Osman Gazi'nin Mirası - Tarihi Hikaye

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Çocuk Hikayeleri Bölümünden Osman Gazi'nin Mirası - Tarihi Hikaye ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Osman Gazi'nin Mirası - Tarihi Hikaye

  Reklam  Osman Gazi'nin Mirası - Tarihi Hikaye

  Forum Alev
  Osman Gazi'nin Mirası - Tarihi Hikaye

  Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Bey vefat edip Bursa'da defnedildikten sonra devlet büyükleri, oğulları ve Edebali'nin oğlu da söylenen Ahi Hasan isimli mübarek zat toplanıp mirası hesapladılar.Koca Osman Bey'den geriye birkaç at, bir kat elbise, bir çift çizme, eyer takımı, tuzluk, kaşıklık ve yüz kadar koyunla birkaç çift de öküz kalmıştı. Osman Bey'in hiç parası yoktu. Orhan Bey'in ağabeyi olan Alaaddin Paşa. "Atlar hükümdara kalır, koyunlar devlet malı olur; geride bir şey yok ki paylaşalım!" diyerek işi kolayca çözüme kavuşturuverdi. Bu miras paylaşımını bir de ünlü Osmanlı Tarihçisi Âşık Paşa'dan dinleyelim:
  "Babası ölünce Orhan Gazi, kardeşi Alaaddin'le bir araya geldi. İşin gereği ne ise gördüler. O zamanın mübarek zatlarından Ahi Hasan'ın Bursa hisarında bulunan ve saraya yakın olan tekkesinde zamanın büyükleriyle birlikte toplandılar. Osman'ın malı olup olmadığını sordular. Baktılar ki, yalnızca fethedilmiş ülkeler var, Akçe ve altın mevcut değil. Osman Gazi'nin yenice bir elbisesi, atın yanına asılan bir torbası, tuzluğu, kaşıklığı, çizmesi, iyice birkaç at, birkaç sürü koyunu, birkaç çift de öküzü vardı. Başka bir şeyi yoktu. Orhan Gazi Ağabeyine sordu:
  -Sen ne dersin?
  - Kardaş! Padişaha iş görmek için at gerektir. Koyunlar da Padişah şöleninin gerektirdiği şeydir. Bölüşecek başka neyimiz var ki bölüşelim?
  - Öyle ise gel, sen Padişah ol!
  - Kardaş! Babamızın duası ve himmeti seninledür. Anın için ki, kendi zamanında askeri senin yanına vermişti. Şimdi Padişahlık dahi senin hakkındır!
  Alaaddin Paşa yanındakilere bakmış idi ki, zamanın büyükleri de söyledikleri de söylediklerini uygun buldular. Alaaddin Paşa yalnızca küçük bir köy diledi, Orhan da istediği köyü verdi."
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Osman Gazi'nin Mirası - Tarihi Hikaye

  Reklam  İlerleyen yaşlarında sürekli duyacakları Osmanlı Devleti hakkında şimdiden hikayelerini dinlemek bilgilerini artırdığı gibi meraklarına da ışık yansıtacaktır.+ Yorum Gönder
osman gazi ile ilgili hikayeler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi