Çocuklarda büyüme nasıl takip edilmeli?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocuklarda büyüme nasıl takip edilmeli? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Çocuklarda büyüme nasıl takip edilmeli?

  Reklam  Çocuklarda büyüme nasıl takip edilmeli?

  Forum Alev
  Çocuklarda büyüme nasıl takip edilmeli?

  Doğum öncesi dönem ve doğumdan başlayarak 18 yaşına kadar zaman zaman hızlanarak veya yavaşlayarak ama sürekli devam eden bir süreç söz konusu. Çocuğun sağlıklı büyümesinde çeşitli etkenler vardır. Beslenme, büyüme hormonunun düzenli salgılanması gibi faktörler boyun uzamasında önemli rol oynuyor. Bizler çocuğun boyunun normal olup olmadığını, standart persantil eğrilerini kullanarak değerlendiririz. Sağlıklı bir çocuğun boyu, eğri üzerinde 3 ve 97 persantil çizgileri arasında yer alır ve çocukluk dönemi boyunca aynı eğri üzerinde devam eder. Çocuğun boyunun 3. persantilin altında olması veya normal persantil eğrisi içindeyken zaman içinde düşmesi, yaşıtlarına göre geride kalması problemdir. Boy kısalığının veya büyümeyle ilgili herhangi bir sorunun yakalanması için büyüme hızının takibi şarttır.
  Boyun kısa olup olmadığı nasıl belirlenir?

  Boy değerlendirmesini, büyüme hızına ve hangi büyüme eğrisinde olduğuna bakarak değerlendiriyoruz. Anne -babalar da yaşıtlarıyla karşılaştırarak veya kıyafetlerinin belli sürelerde kısalıp kısalmadığına dikkat ederek değerlendirebilirler. Boy kısalığı; çıplak ayakla ölçülen boyun, yaş ve cinsiyete göre normal büyüme eğrisinin altında olmasıdır. Yıllık büyüme hızı, en hızlı olduğu dönemde yani, ilk bir yaş içinde 25 cm.'dir. İkinci yaşta ise 12 cm., okul öncesi dönemde 6 -8 cm., buluğ çağına kadar da ortalama 5- 6 cm. olmalıdır. Ergenlik de hızlı büyüme dönemidir. Bir çocuk ergenlik öncesinde, yılda 5 cm.'den az büyüyorsa, büyüme eğrisinde aynı çizgide devam edemiyor ve geriden kalıyorsa sorun var demektir.
  Boy kısalığı aileden geçer mi?

  Bazı kısa boylu çocuklar için ailevi denebilir. Ama bunu demeden önce çocuğun büyüme hızını takip etmek gerekir. Çocuk, ebeveynleri kısa diye kısa olacak demek değildir. Ailevi boy kısalıklarının büyük bir kısmının sebepsiz olmadığı, aslında bir nedenle de olabildiği sonradan anlaşılabiliyor. Anne 1.50, baba 1.63’ün altındaysa, ailevi boy kısalığından söz edilir. Bir çocukta boy kısalığı ailevi olarak nitelendirilmeden önce mutlaka büyüme hızı takip edilmeli, büyüme hızı yetersizse çok detaylı tetkik yapılmalıdır. Eskiden ailevi denince tedavi edilemez anlamına geliyordu. Ama bugün tedavi edilebilir durum söz konusu olabilir. Yani'Annen bu kadar, baban bu kadar, sen de bu kadarsın' demek doğru değildir. Mutlaka çok detaylı incelenmelidir.
  Kemik yaşı ne demek?

  Esas biyolojik yaşımız kemik yaşımızdır. Erişkinler için kemikleşme noktalarının kapanma sınırı kız çocuklarda 18, erkek çocukta 19’dur. Kemik yaşı, el bilek kemiklerinin röntgeni çekilerek belirlenir. Bu film bize iskelet olgunlaşma yaşını gösteriyor. Boyu kısa olan her çocukta ve ergende bu tetkiki, büyüme potansiyelinin ve ulaşılacak hedef boyun belirlenmesi için yapıyoruz. Kemik yaşı ile kronolojik yaş arasındaki fark az olmalı. Üç yaşındaki bir çocuğun kemik yaşı bir yaş görünüyorsa bu normal değildir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuklarda büyüme nasıl takip edilmeli?

  Reklam  Her bebeğin büyüme oranları farklı olabilmektedir.Bu aileden gelen özellikler ile beraber beslenmelerden de kaynaklanabilmektedir.Fakat çizelgelere göre takip etmek ve belli aralıklar ile sağlık ocaklarında ölçümler yapılması gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi