Çocuklar İçin Kahvaltı Yapmanın Önemi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocuklar İçin Kahvaltı Yapmanın Önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Çocuklar İçin Kahvaltı Yapmanın Önemi

  Reklam  Çocuklar İçin Kahvaltı Yapmanın Önemi

  Forum Alev
  Çocuğunuza Kahvaltı Yaptırmadan Onu Okula Göndermeyin !
  Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Türkiye’de çocuk ve gençlerin önemli bölümünün hatalı beslenme alışkanlıklarına sahip olduğunu söyledi.
  Velilere, “Çocuğunuzu okula kahvaltı ettirmeden göndermeyin” uyarısında bulunan Dr. Akan, sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmenin, herkes için, özellikle de çocuklar için çok önemli olduğunu kaydetti.

  Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, yetersiz ve dengesiz beslenen çocukların, bedensel ve zihinsel gelişimlerinin geri kalacağına, sağlık sorunlarının ağır ve uzun süreceğine dikkat çekti. Öğün atlama, şeker, tuz ve yağ içeriği yüksek yiyecek-içecek tüketiminin çocukların sağlığını bozabileceğini hatırlatan Dr. Akan, çocukluk dönemindeki hatalı beslenme uygulamalarının, yüksek tansiyon, kalp ve obezite (aşırı şişmanlık) gibi hastalıklar için temel risk faktörü oluşturduğunu dile getirdi.

  Ailede ve okulda beslenme eğitiminin yeterli düzeyde olmamasının, hatalı beslenme alışkanlıklarının kazanılmasında önemli yer tuttuğunu anlatan Dr. Akan, öğrenci ve velilere şu tavsiyelerde bulundu: “Sabah kahvaltınızı mutlaka yapın, öğün atlamayın. Süt içme alışkanlığını mutlaka edinin. Kemik sağlığınız için kalsiyum yönünden zengin süt, peynir, yoğurt tüketimine özen gösterin. Bol miktarda sebze-meyve ile günde en az 8-10 bardak sıvı tüketin. Şeker, tuz ve yağ içeriği yüksek yiyecek-içecek tüketiminin bir çok hastalığı beraberinde getirdiğini unutmayın.

  Temiz ve mikropsuz besin tüketmeye özen gösterin. Çiğ sebze ve meyveleri bol suyla yıkamadan kesinlikle yemeyin. Açıkta satılan yiyecekleri satın almayın. Ellerinizi yemekten önce mutlaka yıkayın. Unutmayın ki kirli eller pek çok hastalık mikrobu taşımaktadır.”

  Çocuklar Açısından Kahvaltının Önemi , Kahvaltı Yapmanın Önemi , Çocuklara kahvaltı Yaptırmak Sağlık Açısından Önemi 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuklar İçin Kahvaltı Yapmanın Önemi

  Reklam  Çocukların güne kahvaltı ile başlamaları onların şeker düzeyleri ve beyinsel fiziksel faaliyetleri için oldukça önem kazanmaktadır.Kahvaltı yapmayan çocukların derslerinde daha az başarılı oldukları görülmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi