Çocuklarda Vitamin Eksikliği Belirtileri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocuklarda Vitamin Eksikliği Belirtileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Çocuklarda Vitamin Eksikliği Belirtileri

  Reklam  Çocuklarda Vitamin Eksikliği Belirtileri

  Forum Alev
  Çocuklarda Vitamin Eksikliği Belirtileri


  A,D,E,K vitaminleri yagda ; diger vitaminler suda çözünürler. Vitamin eksikligi ortaya çikmadan önce bazi belirtiler verir.Bu belirtilerin iyi degerlendirilerek eksikligin yerine konmasi için vitamin takviyesi yapilmalidir.
  A VITAMINIKilo alamama, boyun uzamamasi, gözün parlakligini yitirerek asiri kurumasi, gözyasinin yetersiz salgilanmasi, kuru ve pullanmis deri, halk arasinda tavuk karasi diye adlandirilan gece körlügü( serum düzeyi 20µg/dl altinda olursa) görülür. Tedavisinde A vitamini günde 25000 Ü bir-iki hafta verilir. Protein bakimindan zengin beslenme önerilir.
  VITAMIN D: RASITIZMKemiklerde kalsiyum ve fosfor dengesini düzenler. Huzursuzluk, bas terlemesi, kasinti, uyku bozukluklari, ileriki asamalarda kas güçsüzlügü (Özellikle karinda kurbag karni) ,kafatasinda yumusama, asimetri, büyümüs bingildak, kafatasi büyüklügü ve geciken bingildak kapanmasi , dislerin geç çikmasi, dis çürümeleri, dis minesi bozukluklari, kaburgalarda kemik - kikirdak bilesiminde rasitik tesbih taneleri, güvercin gögüsü, harrison olugu, uzun kemiklerin bükülmesi, kemiklerde çabuk kirilmalar sirt kemiginde egrilikler, kalça kemiginde deformiteler görülebilir.En büyük sebebi yetersiz alinim ve az güneslenmedir. Korunmak için 1 yasina kadar günde 400-800 Ü Vitamin-D, 2 yasin sonuna kadar günde 0,25 mg flor, 3 yasin sonuna kadar günde 0,5 mg flor verilir.Eger içme suyunda flor 0,3 mg/lt den fazla ise ek olarak flor verilmez.(Dis minesinde leke yapma tehlikesi)
  E VITAMINIMetabolik hizin çok arttigi okul ve ergenlik çaginda zararli maddeleri temizleyici etkisi vardir.Eksikliginde hemolitik anemi, ödemler (vücutta sivi toplanmasina bagli sislikler) görülebilir.
  VITAMIN KNomal durumlarda barsaklardaki bakteriler tarafindan yapilir. Pihtilasma faktörlerinin sentezi için gereklidir. Eksikliginde kanamalarda artis (diseti, yaralar, burun, mide- barsak sistemi kanamalari vs.)
  VITAMIN B1: THIAMINBüyüme döneminde sinir sisteminin gelisimi ve hizli metabolizma için B1 vitaminine ihtiyaç vardir. Özellikle gelismis ülkelerde besinlerin asiri kaynatilmasi içindeki B1 vitamininin büyük ölçüde yitirilmesine neden olur. Eksikliginde kusma, istahsizlik, huzursuzluk, nefes almada zorluk, kalp çarpintisi, morarma, kalp yetmezligi, merkezi sinir sistemi bozukluklari, emziren annede sütteki thiamin eksikligine bagli olarak bebekte görülen kalp yetmezligi, ses kaybi, görme refleksi eksikligi ile karakterize infantil beriberi hastaligi görülebilir

 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuklarda Vitamin Eksikliği Belirtileri

  Reklam  Vitaminlerin insanlar için büyük önemi bulunmaktadır.Fakat özellikle çocukların ve gelişme çağındaki gençlerin vitaminlere olan ihtiyaçları daha fazla olmaktadır.Vitamin eksikliklerinde çeşitli hastalıklar görülebilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi