Kaprisli Çocuklar

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Kaprisli Çocuklar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Remix-Maker
  Yeni Üye
  Reklam

  Kaprisli Çocuklar

  Reklam  Kaprisli Çocuklar

  Forum Alev
  Çocuklarda ve her yaş insanda görülen, çevresindekilerle ve kendi benliğiyle dengeli ilişkiler kurmaya büyük bir engel olan bu durumdaki çocuklar ve büyükler diğer insanlar tarafından başbelası olarak nitelendirilir.
  Geçici hevez, düşüncesizce heves, maymun iştahlılık anlamına gelir. Geçinilmesi ve doyurulması mümkün olmayani ilgilileri hem kendi yaşamından hem d eilişki kurduğu insanlardan usandıran bir haldir.
  Her yaşta inanlarda olduğu söylenebilir. Yalnız kadınlarda erkeklerden daha fazla olduğu söylenmektedir. Kaprisli kişilerde görülen özellikleri ve sık sık rastlanan davranışları şöyle özetleyebiliriz:
  ---- Kaprisli kişiler istediklerinde sık sık değişiklikle, terslikler ve dönüşler yaparlar.
  ---- Kararsızdırlar. Hareketlerinde bir mantıksızlık vardır.
  ---- Maymun işathlıdırlar. Geçici hevesleri vardır.
  ---- Aklına gelen herşeyi sürekli olarak değiştirerek başkalarına kabul ettirmek isterler.

  Nedenleri :
  ---- Çocuğun her istediğini yerine getirmek
  ---- Çocuğun fazla bencil bir şekilde yetiştirilmesi
  ---- Çocuklarda irade eğitimine fazla yer verilememesi
  ---- Sinir sisteminin gevşekliği ve basit psikolojik yaşam sürdürmeleri
  ---- Dış etkilere ve uyarıcılara karşı gelme arzusu
  ---- Güzelliğine, üstün başarılı olduğuna, zenginliğine bilinçli kılınarak her istediğinin herkes tarafından her zaman yerine getirilme inancının yerleşmiş olması
  ---- Hastalıkları sırasında uygun olmayan aşırı ihtimam ve her istediklerinin yerine getirilmesi

  Koruyucu ve düzeltici önlemler :
  ---- Çocuklarda beden, ruh, sinir zayıflıkları ve irade zayıflığını kontrol ediniz. Çünkü çocukların kaprisli oluşlarının en büyük nedenleri bu alandaki zayıflıklarıdır. Onları destekleyiniz.
  ---- Çocuklara ailenin saygıdeğer bir üyesi olduğunu hissettiriniz. Çocuğa aşağılık duygusunu ve değersiz, aciz bir kimse olduğunu hissettirmeyiniz.
  ---- Çocukları mümkün olduğu kadar sosyal yaşantılar içinde sosyal olamsını sağlayınız. Kendine ait şeyleri başkası ile paylaşmaktan zevk duyacak şekilde eğitiniz. Sadece sahip olmaktan, almaktan değil aynı zamanda başkalarına birşey vermekten hoşlanan zevk alan bir kişi olmasına yardım ediniz.
  ---- Makul isteklerini makul ölçülerde karşılayın.
  ---- Çocuğunuz çok güzel, zeki, başarılı, yakışıklı, kuvvetli olabilir. Onlara bu özlelliklerinden dolayı herkesin her isteklerini yerine getirecekleri inancını vermeyiniz.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Kaprisli Çocuklar

  Reklam  Çocukları şımartmak ve her istediğini almak çocukların kaprisli olmalarına neden olmaktadır.Çocukları sevmek ayrı şey şımartmak daha da ayrı.Bu nednele ileride sorun yaşamamak için çocuklara disiplin ve sevgi arasında yaklaşmak gerekir.+ Yorum Gönder
çocuğum çok kaprisli,  cocugumuz surekli kapris yapiyor.
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi