Diş gıcırdatma(bruksizm)

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Diş gıcırdatma(bruksizm) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Diş gıcırdatma(bruksizm)

  Reklam  Diş gıcırdatma(bruksizm)

  Forum Alev
  Çocuklar her zaman rahat nefes alıp vererek, tatlı mırıltılar içinde uyumazlar. Bazı çocuklar uyurken dişlerini sıkar ve gıcırdatırlar. Çocuklar arasında oldukça sık görülen bu duruma bruksizm adı verilir.

  Bruksizm nedir ?
  Bruksizm özellikle uyku sırasında veya stres altındayken dişlerin sıkılması veya birbirine sürterek gıcırdatılmasına verilen addır.

  Uzmanlar her 10 çocuktan üçünün dişlerini sıktığını veya gıcırdattığını ve bu durumun özellikle 5 yaşından küçük çocuklarda daha yaygın olduğunu söylüyorlar.

  Bruksizmin nedenleri nelerdir?
  Bu konuda pek çok araştırma yapılmış olmasına rağmen kesin neden tam olarak bilinmemektedir. Bazı hallerde alt ve üst dişlerin düzgün şekilde hizalanmaması buna neden olmaktadır.

  Bazı çocuklar ise kulak ağrısı ya da diş çıkartma gibi nedenlerden kaynaklanan ağrıya tepki olarak dişlerini sıkmakta veya gıcırdatmaktadır. Çocuklar ağrıyı hafifletmek amacıyla dişlerini gıcırdatabilmektedir.

  Diş gıcırdatmanın bu en yaygın nedenleri çoğu çocukta zaman içinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

  Stres de nedenlerden biridir. Örneğin çocuğunuz bir sınav ya da yapacağı bir gösteri nedeniyle veya rutin yaşamındaki örneğin kardeş gelmesi, taşınma, öğretmen değişikliği gibi bir değişimden dolayı stres yaşıyor olabilir.

  Hiperaktif çocukların bazılarında da bruksizm görülmektedir.

  Diş gıcırdatma (bruksizm) nelere yol açabilir?
  Genel olarak diş gıcırdatma çocuğun dişlerine zarar vermez. Çoğunlukla herhangi bir etki bırakmadan kaybolsa da, sabahları hafif baş ağrısı veya kulak ağrısına neden olabilir. Ancak diş gıcırdatma asıl olarak çocuğun etrafındaki kişileri üzer ve rahatsız eder.

  Bazı aşırı hallerde uykudaki diş gıcırdatmaları diş minesinin zedelenmesine, dişte küçük oyukların oluşmasına, ısıya karşı hassasiyetin artmasına ve yüz ağrıları ile çene sorunlarına neden olabilmektedir.

  Bruksizm nasıl teşhis edilir?
  Dişlerini gıcırdatan çocukların çoğu bunu yaptığının farkında bile olmaz ve çoğunlukla sorunu anne-babalar tespit eder.

  Çocuğunuzda bruksizm olup olmadığını anlamak için dikkat etmeniz gereken belirtilerden bazıları şunlardır:

  Uyku sırasında diş gıcırdatma

  Sabahları çene veya yüzünde hassasiyetten şikayet etme

  Parmak emme

  Tırnak yeme

  Kalem veya oyuncakları kemirme

  Yanak içini kemirme

  Çocuğunuzun dişlerini gıcırdattığını düşünüyorsanız, öncelikle diş hekiminizi ziyaret ederek diş minelerinin ve dişlerin herhangi bir zarar görüp görmediğini belirlemelisiniz. Diş hekimi muayenesinde diş gıcırdatmanın anatomik bir nedenden mi, yoksa psikolojik nedenlerden mi kaynaklandığını belirleyecek ve uygun bir tedavi planı önerecektir.

  Bruksizm nasıl tedavi edilir?
  Çoğunlukla hiçbir tedaviye gerek kalmaksızın kendiliğinden kaybolur. Ancak dişler ve çenede herhangi bir rahatsızlık oluşmasını önlemek amacıyla anne-babanın dikkatli olması ve diş hekimi muayenelerinin aksatılmaması gereklidir.

  Diş gıcırdatmanın çocuğun yüz ve çenesinde ağrılara neden olması veya dişlerin zarar görmesi durumunda diş hekimi gece takması için özel bir diş koruyucu verebilir.

  Anne-babalar ne yapmalıdır?
  İster fizyolojik, ister psikolojik nedenlerden kaynaklansın, uyku öncesinde çocuğun gevşemesi ve rahatlaması diş gıcırdatmayı kontrol etmesine yardımcı olabilir. Ilık bir banyo almak, kısa bir süre rahatlatıcı bir müzik dinlemek veya kitap okumak çocuğunuzun gevşemesine katkıda bulunabilir.

  Diş gıcırdatmaya stresin neden olması durumunda çocuğun neden gerginlik yaşadığını anlamaya ve bunun üstesinden gelmesi için yardımcı olmaya çalışmanız gereklidir. Çocuğunuzun duygusal durumundan endişe ediyor ve sizin yardımınızla aşılamayacak duygusal gerilimler yaşadığını düşünüyorsanız, bir çocuk psikiyatrisi uzmanı hekimden yardım almalısınız. Hekim, çocuğunuzun psikolojik durumunun değerlendirilmesi stres nedenlerinin belirlenmesini ve uygun tedavinin başlatılmasını sağlayacaktır.

  Diş gıcırdatma ne zaman sona erer?
  Çocukluk çağında görülen diş gıcırdatmalar çoğunlukla en geç ergenlik döneminde sona erer. Kalıcı dişler süt dilerine nazaran ağrıya karşı çok daha hassas olduğundan çocukların çoğu ise süt dişlerinin yerini kalıcı dişler aldıktan sonra diş gıcırdatmayı bırakır. Diş gıcırdatmanın stresten kaynaklanması durumunda, stres sona erene kadar devam eder. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: diş gıcırdatma(bruksizm)

  Reklam  Genellikle büyüdükleri zaman geçen bir hastalık olan diş gıcırdatmaları bazen de uzun yıllar sürmektedir.Bunun nedenleri üzerinde duran bilim adamları bağırsak kurtlarının da buna neden olabileceğini söylüyorlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi