Çocuklarda uçuk

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocuklarda uçuk ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Çocuklarda uçuk

  Reklam  Çocuklarda uçuk

  Forum Alev
  Özellikle deri-mukoza birleşme yerleri Toplumun %20-40’ında görülen bir herpes enfeksiyonudur.

  Lezyon ağrı ve kaşıntı hissi ile başlar. Bir iki gün sonra önce kırmızı sivilceler oluşur, sonra bunlar su toplar, parlak açık bir renk alırlar. Daha sonra kuruyup kabuk bağlar ve 10 gün sonra yok olurlar. İz bırakmazlar. Grup halinde çıkan ve kaybolan lezyonlardır.

  Ateşli hastalıklar sırasında herpes lezyonu görülebilir. Herpes küçük çocuklarda dudaklarda , diş etlerinde, dilde, ellerde, parmaklarda yerleşir. Adolesans çağında uçuk en çok ağızda ve cinsel organlarda görülür. Yenidoğan herpes tehlikeli olabilen bir hastalıktır.

  Herpes Labialis ağız mukozasında görülen tekrarlayıcı bir viral enfeksiyondur. En sık görüldüğü yer mukoza-deri birleşme yerleri ve özellikle dudak ağız kenarıdır.

  Bebeğin çevresinde uçuklu kimse bulunmamalıdır. Çünkü uçuk virüsü çok bulaştırıcıdır. Bu virüs çocukta sinir sistemini tahrip eden bir hastalığa neden olur. Hamile kadında uçuk varsa bazı önlemler alınması gerekir. Uçuk cinsel organlarda ise doğum sezaryen ile yapılır.


  Süt veren kadında uçuk varsa temizlik kurallarına dikkatle uymak gerekir.. Bazen başka hastalıklarla birlikte görülebilir. En önemli örneği de zatürreedir.

  Tekrarlayan herpetik deri lezyonları genellikle tedavi gerekmez ancak çok sık tekrarlama olursa günümüzde uçuğa karşı çok etkili olan zoviraks adlı bir ilaç başarı ile kullanılmaktadır.
  Çocukta uçuk ağızda şaft şeklinde çıkar ve ateş yapar
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: çocuklarda uçuk

  Reklam  Çocuklarda uçuk çıkmasının değişik nedenleri olabilmektedir.Fakat bu uçukların zaman içinde geçmesi için yardımcı ilaçları kullanmak gerekmektedir.Doktora götürmek ve onun vereceği kremleri dikkatle kullanmak lazım.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi