Kortizon Çocuğumda Boy Kısalığı Yapar mı

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Kortizon Çocuğumda Boy Kısalığı Yapar mı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Kortizon Çocuğumda Boy Kısalığı Yapar mı

  Reklam  Kortizon Çocuğumda Boy Kısalığı Yapar mı

  Forum Alev
  Kortizon kemiklerin gelişimiyle ilgili bazı bozukluklar yaratabiliyor, çocukta kemik gelişimini engelleyebiliyor. Ancak doktor tarafından önerilen standart dozlar aşılmadığı takdirde bu hiç de sık görülen bi komplikasyon değil
  astım daha çok hangi yaşlarda görülüyor?
  İlkokul çağındaki her 10 çocuktan birinde astım var. Ama erişkinlere baktığımız zaman bu oran yüzde 4-5'lere iniyor. Çünkü zamanla vücut kendini onanyor ve astım geçiyor. Astım olup hiç tedavi görmediği halde daha sonra bu şikayetleri tamamen kaybolan pekçok insan var.

  Astımın daha çok erkek çocuklarda görüldüğü söyleniyor. Doğru mu peki?
  Çocuklukta astım 5 yaşından önce başlama eğilimindedir ve erkeklerde kızlara göre 2 misli daha fazladır. Bluğ çağından itibaren ise kadınlarda daha çok görülmeye başlanıyor. 30 yaşından sonra astıma yakalananlara baktığımızda bunların çoğunun kadın olduğunu görüyoruz. Yani çocukluk çağında erkeklerde daha fazlayken, 30 yaşından sonra kadınlarda daha fazla görülüyor.

  Astım hormonlarla mı ilgili o zaman?
  Öyle tahmin ediliyor. Ama çok net değil.
  Peki astım olanların anne babaları da genelde astımlı mıdır?
  Astımın ve alerjik hastalıkların genetik olduğunu biliyoruz. Yalnız eğer annede asüm varsa çocuğa geçiş ihtimali daha yüksek. Babada olursa daha düşük.

  Türkiye'de 4 milyon astımlı var

  Türkiye'de ne kadar astımlı vardır acaba?
  İşte, biraz önce verdiğimiz oranlara göre hesaplarsak, ilkokuldaki çocukların yüzde 10'unda var, erişkinlerin yüzde 5'inde... Ortaya tahminen 3-4 milyon gibi bir rakam çıkıyor.

  Büyük rakam!
  Evet, ama astım deyince herkesin de öyle tedavi olması gerekmiyor. İlaç şirketlerinin bütün gayesi herkese ilaç kullandırmak, herkesin bir ilacının olması. 'Burak Bey'in, Mine Hanım'ın ayrı birer ilacı olsun ve bu ilaçları ömür boyu kullansın' istiyorlar. Astım, birçok hastada sürekli tedavi edilmesi de gerekmeyen
  bir hastalık. Ama bunu söylediğiniz zaman, sürekli tedavi görmesi gereken düşük orandaki hastalar da bırakmak gibi bir anlayış içine girebiliyorlar.
  Peki astım tümüyle tedavi edilebilir mi?
  Hayır. Astımı vücudun doğal bir özelliği gibi kabul etmek lazım. Nasıl ki insanın teninin bir rengi, gözünün bir rengi varsa ve değişmezse, astım olma özelliği de o kişide daima vardır. Hastalık belirti vermeyebilir. Yani kişinin aylarca, yıllarca, on yıl boyunca hiçbir şikayeti olmayabilir. Ama, 20 yıl sonra bile astım krizine maruz kalabilir. Tabii bu arada, başta da belirttiğim gibi astımlı çocukların yansı erişkin yaşa geldiklerinde hastalıkları iyileşiyor.

  Bu bağışıklık sisteminin güçlü olmasıyla mı ilgili?
  Kesin nedenleri tümüyle bilinmiyor. Bazısında düzeliyor, bazısında düzelmiyor. Düzelmeyi hormonal sistemdeki, bağışıklık sistemindeki değişiklikle açıklamaya çalışıyoruz.

  Hocam bu yazı dizisine başladığımızdan beri okuyucularımızdan da pekçok soru geliyor. Annelerin en çok sordukları soru şu: Çocuğum kortizonlu sprey ve hap kullanıyor. Ne tür yan etkiler çıkabilir? Çocuğum kısa boylu kalır mı?
  Dün de belirttiğimiz gibi kortizonlu spreylerin en sık rastlanan yan etkileri, ses kısıklığı ve pamukçuk, yani ağızda mantar üremesidir. İlacı kullandıktan sonra ağzın bir miktar su ile çalkalanması ya da hava odalarının (aerochamber) kullanılması bu yan etkileri ortadan kaldırır. Uzun süre ve yüksek dozda kortizon spreyi kullananlarda ise sistemik yan etkiler görülebilir. Bunlar içinde en önemlileri glokom (göz tansiyonu), katarakt, osteoporoz (kemik erimesi) ve çocuklarda boy kısalığıdır.

  Kortizon ne yapıyor da boy kısa kalıyor?
  Erkek çocukların büyümeleri özellikle bluğ çağında oluyor. O çağda kemik gelişiminde ailesel faktörlerin yanısıra genetik ve hormonal faktörler de etkili oluyor. İşte bu dönemde kortizon kullanımı kemiklerin gelişimiyle ilgili birtakım bozukluklar yaratabiliyor, kemik gelişimini engelleyebiliyor. Ama bu çok sık görülen bir durum değil. Genelde uzun süre ve yüksek dozda kortizon alındığında bu etki görülebiliyor. Bir kere şunu belirtmek gerekir; doktor tarafından önerilen standart dozlar aşılmadığı takdirde kortizonun çocuğun büyümesi üzerine olumsuz etkisi çok ender olarak görülür.

  Hangi dozda boy kısa kalabilir?
  Yüksek dozlarda kortizon kullanılırsa ya da uzun süre, aylar, yıllar boyu kortizon hapları kullanılırsa boy kısa kalabilir. Ama sprey şeklinde kortizonda çok seyrek rasdanan bir komplikasyondur bu. Ancak sprey şeklinde kortizonun yüksek dozlarda kullanımı veya ağız yoluyla alınan kortizon haplarının uzun süre, yani aylar, yıllar boyunca kullanılması durumunda bu ihtimal daha yüksektir.

  Doktorun insiyatifi önemli

  Hocam yüksek dozdan kastınız nedir peki?
  Çocuğun yaşı ve hastalığının ağırlığı bu dozu etkiliyor, bir de tabii ki doktorun insiyatifi önemli... Hiçbir doktor kortizonu gelişigüzel vermez. Ama özellikle uzun süreli tedavilerde çok dikkatli olmak lazım. Akut astım krizlerinde birkaç gün kortizon veriyoruz. O bir sorun yaratmıyor. 2-3 gün kortizon vermek bile hastayı rahatlıyor çünkü. Bu aşamada çok ciddi, önemli bir yan etkisi yok kortizonun. Ama hasta eğer kronik bir astımlıysa, hap şeklinde, uzun süre kortizon kullanması gerekebilir. Onlarda daha dikkatli olmak gerekiyor. Gereğinde kan tahlilleri ve kemik gelişiminde aksaklık olup olmadığını birtakım testlerle takip etmek mümkün, özellikle çocuklarda uzun süreli kortizon kullanılacaksa bu tetkikleri yaptırmak gerekir. Ama akut astım krizi için böyle birşey sözkonusu değil.
  O zaman her yaştan hastalar için soruyorum; kortizon kullanırken nelere dikkat etmeli?
  Sprey şeklindeki kortizonlan hastanın düzenli bir şekilde kullanması gerekir. Yani şikayeti olsun olmasın... Bu hiçbir zaman ömür boyu anlamında demek değil. Biz birçok hastaya bu spreyleri 3-5 ay veriyoruz. Daha sonra dozunu azaltıyoruz. Bakıyoruz herhangi bir olumsuzluk yok, birçok hastada kesiyoruz. Kestikten sonra kimisinde aylarca, yıllarca hiçbir ilaca ihtiyaç olmayabiliyor. Ama kimisinde de ilacı kestikten belli bir süre sonra hastalıkta alevlenme belirtileri ortaya çıkabiliyor. O zaman tedaviye yeniden başlamak gerekiyor.

  Bu sprey şeklindeki kortizonların da hastalann çoğunda sürekli kullanılması gerekmiyor. Yalnız astımlıların bir grubu var ki, onlann da aynı kortizona bağımlı astımlılar gibi spreyi de, kortizonu da ömür boyu kullanması gerekiyor. Ama astım çoğu zaman hafif bir hastalıktır. Kortizonu belli bir süre kullanıp kesmek, iyi gidiyorsa da iyi gittiği kadar ilaçsız bırakmak en iyisidr.

  Kortizon iştah açıcı bir ilaçtır, şişmanlatabilir!
  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, 'Kortizonun pekçok yan etkisi var. Ama bunlar, hemen daima uzun süreli tedavilerde ortaya çıkarlar" diyor. Bir çırpıda aklına gelenleri ise şöyle sıralıyor:

  * Midede ve yemek borusunda yara (ülser) ve kanamalar
  * Hazımsızlık, şişkinlik, bulantı
  * Hipertansiyon
  * Diyabet (şeker hastalığı)
  * Miyopati (kas zayıflığı)
  * Osteoporoz ( kemik erimesi)
  * Adet düzensizlikleri
  * Kıllanma
  * İştah artışı, kilo alma
  * Enfeksiyonlara eğilim ( tüberküloz, mantar, virüs...)
  * Psikolojik bozukluklar (depresyon, uykusuzluk, taşkınlık, şizofreni ve epilepsinin ağırlaşması)
  * Glokom (göz tansiyonu), katarakt
  * Deride atrofi (incelme), morarma, çizgilenme ve yarılmalar, sivilceler
  * Yüzde şişme ve yuvarlaklaşma (aydede yüz). Çünkü kortizon vücutta su ve tuzu tutuyor.
  * Yara iyileşmelerinin gecikmesi
  * Çocuklarda büyümenin gecikmesi...

  Tedavide dikkat edilmesi gereken noktalar
  Kortizonun yan etkileri moralinizi bozmasın. Bir kere her kortizon alanda bu yan etkiler görülmüyor. Hele hele bu ilacı çok uzun süre
  kullanmıyorsanız korkacak birşey yok. Ama tedbiri de elden bırakmayın:

  * Kortizon, sadece doktor gerekli gördüğünde kullanılmalıdır.
  * Kortizonun dozu ve tedavi süresi en azda tutulmalıdır.
  * Uzun süreli kortizon tedavisi asla aniden kesilmemelidir.
  * Kortizon midesi hassas olan kişilerde mide koruyucu ilaçlarla beraber alınmalıdır.
  * Kortizon tedavisi boyunca tuz kullanımı azaltılmalıdır.
  * Kortizon iştah açıcı bir ilaçtır. * Tedavi sırasında kalorisi fazla yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
  * Uzun süreli kortizon tedavisi gören hastalar, belirli aralıklarla muayene edilerek ve kan incelemeleri yapılarak yakından izlenmelidir.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Kortizon Çocuğumda Boy Kısalığı Yapar mı

  Reklam  Kortizon kullanımı çok zorunlu olmadıkça yapılmaması gerekmektedir.Zaten doktorların da bu yönde istekleri ve tavsiyeleri de olmaktadır.Kortizon hayat kurtarmasına rağmen bir çok yan etkileri de olmaktadır.+ Yorum Gönder
astim ilaclari erkek cocugunun hormonlarini etkiler mi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi