Kozmetik Tahriş ve Alerjiler ( 2)

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Cilt Hastalıkları Bölümünden Kozmetik Tahriş ve Alerjiler ( 2) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  Kozmetik Tahriş ve Alerjiler ( 2)

  Reklam  Kozmetik Tahriş ve Alerjiler ( 2)

  Forum Alev
  Rimeller: Özellikle kirpiklerin hacmini artıran rimellerden kaçının. Bunların bazılarında bulunan "thimerosal" adlı bir madde kuvvetli bir prezervatif (koruyucu) olmakla birlikte tahriş edicidir. Ayrıca rimellerin çubuklarının temiz tutulması önemlidir çünkü bakteri bulundurabilirler.

  Makyaj temizleyicileri: Yağ bazlı rimeller kullanmamaya çalışın. Su bazlı olanları tercih edin. Yağ bazlı rimellerin temizlenmesi için yağı çözebilen yine yağ bazlı temizleyiciler gerekir ki bunlar daha sert oldukları için alerji veya tahriş etme olasılıkları daha yüksektir.

  Saç boyaları: Kozmetik alerjilerinin en yaygın olanlarındandır. Bazı kişilerde bu alerji birkaç boyadan sonra ortaya çıkar. Genellikle en çok etkilenen bölge: yüz, kulaklar ve ensedir. Genellikle alerjiye neden olan "para-phenylenediamine" (PPD) adı verilen bir maddedir. Bu maddeye alerjisi olanların tüm sentetik boyalardan kaçınması gerekir. Bu durumda alternatifler kına veya metal pigment boyalardır.

  Güneş kremleri: Cildi güneşin zararlarından korumalarının yanında cilde zarar da verebilirler. Kendi başlarına satıldıkları gibi kozmetik ürünlerinde de bulunabilirler; örneğin: güneş korumalı rujlar, fondötenler gibi. Güneş kremlerinden kaynaklanan tahriş ve alerjiler bazen uygulamanın güneşte yapılmasına bağlı olabilir. Buna foto-alerjiye bağlı dermatit adı verilir.  Göz bölgesi her tür reaksiyona açık ve çok hassas bir bölgedir. Bu nedenle kullanacağınız eyeliner veya gölgelerin hipoalerjenik olmasını tercih edin. Bu bölgenin alerji ve tahrişe çok yatkın bir bölge olması nedeniyle gözlere kalıcı makyaj da düşünülebilir. Böylece kozmetik ürünlere reaksiyon olasılığı da azalacaktır. Bu konuyu hayata geçirmeden önce doktorunuza danışmanızı öneririz.Genel anlamda yağ, koku veya boya içermeyen hipoalerjenik ürünlerin kullanılması en güvenli yöntemdir.  Kozmetik alerjiniz varsa öncelikle doktorunuzun öneri ve yönergelerine uymanız gerekecektir. Ancak çok genel anlamda alerji riskinden kaçınmak ve alerjinin etkilerini azaltmak için, cildiniz düzelene dek, alınabilecek önlemlerin bazıları şunlardır:

  Öncelikle tüm kozmetik ürünlerinin kullanımını durdurun.
  Kokusuz sabun, şampuan ve saç kremleri kullanmaya çalışın. Piyasada bulunan medikal sabun ve şampuanları tercih edin.
  Parfüm, kolonya veya after-shave kullanmayın.
  Saç spreyi kullanmayın.
  Kullanacağınız tüm ürünlerin hipoalerjenik yani anti-alerjik olmasına özen gösterin 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Kozmetik Tahriş ve Alerjiler ( 2)

  Reklam  Öncelikle tüm kozmetik ürünlerinin kullanımını durdurun.
  Kokusuz sabun, şampuan ve saç kremleri kullanmaya çalışın. Piyasada bulunan medikal sabun ve şampuanları tercih edin.
  Parfüm, kolonya veya after-shave kullanmayın.
  Saç spreyi kullanmayın.
  Kullanacağınız tüm ürünlerin hipoalerjenik yani anti-alerjik olmasına özen gösterin
  Gerçekten dikkat edilmesi gereken hususlar bunlar ;)
  Emeğinize sağlık

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi