Çocuklarda Karşıt Olma - Karşı Gelme Bozukluğu

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocuklarda Karşıt Olma - Karşı Gelme Bozukluğu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Çocuklarda Karşıt Olma - Karşı Gelme Bozukluğu

  Reklam  Çocuklarda Karşıt Olma - Karşı Gelme Bozukluğu

  Forum Alev
  Çocuklarda Karşıt Olma - Karşı Gelme BozukluğuKarşıt olma - karşı gelme bozukluğunun temel özelliği en az 6 ay süreyle büyüklere yönelik tekrarlayan, olumsuz karşı gelme, itaatsizlik, düşmanca davranış biçimidir. DSM 4'te tanı özellikleri aşağıdaki şekilde verilmiştir.
  1 - Sık sık hiddetlenme huysuzlaşma
  2 - Sık sık büyükleriyle tartışmaya girme
  3 - Büyüklerin isteklerine ya da kurallarına uymaya çoğu zaman karşı gelme veya reddetme.
  4 - Çoğu kez isteyerek başkalarını kızdıran şeyler yapma.
  5 - Kendi yaramazlıkları için çoğu kez başkalarını suçlama
  6 - Çoğu kez alınganlık, çabuk darılma ya da başkalarınca kolay kızdırılma.
  7 - Çoğu kez kızgın, gücenik ve içerlemiş
  8 - Çoğu zaman kinci ve intikam almak isteme
  Olumsuz tutum ve karşı gelme davranışları sürekli bir dikbaşlılık, yönlendirmelere direnç gösterme, uyumsuzluk, isteksizlik, erişkinler ve arkadaşları ile bir türlü uzlaşamama biçimindedir. Ayrıca sürekli sınırların zorlanması, sorumlulukların önemsenmemesi, tartışma, kavga ya da başkalarını suçlamayla kendini gösterir. Düşmanca duyguları ya sözel olarak saldırganlıkla ya da insanı rahatsız edecek biçimdedir. Bu bozukluk daha çok ev ortamında görülür. Okulda ya da toplumda gözlenmeyebilir. Belirtiler tipik olarak kişinin yakından tanıdığı erişkinler ya da arkadaşlarla olan ilişkilerde ortaya çıkar. Bu kişiler yersiz istek ve haksız tutumlarını ayrıca savunurlar.

  EŞLİK EDEN BOZUKLUKLAR

  Bu bozukluk yaşa ve yaptığı işlere göre değişkenlik gösterir. Okul öncesi erkek çocukta huysuzluk, büyük tepki verme, sakinleştirilememe ve aşırı hareketlilik ile görülür. Okul yıllarında düşük benlik saygısı, değişken duygudurum, engellenmeye tolerans eksikliği, küfür etme, alkol - tütün ve yasa dışı ilaçların erken kullanımı görülebilir. Anne - baba, öğretmen, arkadaşlarla çatışma vardır. Çocuk ile anne - babanın arasınad olumsuz olarak artarak giden bir kısır döngü oluşur.
  Bu bozukluk, sık sık bakım verenlerin değiştiği, sert, tutarsız ya da ihmal eden aile çocuklarında görülür. Dikkat eksikliği , öğrenme bozukluğu ve güçlüğü, hiperaktivite bozukluğu ile birlikte görülebilir. ( Bakınız davranış bozuklukları )
  Ergenlik öncesi erkek çocuklarda ergenlik sonrası eşit olarak kız çocuklarında görülür. Toplumda oranı % 2 - 16 arası görülür.

  GİDİŞ

  Genelde 8 yaşından öce ortaya çıkar ve ergenlik döneminden sonra gözlenmez. Devam ederse davranış bozukluğuna dönüşür.
  Karşıt Olma - Karşı Gelme Bozukluğu, anne - babadan en az birinde Duydurum Bozukluğu, Davranış Bozukluğu, Karşıt Olma - Karşı Gelme Bozukluğu, Dikkat Eksikliği, Antisosyal Kişilik Bozukluğu ya da uyuşturucu madde kullanımı ve depresyon varsa daha sık görülür.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuklarda Karşıt Olma - Karşı Gelme Bozukluğu

  Reklam  Bazı çocukların çok asi, anne ve babalarına zıt gittiği görülür. Bu durum anne karnındayken annenin tükettiklerinden ya da sıkıntılarından doğumdan sonra aile içindeki huzursuzluklardan kaynaklanabilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi