Bir Şehidin Son Sözleri - Tarihi Hikaye

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Çocuk Hikayeleri Bölümünden Bir Şehidin Son Sözleri - Tarihi Hikaye ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Bir Şehidin Son Sözleri - Tarihi Hikaye

  Reklam  Bir Şehidin Son Sözleri - Tarihi Hikaye

  Forum Alev
  Bir Şehidin Son Sözleri - Tarihi Hikaye

  Abdülezel Pasa, sehîd oldugu son savasinda askerlerine söyle hitâb etmistir.

  "Askerlerim! Yigitlerim! Kahraman evlâtlarim? Dînimize, namusumuza ve vatanimiza göz diken" düsmana haddini bildirmenin tam zamanidir! Bilirsiniz ki hâinler korkak olur. Biz düsman üzerine yürürsek onlar kaçarlar. Hep beraber Allah, Allah! diyerek hücum edelim!..."

  Sonra da Papalivata, Tirpan ve Misfaki tepelerini göstererek söyle dedi: "Aslanlarim! Su gördügünüz tepenin zapti bizim için çok mühim ve pek sanli bir muzafferiyet kazandiracaktir. Siz ki Milona geçidi gibi en zor geçidi asip, en çetin yerlere hücum ederek Osmanli'nin kahramanligini bütün cihâna gösterdiniz. Siz kahramanlarin evlâtlarisiniz. Allahü teâlânin yardimi ile, su tepenin üzerinde vuku bulacak kahramanca bir hücumla zâten gözü yilmis olan düsmani tamamen perisan edeceginizi, sancagimizi oraya dikerek Osmanlinin sânini yücelteceginizi ümîd ediyorum. Eger bu tepeyi zaptederseniz önümüzde çiçeklerle süslenmis genis bir zafer sahrasi açilacak. Bütün islâm âlemi ve Osmanlilar, sizin bu kahraman muzafferiyetinizden dolayi ilân-i sükran ve iftihar edeceklerdir. Analariniz sizi bugün için dogurdu, bugün için büyüttü!

  Yeryüzünde bulunan bütün müslümanlarin kiymetli halîfesi sevketli pâdisâhimiz Abdülhamîd Han hazretleri sizi bugün için yetistirdi. Vatan bugün sizden fedâkârlik bekliyor! Hülâsa bugün san ve namus, devlet ve millet sizin süngülerinizle ayakta duracaktir...

  Eger arslanlar gibi bir hücumla su tepeyi zaptedecek olursaniz, namusu korumus ve vatani yüceltmis olursunuz. Devletimizin gelecekteki zaferlerine de öncülük etmis olacaksiniz.

  Asker evlâtlarim! Size son bir vasiyetim vardir ki, bu vasiyetimin yerine getirilmesini rica ederim! Eger ben su tepeyi zaptettiginizi ve oraya hâkim oldugunuzu görmeden sehâdet serbetini içersem, benim cesedimi sehîd oldugum yere defn etmeyin. Bu tepeyi mutlaka ele geçirin ve benim için o tepe üzerinde bir kabir kazarak oraya defn edin! Sayet bu tepeyi ele geçiremeyecekseniz, birakin cesedim bu topraklar üzerinde kurtlara kuslara yem olsun!

  Evlâtlarim! Sizin daglari asan hücumunuza böyle tepeler elbette dayanamaz. Bu bakimdan mutlaka bu tepeyi zaptetmenizi istiyorum!.

  Tevfik-i ilâhî rehberimiz, imdâd-i peygamberi yaverimiz, teveccühât-i celile-i hazret-i hilâfet-penâhî, fark-i iftiharimiz da efserimiz (tacimiz) dir. Haydi arslanlar! Ars ileri dâima ileri..."
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Bir Şehidin Son Sözleri - Tarihi Hikaye

  Reklam  Hikayelerin bilgi yüklü olması çocukları sıksa da hikayeler bunu eğlenceli ve merak uyandıran bir yön ile yazılmış olması nedeniyle çocukların sevmesini sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi