Bebek gazı

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Bebek gazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hümeyra
  Emekli
  Reklam

  Bebek gazı

  Reklam  Bebek gazı

  Forum Alev
  BEBEĞİNİZİN GAZI MI VAR?
   Annede gaz sancısı yapan her türlü gıda bebekte gaz yapacaktır.Anneler bu dönemde beslenmesine dikkat etmeli.Anneler,karnıbahar ,nohut,fasulye,turşu,soğuk süt gibi gıdaları tüketmemeye özen gösterin.

   Bebekler yaklaşık 1 yaşına kadar nefes alıp verirken bizler gibi ağız yolunu kullanamazlar.Dolayısıyla burnu tıkalı olan bebek beslenirken yorulacak ve bu arada bol miktarda hava yutacaktır.Bebeği beslemeden önce mutlaka her iki burun deliğinin açık olup olmadığını kontrol etmeli ve tıkalıysa serum fizyolojik içeren spreylerle önce burun deliklerini açıp 10-15 dakika bekleyip sonra beslenmeli.


   Bebeğinizi besledikten sonra asla sırt üstü yatırmayın.Bir yastıkla destekleyin sağ ve sol yana yatırmak daha uygun olacaktır. Bu gaz açısından önemli olduğu kadar bebeğinizin nefes borusuna gıda kaçmaması açısından da önemlidir.

   Anneler sakin bir ortamda ve oturur pozisyonda iken bebeği beslemeli.


   Bir başka durumda bebek yatar pozisyonda iken annenin bebeği emzirmesi ki bu da gaz sancısını arttırıyor

   Her beslenmeden sonra bebek omuza doğru yatırılıp,sırt bölgesini yukarıdan aşağıya sıvazlayarak gazını çıkartabilirsiniz

  .
   Gaz sancısına, karın ağrısına iyi gelen ve bebeği rahatlatan doğal bir bitki çayı olan rezene çayını ilk haftadan sonra bebeğin beslenmesine engel olmamak kaydıyla istenilen sıklıkta bebeğinize içirebilirsiniz.

   Şekerli su verilmesi,emziklerin bala ve pekmeze batırılması çok erken ek besinlere başlanması,meyve ve meyve sularının gereğinden fazla verilmesi ve yeterince olgunlaşmamış meyvelerde bebeklerde gaz sancısını arttırıyor.


   Bebeğin kundaklanarak veya sarılarak hareket kabiliyetinin kısıtlanması,altının uzun süre ıslak bırakılması,bebeğe gereğinden fazla su içirilmesi gaz sancısına neden olabiliyor.

   Bebek sürekli aynı pozisyonda yatırılmamalı,yalnız bırakmamak kaydıyla yan olarak veya yüz üstü yatırılmalıdır.


   Karnına ve ayaklarına hafif sıcak havlu ve ya termofor koymak,hafif karın masajı yapmak,her beslenmeden sonra en az 2 kere gark edinceye kadar gazını çıkartmak bebeği okşayarak rahatlatmak,rahat hareket edebileceği gibi giydirmek ,gereğinden fazla beslememek ,temizlik kurallarına dikkat etmek çözüm olabilir.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Bebek gazı

  Reklam  Bebeklerin yemek yedikten sonra gazlı olması gayet doğaldır.Bu gazlar onları çok fazla rahatsız etmektedir.Bu nedenle yemek yedirdikten sonra omuza doğru yatırıp sırtına hafif hafif vurarak gazı çıkarılmalıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi