Bebeğin ilk Birinci yılı

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Bebeğin ilk Birinci yılı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Bebeğin ilk Birinci yılı

  Reklam  Bebeğin ilk Birinci yılı

  Forum Alev
  Bebeğinizin Dünyadaki İlk Yılı

  Bebeğin ilk yılında bakıma dikkat ‎  bebeklerin birinci yili.jpg
  Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “Bebeğimin ilk yılı” konulu anne adaylarını bilgilendirme amacı ile halka açık panel düzenlendi.
  Bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenilmesi, el kol hareketlerine dikkat edilmesi ve emmede azalma, isteksizlik, hareketlerde azalma, uyandıramama, morarma, sarılık, 37.5 ve üzerinde yüksek ateş, sürekli kusma, solunum sıkıntısı durumlarında vakit kaybetmeden hekime başvurulması gerekiyor.
  Bebeğin anne sütü yerine mama ile beslenilmesinin sakıncalı olduğuna dikkati çeken Sivaslıoğlu’nun verdiği bilgiye göre, mama ile beslenen bebeklerde daha fazla ishal ve solunum yolu hastalığı, daha yüksek ölüm olasılığı, daha fazla alerji ve süt intoleransı, bazı kronik hastalıkların artma riski, bebekte obezite görülüyor. Zeka testlerinde daha düşük puan çıkıyor, kansızlık, over ve meme kanseri riski artıyor.
  Bebekte kıpırdanma, el kol hareketleri, arama, ellerini emme gibi erken acıkma belirtileri olarak gösteriliyor. Ağlama, geç bir acıkma göstergesi. Bebeğin, 24 saat içinde 8-12 kez emzirilmesi; ilk birkaç hafta bebeklerin 3-4 saat uyuduğu halde acıkma belirtisi göstermedikleri takdirde de uyandırıp emzirilmesi gerekiyor.


  Ek gıdalara 5 aydan önce başlanmamalı
  Ek gıdalara 5 aydan önce, 7 aydan sonra başlanmaması isteniyor. Ek gıdanın gülümseyerek yedirilmesi, yalvaran gözlerle ve kaygıyla bakılmaması öneriliyor. Bebeğin dik oturtulması ve kaşıkla beslenilmesi isteniyor. Bebek 15 günlükken D vitaminine başlanması ve 1 yaşına kadar 3 damla verilmesi gerekiyor; 4 aylıkken de demir damlası verilmesi gerekiyor.
  Emmede azalma, sarılık ve sürekli kusmaya dikkat
  Emmede azalma, isteksizlik, hareketlerde azalma, uyandıramama, morarma, sarılık, 37.5 ve üzerinde yüksek ateş, sürekli kusma, solunum sıkıntısı durumlarında vakit kaybetmeden hekime başvurulması öneriliyor.
  Bebeğin bulunduğu odada çok fazla eşya bulundurulmaması, oda ısısının 22-24 derece olması, odanın güneş görmesi ve sık havalandırılması gerekiyor. Bebeğin yatağının annenin yattığı odada olması, çok yumuşak olmaması, nevresim olarak pamuklu kumaşların kullanılması isteniyor. Göbek iyice kurulanmak koşuluyla banyo yaptırılabiliyor. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Bebeğin ilk Birinci yılı

  Reklam  Bebeklerin en zor dönemleri doğduktan sonra 1 yaşına gelinceye kadar geçirdikleri dönemdir.Bu dönemlerde bebeklerin diş dönemleri hastalık dönemleri ve uyku düzensizlikler olmkatadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi