Masallar. 0.5 Çocuklar İçin

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Masallar. 0.5 Çocuklar İçin ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  AGMEHMET
  Özel Üye
  Reklam

  Masallar. 0.5 Çocuklar İçin

  Reklam  Masallar. 0.5 Çocuklar İçin

  Forum Alev  7 KARGALAR  Bir adamın yedi oğlu varmış. O kadar istermiş de bir kızı olmazmış. Günün birinde karısı ona müjde vermiş: Gebe olduğunu söylemiş. Çocuk dünyaya gelmiş. Bu seferki kızmış. buna çok sevinmişler ama çocuk pek cılız, pek ufakcık bir şeymiş. Bu yüzden de evde vaftiz edilmesi gerekmiş.

  Vaftiz suyu getirsin diye babası, oğullarınadan birini kuyuya yollamış. Öbür altı oğlan da onun peşinden gitmişler. Hepsi de suyu önce kendisi doldurmak istiyormuş. Bu yüzden testi suya düşmüş. Oğlanlar oldukları yerde kala kalmışlar; ne yapacaklarını şaşırmışlar. Hiçbiri eve dönmeye cesaret edememiş.

  Çocukların hala dönmediklerini gören baba:

  --- Yezid oğlanlar kesin oyuna daldılar!demiş

  Kızın vaftizsiz öleceğinden korkuyormuş. Canı çok sıkılmış:

  ---İnşallah hepiniz karga olursunuz! diye ilenmiş. Daha sözünü bitirmeden başının üstünde bir hışırtı ilişmiş. Havaya bakmış; kömür gibi kara yedi tane karganın uçup gittiğini görmüş.

  Anne baba bu lafarını bir daha geri alamamışlar. Oğullarının yedisini de elden kaçırdıkları için çok üzülmüşler. Bütün sevgilerini biricik kızlarına vermişler, onunla bir parça olsun avunmuşlar.

  Kız çok geçmeden kendini toparlamış, gün geçtikçe güzelleşmiş ama başka kardeşleri bulunduğundan uzun zaman haberi olmamış. Ana babası ona söylememişler.

  Sonunda günün birinde ahalinin kendisinden söz ettikleri işitmiş. Diyorlarmış ki:

  --- Kız güzel ama yedi ağabeysinin başlarına gelen yıkım onun yüzünden oldu.

  Bunları duyunca kız çok üzülmüş. Annesine, babasına gidip sormuş:

  ---Ağabeylerim var mıydı benim? Onlara ne oldu? demiş.

  Bunun üzerine ana babası bu gizliliği daha fazla saklamak istememişler. Tanrının böyle istediğini, yoksa doğumunun buna buna neden olmadığını anlatmışlar. Ama kızcağızın içine bir kurt düşmüş. Kardeşlerini kurtarmaya karar vermiş. Bir yerlerde durup dinlenemez olmuş. Sonunda bir gün gizlice yola çıkmış. Ağabeylerinin izini bulmaya ne pahasına olursa olsun onları kurtarmaya karar vermiş.

  Evden çıkarken ana-babamı anarım diye bir yüzük, karnım acıkırsa diye bir dilim ekmek, susarsam içerim diye bir testi su, yorulursam otururum diye de bir iskemle almışmış.

  Az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş… Sonunda dünyanın öbür ucuna, güneşin yanına varmış ama güneş çok sıcakmış, korkunç bir şeymiş. Hem de küçük çocukları yermiş. Kız hemen burdan kaçmış; doğru aya gitmiş. Ay da pek soğukmuş. Hem de kötü huyluymuş. Çocuğun orada olduğunu anlayınca:

  --- Burnuma insan kokusu geliyor! Diye bağırmaya başlamış.

  Kız oradan da çabucak kaçmış; yıldızlara gitmiş. Yıldızlar ona güler yüz göstermişler. Her yıldız ayrı bir sandalye de oturuyormuş. İçlerinden sabah yıldızı ayağa kalkmış; ona bir aşk kemiği vermiş:

  ---Yanında bu kemik olmazsa sırça sarayı açamazsın. Oysa kardeşlerin orada… demiş.

  Kız bu küçük kemiği almış. Bir mendilin içine sarmış, yola çıkmış. Gide gide sırça saraya varmış. Büyük kapı kilitliymiş. Kız aşk kemiğini çıkarmak için mendili açmış. Bir de ne görsün? Mendil bomboş değilmi? Meğerse kız iyi yürekli yıldızın armağınını yitirmiş. Kızcağız ağabeylerini kurtarmak istiyormuş. Oysa sırça sarayın anahtarını yitirmiş. Bunun üzerine bir bıçak almış. Küçük parmağını kesmiş. Kapıya bunu sokmuş. Bereket versin kapı açılıvermiş.

  Kız içeriye girince karşısına bir cüce çıkmış:
  --- Yavrum demiş, ne arıyorsun burada?

  Kız:
  --- Ağabeylerimi… Yedi kargaları arıyorum!

  Cüce:
  ---Bay kargalar evde değiller. Onlar dönünceye kadar bekleyeceksen gir içeri!

  Bunun üzerine cüce yedi tabak, yedi bardak içinde kargaların yemeklerini içeri getirmiş. Küçük kız her tabaktan birer lokma yemiş, her bardaktan birer yudum su içmiş. Sonuncu bardağın içine de yüzüğü koymuş.

  Birden bire havada bir hışırtı, bir kanat hışırtı duymuş. Cüce:

  ---Bay kargalar eve geliyor!demiş.

  Kargalar gelmiş; yiyip içmek istemişler. Tabaklarını bardaklarını görünce arka arkaya söylenmeye başlamışlar:

  ---Tabağımdan kim yediş?
  ---Bardağımdan kim içmiş?
  ---Buna bir insan ağzı değmiş!

  Yedinci karga bardağı dikip içerken ağzına yüzük gelmiş. Bakmış. Anne babasının yüzüğünü tanımış:

  Kapının arkasında durup bu sözleri işiten kız ortaya çıkmış. Bunun üzerine kargaların hepsi yeniden insan kılığına dönmüşler. Sarmaş dolaş olmuşlar. Hep birlikte evin yolunu tutmuşlar. 2. 2
  muamma.şair
  Bayan Üye

  --->: Masallar.\0.5 Çocuklar İçin

  Reklam  forumda ki çocukların işine yarayabilir ya da çocuğuna masal anlatmak zorunda olanlara aslında küçük büyük hepimizin masal dinlemeye ihtiyacı var.daha doğrusu bu atalarımızdan gelen bir kültür olduğu için onu devam ettirmeliyiz.eskiden cdyi bırakın kitap bile yoktu genç yaşlı bu masallarla büyüdü atalarımız

  emeğine sağlık...+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi