Ağlayan bebek için neler yapılabilir (kolik)

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Ağlayan bebek için neler yapılabilir (kolik) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Ağlayan bebek için neler yapılabilir (kolik)

  Reklam  Ağlayan bebek için neler yapılabilir (kolik)

  Forum Alev
  Ağlayan bebek için neler yapılabilir?
  Öncelikle şu bilmelisiniz ki, kolik ağrısına çeken bebeğinizin ağrıları son bulmayacak ve 4–6 ayına kadar devam edecektir. Direk bir tedavisi yoktur. 4–6 aya ulaşıncaya kadar çok çeşitli şeyler yaparsınız (ne yazık ki hiçbiri de fayda sağlamaz). Her şeyden önce, bebeğinizin karnının aç olup, olmadığından emin olmalısınız.

  Öneriler

  • Eğer bebeğinizin karnı açken, iyi bir şekilde karnını doyurduktan sonra, 2 saatten daha az ağlıyorsa, ağlamasının sebebi muhtemelen aç olduğundan değildir. Bununla beraber, başka öğünlerde de bunu deneyebilirsiniz. Bazen sadece emzirme esnasında rahatlık verici bir şekilde tutmak bile, yeni doğmuş bebeğinizin rahatlaması için yeterli olacaktır.

  • Bebeğinizin bezini değiştirin ya da kucağınıza alarak gazını çıkarmaya çalışın.

  • Bazı bebekler sallanmaktan, bazıları da şarkı ya da ninni söylenmesinden, saç kurutma makinesinin sesinden hoşlanır ve susarlar.

  • Kucağınıza aldığınızda, kalp atışlarınızı duyan bebeğiniz rahatlar.

  • Bebeğinizin karın ağrısı varsa, dikine tutmanız onu rahatlatacaktır.

  • Karnı ağrıyan bebeğinizi, karnı üzerine yatırdığınızda ağrısı hafifler. Ayrıca bebeğinizi kucağınızda karnı üstünde tutarak, sırtına ve ayrıca saat yönünde karnına masaj yapmanız faydalı olacaktır.

  • Bebeğinizin karnı üzerine, ısıtılmış bir şişe su yerleştirmek ya da ısıtılmış bir bezi karnının üstüne koymak, karın ağrısını geçirmek için yardımcı olabilir. Tabii ki şişenin ya da bezin bebeğinizi incitecek kadar sıcak olmamasına özen göstermelisiniz. Eğer su çok sıcaksa, bebeğiniz rahatsızlığını belli eder.

  • Bazen bebeğinizi sallamak ya da dolaştırmak da yararlı olabilir.

  • Bebeğinizi aşırı miktarda kucakta tutarak ona zarar geleceğinden korkmamalısınız. Tek sıkıntı kucağa alışması olabilir. Eğer yararı olduğunu görüyorsanız, bebeğinizi kucağınıza almaktan çekinmeyin.

  • Karın ağrısı çeken bebeğinizi yumuşak bir battaniyeye sarmanız, kimi zaman çok yararlı olabilir.

  • Bebeğinize yatıştırıcı vermek, beşik gibi bir yere koymak, araba ile kısa bir gezintiye çıkarmak gibi yöntemler de işe yarayabilir.

  • Karın ağrısı çoğunlukla bebeğiniz gaz çıkardığında ya da altını kirlettikten sonra geçer. Bazen makatına bir termometre sokma yolu ile gaz çıkarmasını ya da dışkılamasına yardımcı olarak bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

  • Eğer bebeğinizin karın ağrısı çok inatçı ise, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

  Israrcı ağlama
  Eğer bebeğinizin herhangi bir hastalık belirtisi yoksa, bundan sonra yapılması gereken belki de ne olacağını beklemektir. Bazı bebekler uyumak istediği için ağlar ve bu onlarda huzursuzluk yaratır. Bu yüzden bir süre ağlamadan uykuya dalamazlar. Tüm bu yukarda gösterilen yöntemleri deneyerek bebeğinizi susturamazsanız, bebeğinizin 20 dakika kadar beşiğinde ya da karyolasında ağlamasına izin verin.

  Diş çıkarma
  Bebeklerin 2 aydan sonra dişleri kabarır. Aslında dişler 14. hamilelik haftanızdan itibaren oluşmaya başlar ve doğumdan itibaren dişleri yukarı doğru hareketlenir. Bebeğinizin dişleri, 5–11 ayları arasında, diş etini yararak çıkar. 2. aydan sonra diş kabarması nedeni ile bebeğinizin ağızlarının suyu akar ve her şeyi ağzına sokup dişlerini kaşımak ister. Dişler çıkarken, diş etlerini yararak yukarı yönelir. Bu nedenle bebeğiniz, özellikle 4. aydan sonra gecenin bir vakti sıçrayarak uyanıp, ağlayabilir. Siz emzirdiğinizde de rahatlayarak uyur, ancak kısa bir süre sonra tekrar uyanır ve tekrar süt ister. Bunun sebebi anne sütünün rahatlatıcı, sakinleştirici özelliği ve sizin ten kokunuzdur. Bebeğinizin bu ağlama ya da ağrıları için yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa, diş jeli ya da ağrı kesici de verebilirsiniz 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: ağlayan bebek için neler yapılabilir (kolik)

  Reklam  Bebeklerin ağlama nedenleri arasında gaz sancıları fazla olmaktadır.Bebeklerin karnı iyi doyurulmalıdır.Onların sık ve devamlı olarak beslenmeleri onların sancıları için önemlidir.Mutlaka gazları da çıkartılmalıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi