Tehilkeli dönem ergenlik

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Tehilkeli dönem ergenlik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Tehilkeli dönem ergenlik

  Reklam  Tehilkeli dönem ergenlik

  Forum Alev
  Çocuğunuz ergenlik dönemine girdi ve siz ne yapacağınızı şaşırmış bir haldesiniz. İşte ipuçları...


  Çocuklar ergenlik dönemine ulaştıktan sonra kendi kanatları ile uçma hazırlıkları yapmaları son derece doğaldır. Ancak ergenlerin bağımsızlığı artarken, bir yandan da araba kullanmak veya alkol ya da uyuşturucuların bulunduğu partilere katılmak gibi birçok zor durumla da karşı karşıya kalırlar. Ergenler için bu dönem oldukça kafa karıştırıcı olabilir, ancak anne-babaların bazı sınırları belirlemesi ergenlerin bu zor dönemde yollarını çizmelerine yardımcı olur. Ancak ergenlik döneminde sınırlar belirlenirken, ergen çocuklara da söz hakkı tanınması gerekiyor.

  Anne-babaların çocuğa danışmadan oluşturdukları kuralları empoze etmeye çalışmaları çoğunlukla anne-baba ve çocuk arasında çatışmalara neden olur. Bu nedenle kurallar ve bu kuralların ihlal edilmesinin sonuçları belirlenirken ergen çocuğun fikrinin de alınması büyük önem taşıyor.

  Anne-babalar çocukların olumsuz davranışlarının sonuçlarını belirlerken komik ve yaptırım değeri taşımayacak öneriler getirebileceklerinden endişe etseler de, aslında çoğunlukla bunun tam tersi geçerli olur. Ergenler kendi yaşamlarının sorumluluğunu üstlenme şansı tanındığında genellikle oldukça sorumlu davranırlar.

  Zaman zaman ergen çocuğunuz, örneğin geceyi dışarıda geçirmek gibi, çok riskli bulduğunuz bir istekle karşınıza çıkabilir. Ergenlik döneminde hedefiniz, ergenlerin kendi başlarına mantıklı kararlar alabilmelerine yardımcı olmak olduğundan, kendi fikrinizi saklı tutmalı ve öncelikle onun isteğini dinlemeli ve ne istediğini ve neden istediğini anlamaya çalışmalısınız.

  Daha sonra elbette ki çocuğunuzun isteğini gerçekleştirmesinin fayda ve maliyetlerini değerlendirerek, talep ettiği özgürlüğü doğru kullanamamasının sonuçlarının ne olacağını birlikte belirlemelisiniz.

  Son olarak bazen anne-babaların görevinin kısaca “hayır” demek olduğu olduğunu da unutmamalısınız. Anne-baba olarak nihayetinde birşeyi kabul etme veya etmeme hakkına her zaman sahipsiniz. Anne-baba olan sizsiniz ve sınırları belirleme hakkına da sahipsiniz. Çocuğunuz cevabınızdan dolayı mutsuz olabilir, ancak henüz talep ettiği konuda izin vermeye hazır olmadığınızı ve bu konuyu birkaç ay sonra yeniden düşünüp, konuşabileceğinizi belirtebilirsiniz.

  Ergenlik döneminde de, makul sınırlar ve kurallar çocuğun güvenlik duygusunu artırır ve manevra alanını belirleyerek yaşamını kolaylaştırır. Her zaman belli etmeseler de, anne-babaları tarafından korunduğunu ve sevildiğini bilmek karmaşık ve zor bir dönemden geçen ergenler için son derece önemlidir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: tehilkeli dönem:ergenlik

  Reklam  Gençlik zamanı olan ergenlik zamanı çocukların en zor ve tehlikeli zamanlarıdır.Kendi kişiliklerinin oluşması ve kendilerinde meydana gelen farklılıkları en az sorun ile atlatmaları için ailelerin de yardım etmesi gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi