Saçkıran (Alopesi Areata)

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Sağlık ve Cilt Hastalıkları Bölümünden Saçkıran (Alopesi Areata) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Saçkıran (Alopesi Areata)

  Reklam  Saçkıran (Alopesi Areata)

  Forum Alev
  Hastalığın ailesel özelliği var mıdır?
  Alopesi areata ailenin bir bireyinden fazlasında görülebilir veya ailenin diğerlerinde pernisiyöz
  anemi ve vitiligo gibi diğer immun hastalıklar bulunabilir.
  Hastalık bulaşıcı mıdır?
  Alopesi areata bulaştırıcı değildir.
  Alopesi areatanın nedeni nedir?
  Hastalığın yenilen gıdalarla bir ilişkisi yoktur. Diğer sağlık problemlerinde olduğu gibi hastalık stressli bir olaydan sonra başlayabilir, fakat bu olguların hepsinde yoktur.

  Hastalık nasıl görülür?
  Alopesi areata belirgin bir rahatsızlık vermediği için, genellikle berberler tarafından saptanır. Saçın büyümesi durur ve kökünden ayrılır. Alpopesi areata üç evre gösterir. İlk olarak saçlar aniden dökülür, sonra dökülen alanda genişleme olur. Son olarak da saçlar başlangıçta renkleri beyaz veya gri olarak çıkmaya başlarlar. Bu ayları hatta yılları alabilir. Yeni kıllar çıkarken diğerleri dökülebilir.
  Saçların tamamı dökülebilir mi?
  Etkilenen hastaların %5 ine kadar olanında tüm saçlar dökülebilir. Bu duruma alopesi totalis denilir ve çok uzun sürebilir. Hastaların %1 inden azında vücut kılları tamamiyle dökülür, bu durum alopesi üniversalis olarak bilinir.
  Hastalığın başka bir zararı var mıdır?
  Alopesi areata fiziksel bir rahatsızlığa neden olmaz, ama psikolojik olarak hastayı etkiler.
  Tedavisi Nasıl Yapılır?
  Ne yazık ki hastalıkta kesin çözüm sağlayabilecek tedavi yoktur. Hastalık yavaş bir şekilde kendiliğinden iyileşebilir. Bazen yeni gelen saçlar beyaz veya gri renktedir, daha sonra orijinal renklerine dönerler.
  Saçsız alana kortizon enjekte edilmesi saçların çıkışını hızlandırabilir. Bu tedavi intralezyonel kortizon enjeksiyonu olarak bilinir. Saçlardaki yeniden büyüme sadece enjeksiyon yapılan yerde görülür. Bu tedavi yeni alanlarda saç dökülmesini engellemez. Bununla beraber saçlar çıkmaya başlarsa ilave olarak yapılan enjeksiyonlar saçların çıkmasına yardımcı olur.
  Hastalığın tedavisinde bir çok farklı alternetif yöntem kullanılır. Fakat bu tedavilerin sonuçları değişkendir. Bazı losyonların kullanılması bazı kişilerde saçların çıkmasına neden olmaktadır. Bu amaçla kortizonlu ilaçlar veya minoksidil ve tahriş edici bir ajan olan ditranol kullanılabilir.
  İmmunoterapi denen tedavide düşük bir konsantrasyonda allerjik reaksiyon oluşturabilecek bir madde dökülen alan uygulanır ve bir allerjik kontakt dermatit oluşması sağlanır. Bu amaçla sıklıkla diphenylcyclopropenone (diphencyprone) kullanılır. Ne yazık ki bu tedavi tahriş edici ve rahatsızlık vericidir,sıklıkla lenf bezlerinde büyümeye neden olur.
  Yaygın saç kaybı durumunda güvenilir bir tedavi yöntemi yoktur. Kortizon içeren haplar, PUVA dediğimiz bir ışık tedavisi uygulanabilir. Fakat bu tedavilerin bir takım yan etkileri vardır.

 2. 2
  denizmehtap8
  Emekli

  --->: Saçkıran (Alopesi Areata)

  Reklam  Mehtap yaklaşık 1 ay önce saçkıran olduğumu farkettim.Bundan 5 yıl önce aynı şey kızkardeşimin de başına geldi.Gitmediği doktor kullanmadığı ilaç kalmadı ama sonuç gittikçe kötüye gidince bir arkadaşının tavsiyesi ile bir beye gitti.Bu bey aynı zamanda bir sünnetçi.Kardeşime uyguladığı yöntemle söylediği gibi 1 ay sonra saçları beyaz ve gri olarak çıkmaya başladı.Sonrasında da o saçlar uzadı ve şimdi eskisinden daha gür saçları var.Ben bu rahatsızlığı kendimde farkedince hiç doktora falan gitmedim.Direk bu beye telefon açıp randevu aldım ve gittim.önce bir baktı.Kendisinin tedavi edip edemeyeceği bir konumu onu inceledi.Ve bana sizi tedavi edebilirim dedi.Bir ilacı var.Önce bunu sürüp 5 dakika kadar bekliyor.Saç dibiniz bembeyaz olursa kendisinin tedavi edebileceği ortaya çıkıyor.Şükür ki bende saç dibi bembeyaz oldu.daha sonra aynı ilacı saç dibime bastırarak yaydı.Yaklaşık 2-3 saat bir yanma oluyor.sonra geçiyor.Ve o alan önce renk değiştirip kabuk tutuyor.Bu kabuk 2-3 hafta içinde düşüyor.Kabuk üzerindeki yeni çıkan saçlarda bu kabukla düşüp gidiyor.Bunu görünce sakın üzülmeyin:) yenisi mutlaka geliyor.önemli olan saç köklerinizin ölmediğini görmeniz.
  Ve lütfen bu tedavi sırasında başka yerlere de atarsa üzülmeyin.Bu olabilecek doğal bir sonuç.Bulaşıcı çünkü.Ama tedaviye aynı şekilde devam edildiğinde yeni saçlarınızla karşılaşıyorsunuz. 3. 3
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Forumda msn adresi veya özel bilgilerin paylaşılması yasaktır. 4. 4
  LoveNess
  Bayan Üye
  Denizmehtap8
  Net dünyası zaten bilgi dolu
  Net Dünyası Aynı Zamanda Kötü AmaçLı İnsanLarLada DoLudur ;)

  Bu tür ansiklopedik bilgiler insanları kel olan kafalarında saç çıkarmıyor ne yazıkki
  Ama Bilgi Sahibi OLabiLirLer Demi ?

  Eğer Toprağa yaparsam gübre olur bir faydam dokunur
  Eğer Sizde BöyLe Gereksiz MesajLar Atmasaydınız KirLiLik OLmazmış , Ama Neden , Eğer Yazmasaydınız Forumda GerginLiği ÖnLemiş OLurdunuz Demi. ;)

  Biz ForumumuzLa Bu ŞekiLde MutLuyuz Kusura Bakmayın ..

  kuş beyinlisiniz
  saygılar
  Kusura Bakmayın YazdıkLarınızdan Pek Saygı BeLLi OLmuyor ;)

 5. 5
  green_20
  Yeni Üye
  bndede çıkmıştı bu yuzden saclarımı uzattım şimdi halen uzun :) nası gectiği konusnda ise dogal yolları denedik önce sarımsak sırkesi acayip yakıyodu o acı anlatamam bunu kullanırken duş vs. yasakdı kulanamadım yara oldu kavlattım olmadı :rolleyes: en son hasteneye gıttım iğne tedavisiyle yavas yavas cktı ama zayıf ve cılız diğerlerine göre ama ii ki çkmış saclarımı uzattm :D

 6. 6
  lilyum80
  Yeni Üye
  Denizmehtap merhaba, inşallah bu forma halen üyesindir. Ben yaklaşık 1,5 senedir alopesi hastasıyım ve şu anda saçlarımın %70 i yok ayrıca kaş ve kirpiklerim de yok. Tam bir stres halindeyim anlayacağın. Ben senin bahsettiğin beye gitmek istiyorum. bana yardımcı olurmusun. Ayrıca sende veya kardeşinde kaş/kirpik dökülmesi varmıydı?

  Şimdiden saol

 7. 7
  alpyas26
  Yeni Üye
  :s:s:s:s:s:s:s:s:s:s.s

 8. 8
  voyager52
  Yeni Üye
  Arkadaşlar ben bunun en berbatıyla şu an uğraşmaktayım. saçlarımı bi kazıttım 3de 2si yok. kaşlar ve kirpiklerin de öyle. bende 13 senedir bu hastalık mevcut ama son 1 yıldır çok feci biçimde heryerimi sarmış bulunmaktdır.
  yalnız yaptığım mücadeleyi kazanmaktayım şu an. saçımda neredeyse heryerden sarı sarı kılları aldım. başlangıçta 17 yerimde boşluk varken şu an sadece 1 yer kaldı.
  yöntemlerini sıralayacam ve bunlar kesindir. dediğim gibi 13 senedir araştırıyorum. ne prof.lar gezdik. psikolojik destekmi almadım kafaya ışınmı vurdutmadım iğneler mi yaptırmadım berberlerde kan revanmı götürmedi sirke ruhu döktüm kafamdan duman bile çıktı derim eridi resmen daha neler neler..... ama hiçbirşey kesin sonuç vermedi.
  şimdi geçelim yöntemlere. yalnız bazı kişilerde uzun sürede tepki verebilir ama emin olun verecektir ve bir daha hastalığın ortaya çıkması çok nadir belkide hiçbirzaman durumuna gelecektir.
  gerekenler:
  1.sarımsak
  2.ardıç katranı
  3.saf vazelin
  4.kekik sabunu

  başlamadan önce:
  -saf vazelin ile ardıç katranı karışımı 1/2 oranında yani ardıç 5 birim ise vazelin 10 birim olacak sekilde karıştırılır.
  -sarımsak püre haline getirilir (sakın tuzla yapmayın yada başka birşey koymayın içine)

  yapılacaklar:
  1-ilk önce saçkıran durumu yuvarlak bir bölgeye aitse o kısımları jiletle kanatmak gerekecektir. kafanın tamamıysa yada büyük yerlerse (çap 5 cm ve daha büyük ise)
  2-kanatılan bölgelere yapılan sarımsak(kesinlikle tuzlu omayacak) püresi sürülerek 2 saat saçda bekletilir.
  3-bu 2 saat sonunda ardıç katranı ve vazelin karışımı bölgeye sürülür.bu karışımda 1 saat bekletilir.
  4-bundan sonra kekik sabunu ile yavaşca temizlenir. kekik sabunu sarımsak ve ardıç katranının kokusunu giderir ve cildi besler.yalnız ardıç katranı cilde yapısacağından çok yavaş ve dikkatli temizlemeniz gerekmektedir. yoksa derinizi yolar pespembe yapar hatta bazı yerlerde kanama başlatır. sakın tırnaklarla yada bezlerle yolmayın. sadece masaj yaparak(onuda parmağı fazla bastırmadan) yapın.

  Not:arkadaşlar, özellikle yaraya sarımsak sürerken acı çekebilirsiniz. ama sonuç düşünüldüğünde çekilen 10 dklık hacı hiçtir.

  TAVSİYE:bu tedavi yapılırken şampuan vb ürünler kullanmayın sadece kekik sabunu yada ardıç katranı sabunu kullanın. ve bu iş için 1 havlunuzu feda edin.

  ÖNEMLİ NOT: sorun eğer kaşınızdaysa oraya sakın ardıç katranı sürmeyin ve jiletle çizmeyin. oraya sadece sarımsak sürün hergün.

  KESİNLİKLE KULLANMAYIN!!!:
  ---PUVA
  ---KORTİZON(ÖZELLİKLE HAP)

 9. 9
  barisbaris
  Üye
  böyle hassas konularda kesinlikle önce doktora gidilmeli.bitki v.s gibi şeylerden önce uzman görüşü alınmalı.her bitki her bünyede aynı etkiyi bırakacak diye birşey yok

 10. 10
  Ziyaretçi
  alopesi areata (saç kıran) aynı zamanda tamamen bitkisel kremle uygulanan ücretsiz 5 günlük tedavi süreci hakkında bilgi almak için mail: alopesi_areata@hotmail.com tedavi beş gün olupp sonuçları sizinde kendi gozunuzle görmenız acısından belli bir bölgeye uygulama ücretsizz.. herkese saglıklı günlerr....

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Saçkıran (Alopesi Areata)

  Reklam  Öncelikle şunu söylemek istiyorum;bu hastalığa ne kadar geç yaşta yakalanırsanız tedavi süreci okadar kısa oluyor.Ben 17 yaşında babam öldükten sonra yakalandım ve 5 yıldır uğraşıyorum hala bazı bölgelerde var ama çoğunlukla geçmiş durumda.Bu hastalığı çok araştırdım.Kıl uzamasını hızladıran spreyler kullandım,stereoid(kortizon) içeren kremler ve haplar kullandım çok uzun süre ve şunu gördüm;bu tarz şeyler sadece kullanırken varlar,bıraktıktan sonra çıkan saçlar sakallar yine dökülüyor.Şuan SADBE diye bir tedavi görüyorum cerrahpaşa hastanesinde,dökülen yerlere asit sürüyolar ve aslında bir nevi sarımsak etkisi yaratıyor.Her yerde duymuşsunuzdur işte kafamı jiletle kazıdım sarımsak sürdüm falan filan diye işte aynı muhabbet...önemli olan deriyi tahriş etmek ve orda kontakt dermatit oluşturmak.Böylece kıl kökünü tutan t lenfosit hücreleri deriye çıkıyor ve kıl kökünü serbest bırakıyor.Bunu devamlı şekilde uyguladığınızda çıkan saçlar kalıcı oluyor.Yani yapmanız gereken tek şey saçınızın çıkacağına inanmanız ve düzgün bir tedavi görmeniz.Sakın kortizon hapları kullanmayın,bir sürü yan etkisinin yanında kilo da aldırıyor,insanın daha çok psikolojisini bozuyor.2.si tedavide süreklilik önemli,öyle 3 günde 5 günde olcak iş değil ben 5 yıldır uğraşıyorum kimse kimseyi kandırmasın.Sakın bitkisel kremlerdir carttır curttur inanmayın kullanmayın paranızı çöpe atarsınız.Ben birebir doktorlardan öğrendim bu konunun aslını sizinle de paylaşmak istedim.

 12. 12
  Ziyaretçi
  6 yaşindan beri alopes hastasyim kortizon tedavisinii artik bana zarar vermeye bablayinca biraktim ve saclarmn hepsini kaybettim.inernette mehmet kırcımana rasladim.ve tek tek tedavi ettilerini aradim.kalkip kutahyaya gittim mayis 2014 tte.ve suan saclarmn 3 te 2'si çikti hala devam ediyorum.kaslarim hic yoktu hepsi cikti.lütfeen güvenerek ve inanarak gidin.ben umusuzdum mesela.bu arada saçi tamamen çikan bi bayanla brebirr görüştüm.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
sadbe kullananlar,  saçkıran forum,  sadbe tedavisi,  alopesi areata sarımsak,  alopesi areata forum
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi