Egzama hastalığının sebepleri ve tedavi şekilleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Cilt Hastalıkları Bölümünden Egzama hastalığının sebepleri ve tedavi şekilleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Egzama hastalığının sebepleri ve tedavi şekilleri nelerdir

  Reklam  Egzama hastalığının sebepleri ve tedavi şekilleri nelerdir

  Forum Alev
  Hastalık neden oluşur?

  Hastalığın kesin nedeni bilinmemektedir. Bazı araştırmalar anormal terlemenin hastalığın nedeni olabileceğini düşünmektedir.

  Hastalığın belirtileri nelerdir?

  Hastalıkta ilk belirti olarak küçük derin su sadece hafif soyulmalar olabileceği gibi iş yapmayı engelleyecek kadar su toplamaları ve çatlaklar görülebilir. Bu hastalıkta ilk olarak (akut evrede) ellerde su toplamaları, kaşıntı ve yanma hissi ile birlikte görülür. Daha sonra (kronik evre) daha çok soyulma, kabuklanma ve çatlama görülür. Bazı hastalar akut evrede kalırken genellikle kronik evreye geçerler. Bazı durumlarda her iki evre bulguları bir arada görülebilir. Stafilokok dediğimiz bakterilerin enfeksiyonu sık olmamakla birlikte görülebilir. Bu durumda ağrı, kızarıklık, şişlik, kabuklar ve iltihap görülebilir.

  Hastalığı tetikleyen faktörler nelerdir.

  Diğer el egzemalarında olduğu gibi DD de su, deterjan gibi maddelerle temas ile tetiklenir. Olabildiğince bu maddelerle temas engellenmeye çalışılmalı, mümkün olduğunca koruyucu eldivenler giyilmelidir. DD'i bulunan bazı hastalar nikele karşı allerjiktirler ve bu allerji allerjik yama testi ile tespit edilebilir. Nikele allerjisi bulunan hastalar nikel objelerle temastan kaçınmalıdır.

  Hastalık kalıcı mıdır?

  DD sıklıkla uzun süren bir hastalıktır, fakat uzun süre sonra gerileyebilir. Stresli, kaygılı durumlarda tekrarlayabilir.

  Hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

  Tedavi hastalığın evresine göre değişir.

  Soğuk kompres

  Potasyum permanganat, aliminyum asetat veya sirkeli su ile günde 4 kez 15 dakika ıslak kompres uygulanır. Bu uygulama su toplamalarını kurutur, fakat kuru tipteki egzemalar için faydalı değildir.

  El kremleri

  El kremleri özellikle koruyucu bariyer kremler deriyi yumuşa tutmak amacıyla sıklıkla uygulanmalıdır.

  Kortizonlu kremler

  Kuvvetli kortizonlu kremler geceleri uygulanır. Bu ilaçlar yanma ve kaşınma duygusunu giderir. Doktor başka türlü önermedikçe kuvvetli kortizonlu kremler 2 haftadan fazla uygulanmamalıdır. Kortizonlu kremler su toplamalı ve nemli egzemada kullanılırken, merhemler kuru evrede kullanılmalıdır.

  Antibiyotikler

  Enfeksiyon olması durumda antibiyotikler kullanılır.

  Sistemik kortizon

  Bazen kortizonlu iğne veya tabletler şiddetli durumlarda tedavide kullanılabilir. Bu durumda hastalık kolaylıkla iyileşir, fakat ilaç kesildiğinde şiddetli bir şekilde tekrar edebilir. Kortizonla sistemik tedavi yan etkilerinden dolayı pek önerilmez.

  PUVA tedavisi

  PUVA tedavisi seçilmiş olgularda faydalıdır. Bu bir çeşit ultraviole ışık tedavisidir. Etkilenen alanlar psorelen denen özel bir solüsyon içerisinde bekletildikten sonra ultraviole ışığa marua bırakılır. Tedavi aylarca sürebilir.

  DD tedavisinde metotreksat, dapson, azothiopirin ve Botilinum toksini (BOTOX) gibi ilaçlar da kullanılabilir. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Egzama hastalığının sebepleri ve tedavi şekilleri nelerdir

  Reklam  Egzama hastalıkları için kesin bir neden belirtmek yada aramak yanlış olmaktadır.Bu nedenle nedenleri yerine tedavi şekillerine önem vermek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi