Elektrik Yanıkları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Elektrik Yanıkları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Elektrik Yanıkları

  Reklam  Elektrik Yanıkları

  Forum Alev
  Elektrik Yanıkları
  Elektrik çarpmalarında, akımın vücuda girdiği ve çıktığı yerlerde yanıklar oluşabilir. Bu nedenle çocuğun elektrik kaynağına ve yere değen yerlerinde yanıklar bulunabilir. Bunlar küçük görünseler de derine işlemiş olabilirler.
  Ne Yapmalı?

  1. Sigortaları çıkararak elektriği kesin.
  • Bunu yapamıyorsanız ayağınızın altına plastik paspas ya da bir tomar kuru gazete kağıdı gibi yalıtkan bir şeyler koyun. Kabloyu ya da çocuğu tahta sandalye, süpürge sapı gibi elektriği iletmeyen bir şeyle iterek elektrik kaynağından ayrın.
  • Hiçbir şey bulamazsanız ellerinizi kuru bez ya da gazete kağıdı ile sarıp yalıtarak çocuğunuzu çekin. Çocuğun giysilerinden tutun, cildine dokunmamaya çalışın.

  2. Bilincinin yerinde olup olmadığını kontrol edin. Bilinci açıksa onunla konuşup rahatlatın. Şok belirtileri bulunup bulunmadığını araştırın.
  3. Vücudun elektrik kaynağına ve yere değen yerlerinde yanık olup olmadığına bakın. Elektrik yanığı kırmızı ve dağlanmış gibi olur, şişebilir. Yanık varsa büyük yanıklarda yapılan ilkyardımı uygulayın 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Elektrik Yanıkları

  Reklam  Çocukların hareketlenmeye başladıktan sonra her yere ellerini sokmaktadır.Bu nedenle anne ve babaların mutlaka evlerinde koruyucu önlemleri almaları gerekmektedir.Buralara boyu yetmez yada çıkamaz diye düşünmeyin.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi