Çocuklarda kahvaltının önemi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocuklarda kahvaltının önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Çocuklarda kahvaltının önemi

  Reklam  Çocuklarda kahvaltının önemi

  Forum Alev
  çocuklarda dengeli beslenme - beslenmenin önemi - çocuklar kahvaltıda neler yemeli - okula giden çocuklarda kahvaltı - çocukta sağlıklı beslenme - okul çocuklarında kahvaltının önemi

  Uzmanlar uyarıyor: 'Okul çağındaki çocuklar için sabah kahvaltısını çok önemli...'
  Beynin performansı için en önemli öğünün kahvaltı olduğunu belirten uzmanlar, yapılan araştırmalarda kahvaltı yapmadan okula giden öğrencilerin, düzenli kahvaltı yapanlara göre daha zor öğrendikleri, derslere karşı ilgisiz kaldıkları ve başarı düzeyinin düşük olduğunu belirttiler.

  Uzmanlar, kahvaltının bir bardak süt veya meyve suyu ile geçiştirilmemesi gerektiğini belirterek, "Kahvaltıya en az 15 dakika ayırılmalı, ideal bir kahvaltı için 1 bardak süt veya meyve suyu, yumurta, peynir, zeytin bal ve ekmek yeterli veya domatesli peynirli omlet ikili dilim ekmek ve bir bardak meyve suyu ideal kahvaltı olabilir" dediler.

  Okullarda yapılan beslenme saatlerinin de önemli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, ailelere şu uyarılarda bulundular; "Bir meyve, havuç, yoğurt, evde yapılmış bir dilim kek, domates ve salatalık gibi besinlerle çocukların beslenmesini hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuz eğer güçlü bir kahvaltı yapmamış ise beslenme çantasının protein ve karbanhidratlı gıdalarla hazırlayın. Mesela peynir, tavuk ve sala ile hazırlanmış bir sandviç, yada kıymalı pohaça yada börek. Öğlen yemeğini okulda değil de evde yiyorsa bir gün et bir gün balık verebilirsiniz. Yanında sebzeli makarna veya pilav olabilir. Sütlü veya meyveli tatlı ile öğün tamamlanmalı. İkindi öğünleri okul dönüşlerine rastladığı için bu saatlerde meydana gelen enerji kaybını karşılayacak yemekler hazırlayın. Ev yapımı kek, pasta börek veya ton balıklı bir sandviç olabilir. Yanında mutlaka taze meyve suyu olmalı. Akşam öğünü ise çorba, bir et çeşidi ve salatadan yada etli sebze yemeği ile pilav olabilir."
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuklarda kahvaltının önemi

  Reklam  Okula giden çocukların mutlaka kahvaltı yapması gerekir.Çocukların kan şekerleri düşebilir ve derslere olan ilgileri azalabilir.Bu nedenle güzel bir kahvaltı yapmadan okula göndermemek lazım.+ Yorum Gönder
kahvaltıda dengeli beslenme,  çocuklarda dengeli beslenmenin önemi,  cocuk gelisimde kahvaltinin onemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi