Tırnak Batması ve Tırnak Şekil Bozukluğunun CO2 Lazer ile kalıcı tedavisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Cilt Hastalıkları Bölümünden Tırnak Batması ve Tırnak Şekil Bozukluğunun CO2 Lazer ile kalıcı tedavisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Tırnak Batması ve Tırnak Şekil Bozukluğunun CO2 Lazer ile kalıcı tedavisi

  Reklam  Tırnak Batması ve Tırnak Şekil Bozukluğunun CO2 Lazer ile kalıcı tedavisi

  Forum Alev
  Ayaklarımızın sağlığı diğer pek çok organımız gibi çok önemlidir. Kaldı ki; yürümemizi etkilediğinden günlük aktiviteler ve çalışma hayatında daha büyük bir önem kazanmaktadır.

  Günümüzde tırnak batması veya tırnak deformitesi (şekil bozukluğu) erişkin kadın ve erkeklerde oldukça sık olarak rastlanan hastanın günlük hayatını ve hatta psikolojisini önemli derecede etkileyen ciddi bir problemdir.

  Hatalı ayakkabı kullanımı, yanlış tırnak kesilmesi veya genetik olarak tırnak yatağının bozulup deforme olması sonucunda, tırnağın çıkış biçimi bozulmakta ve yumuşak dokuya batarak, kişinin şiddetli ağrı çekmesine ve yaranın iltihaplanması sonucunda önemli enfeksiyonlara bile neden olarak ayak ve vücut sağlığını ciddi biçimde bozmaktadır.

  Bu durum sosyal hayatı ve hatta günlük basit aktiviteleri bile etkilemektedir. Deforme tırnak nedeniyle özellikle kadınlarda ayağın estetik görünümü bozulmakta ve istedikleri ayakkabı veya terliği giymelerinde problem olmaktadır.

  Hastalar bu probleme fazla ciddiye almayarak sıklıkla kendileri tedavi etmeye çalışmakta, pedikürcülere veya ayak sağlığı merkezlerine giderek çözüm aramaktadırlar. Bazen tırnak çekme veya batan kısmın kesilmesi gibi geçici çözümlerle tedavi edilmekte fakat tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel neden olan tırnak yatağındaki deformasyon düzeltilemediği için tırnak batması tekrarlamaktadır. Bu hastalar defalarca tırnaklarını çektirmekte fakat tekrar, tekrar batmalar devam etmektedir.
  Tırnak yatağına yapılan YATAKPLASTİSİ ile deformasyon düzeltilebilmektedir. Uygulama lokal anestezi ile CO2 Lazer kullanılarak yapılmaktadır. Tırnak ve yatağı çok sert bir yapıda olduğu için normal bir makas veya bistüri ile şekil vermek çok zor olmakta bu da uygulamanın başarısını ve süresini etkilemektedir. Lazer kullanımı, tırnak ve yatağını çok kolay kesebilmekte ve ayrıca kanama olmasına engel olarak yaranın daha hızlı iyileşmesine yardım etmektedir. Yatağın deforme olan kısmı lazer yardımı ile düzeltilerek, tırnağın düzgün olarak çıkması sağlanıp bir daha batması kalıcı olarak düzeltilmektedir. Tam iyileşme 7-10 günü bulmakta, hasta günlük hayatına 1-3 gün içerisinde dönebilmektedir.

  Yatağın düzeltilmesi ile tırnak şeklide düzelmekte sonuç olarak hem estetik olarak hastanın daha düzgün hem de sağlıklı ayaklara kavuşmasına yardımcı olur.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Tırnak Batması ve Tırnak Şekil Bozukluğunun CO2 Lazer ile kalıcı tedavisi

  Reklam  Tırnak batmalarına nedenler arasında ayakkabıların sıkması yanlış giyilmesi sar ayakkabıların tercih edilmesi ilk sıralarda yer almaktadır.Bu tarz batmaların tedavilerinde genellikle cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Ankarada bunu yapan deneyimli ve başarılı bi hekim var mı çok acil+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi