Sana Emrediyorum - Tarihi Hikaye

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Çocuk Hikayeleri Bölümünden Sana Emrediyorum - Tarihi Hikaye ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Sana Emrediyorum - Tarihi Hikaye

  Reklam  Sana Emrediyorum - Tarihi Hikaye

  Forum Alev
  Sana Emrediyorum - Tarihi Hikaye

  İkinci Murad Han, saltanatı daha 12 yaşında olan oğlu İkinci Mehmed'e (Fatih Sultan Mehmed) bırakarak, Manisa'ya inzivaya çekildi ve ibadetle meşgul olmaya başladı. Bu durumdan faydalanmak isteyen yeni bir Haçlı ordusu 1444 Eylül'ünde Türk topraklarına girdi. Vaziyetin ciddiyetini anlayan Sultan Mehmed, babasına yazdığı mektupla tekrar ordunun başına geçmesini istedi. Ancak İkinci Murad Han, oğluna saltanatın sahibinin kendisi olduğunu bildirerek, yeniden ordunun başına geçmeyi reddetti. Bunun üzerine İkinci Mehmed Han babasına ferman gönderdi."Eğer padişah sen isen, devletimizi müdafaa etmek için gelin ve eğer padişah ben isem, sana emrediyorum, derhal ordumuzun başına geçin ve emrime itaat edin."
  Bu fermandan sonra İkinci Murad Han, İstanbul Boğazı'ndan Avrupa'ya geçerek Edirne'ye geldi. Derhal idareyi alarak Varna'ya hareket etti ve Haçlı ordusunu bozguna uğrattı.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Sana Emrediyorum - Tarihi Hikaye

  Reklam  Yaşının küçük olmasına rağmen Fatih Sultan Mehmet zekasıyla babasının tekrar ordunun başına geçirerek savaşı kazanmasını sağlamıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi