2 Yaş Sendromundaki Bebeklerle Iletişim

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden 2 Yaş Sendromundaki Bebeklerle Iletişim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Psikolog
  Özel Üye
  Reklam

  2 Yaş Sendromundaki Bebeklerle Iletişim

  Reklam  2 Yaş Sendromundaki Bebeklerle Iletişim

  Forum Alev
  Bu ayki yazımda, çok önemli olduğunu düşündüğüm ve maalesef birçoğumuzun satın alırken üstünde fazla düşünmediği, ama çocuklar
  Yeni bir yıla girmemize az bir zaman kaldı. Birçoğumuz geriye dönüp baktığımızda ne kadar yorulduğumuzu düşünürüz. Kimimiz 1. senemizi devirmişizdir, kimimiz 2. ve belki de 5.yi. Biz Bora ile 2,5 yaşımızı tamamladık. Ben size bu yazımda bizi bu sene en çok yoran konudan, 2 yaş sendromu, İngilizce'de "Terrible Two" (Felaket 2) diye anılan dönemden bahsetmek istiyorum.
  Biz bu dönemi çok ağır geçirdik ve hala tam olarak atlatmış değiliz. O kadar ağır geçirdik ki, o kadar sakin olan ben bile bazen yolumu kaybettim. Okuduğum bir sürü yazı ve bir sürü önerinin oldukça işe yaradığını görsem de bunu sürekli aynı tempoda yapmak çok zor olabiliyor.
  2 yaş dönemi çocuklarımızın kimlik savaşı verdikleri bir dönem. Ben kimliği bu dönemde gelişiyor ve bunun sonucu olarak da bir savaşa giriyorlar. Önce en olmadık şeyleri kendileri yapmak istiyorlar. Sonra sizin söylediğiniz her şeye HAYIR diyorlar.
  Biz anne-babalar bu dönemin gerçek anlamda nasıl bir dönem olduğunu bilmediğimiz zaman ciddi problemler yaşıyabiliyoruz. Çocuğumuzun istediği bir şeyi vermediğimiz zaman bir anda yere yatabiliyor. Bunu sokakta, gezmeye gittiğimiz bir evde hiç beklemediğimiz bir anda yapabiliyor. Bunun bir kimlik savaşı olduğunu ve geçici bir dönem olduğunu bilmiyorsak bu çocuk benim çocuğum mu diye sorgular başlıyor. Bazen uzlaşmak yerine inatla kendi bildiğimizi kabul ettirmeye çalışıyoruz ve tüm bunların sonucunda daha da büyük bir dirençle bize geri dönüyorlar. Çocuklarımız bizimle çatışmaya başladığında önerilenleri ben size aşağıda madde madde yazacağım. Tüm bunların sonucunda da yaşadıklarımızı ve yaşamakta olduğumuzu ekleyeceğim.
  1. Bu dönemde Hayır kelimesini kullanmamaya özen göstermeliyiz. Mümkün olduğunca yapılmasını istediğimiz maddeyi pozitif cümlelerle anlatmaya çalışmalıyız. Örneğin duvarı çizen çocuğumuza " duvarı çizme" demek yerine duvar çizildiği zaman kirlenir. Ben sana kağıt vereyim oraya çizmeyi deneyebilirsin pozitif bir yaklaşımdır.
  2. Çocuğumuza zarar vermeyeceğini düşündüğümüz bazı konularda ısrarcı olmak yerine yapmak istediğini yapmasına izin vermeliyiz. Örneğin yemek yerken önlük takmak istemiyorsa üstünün kirlenmesini göze alarak buna izin vermeliyiz.
  3. Yasaklar koymak yerine kurallara uyduğu zaman ödüller verip, bunu vurgulamalıyız. Örneğin duvarı çizen çocuğumuzun elinden kalemi almak yerine kağıda çizdiği zaman aferin demek daha doğru olacaktır.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: 2 Yaş Sendromundaki Bebeklerle Iletişim

  Reklam  Bebeklerin küçük yaşlardan itibaren iletişimin kurulması ve onların hem bedensel hem de fiziksel gelişimlerine yardımcı olmak gerekmektedir.Bebeklerin her şeyi algılamaları ve öğrendiklerini unutmamak gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi