya da yazayım bir kere
  \\\ How to Use CSS by -StaN- ///
  F1-> AK47 or Colt M4A1 with aaaa Ammo and Kevlar
  F2-> Commando or Aug with aaaa Ammo and Kevlar
  F3-> M3 with aaaa Ammo and Kevlar
  F4-> Xm1014 with aaaa Ammo and Kevlar
  F5-> Mp5 Navy with aaaa Ammo and Kevlar
  F6-> Smoke Bomb
  F7-> Flashbang
  F8-> HE Granade
  F9-> Renews Your 1st Weapon's Ammo and Kevlar
  F10-> Renews Yours 2nd Weapon's Ammo and Kevlar
  F11-> Desert Eagle with aaaa Ammo and Kevlar
  F12-> AWM with aaaa Ammo and Kevlar
  Press P to Switch Between With Messages Mode and Without Messages Mode
  Type info in Console to See Those AgaİN



 2. 2
  `Pr0
  Yeni Üye

  --->: CFG Yapımındaki Şifreler (alias,exec,developer,echo vs anlamları) İşleyişleri

  Reklam



  Bu zamana kadar kulllandım fakat bunları okumadım :) teşekkürler.







 3. 3
  della1993
  Yeni Üye
  Güzel bilgiler teşekkürler







 4. 4
  yolcu365
  Emekli
  bilgi için teşekürler.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi