Cildin türüne göre bakım

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Cilt Hastalıkları Bölümünden Cildin türüne göre bakım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Cildin türüne göre bakım

  Reklam  Cildin türüne göre bakım

  Forum Alev
  Cildin türüne göre bakımı
  Kuru cildi yatmadan önce yağı alınmış süte batırılan pamukla ıslatılır. 15 dakika beklenir. Sonra ılık suya batırılmış pamukla silinir ve ince yumuşak bir bez ile kurulanır. Besleyici bitki suyu ile karıştırılmış badem yağı veya kremle masaj yapılır.
  Kuru ciltleri canlandırmak için. Mayıs papatyası, Gül, Lavanta ve Ihlamur ve taze elma suyuyla bir tanesinin suyunu seçin her gün cildinizi yıkayın. Yıkanan deri canlanır.
  Kuru, çatlamış ciltler için 1 fincan püre haline getirilmiş muz, şeftali, kavun, karpuz, böğürtlen, çilek karışımı, 2 yemek kaşığı krema, 2 tatlı kaşığı süzme peynir, 1 tatlı kaşığı esmer şeker, 1/2 tatlı kaşığı kuru ada çayı, 3-4 tatlı kaşığı yulaf ezmesi ile karıştırın. Cilde sürün. 15-20 dakika tutun. Sütün içine bir kaç damla gül esansı ilave edin. Ilık süte batırılmış pamukla temizleyin.
  Kuru ciltler için çırpılmış bir yumurta sarısını 1 çay kaşığı saf zeytinyağı ilave edin. 15-20 dakika cildiniz emsin. Sütün içine bir kaç damla gül esansı ilave edip ılık süte batırılmış pamukla ovun.
  Kuru ciltler de yüze mayonez (kendi yaptığınız taze)sürün nemli sıcak bir havlu (veya ince bir bezi) üzerine örtün 30 dakika bekleyin. Gül suyu ile yıkayın.
  Kuru ciltler için tatlı badem yağı, zeytinyağı, inek sütü ve taze krema cilde sürülmesi çok yararlıdır.
  Kuru ciltler için 1 çay kaşığı hercaimenekşe (tentür olarak), 1/4 taze krema karıştırılır. Yüze masaj yapılır.
  Kuru ciltler için, 1 litre kaynayan suya 10 tutam civanperçemi yaprak ve çiçekleri, 10 tutam nane yaprak, 10 tutam kırmızı gül yaprakları, atıp 1-2 dakika kaynatın. 12 saat tutun ılık olarak haftada 2 kere kompres yapın.
  Kuru ciltler yüze kompres yaparken her gün 1 litre suya 2 tutam civanperçemi yaprak ve çiçekleri, 2 tutam nane yaprak,2 tutam kırmızı gül yaprakları atılır. 1-2 dakika kaynatılıp demlendirilir. 1 fincan içilir.
  Kuru ciltler için 1 litre kaynamış suya 2 tutam ebegümeci çiçekleri, yabani kekik yaprak ve çiçekleri, 1 tutam kekik yaprak ve çiçekleri, biberiye, fesleğen yaprakları, 2 tutam melis, sitronel (limon gibi kokan bitki) atın. 1-2 dakika kaynatın. 5-10 dakika demlendirin çay olarak için. Günde 2 kez 1 fincan.
  Karma cildiniz varsa 10 tutam ebegümeci çiçeğini, 5 tutam nane yaprağı, 5 tutam biberiye yaprak ve çiçekleri, 10 tutam mine çiçeği yaprak ve çiçek dıştan kullanmak için 12 saat 1 litre kaynar suya konur. Ilık lapasıyla kompres yapılır.
  Karma cilt için 2 tutam ebegümeci çiçek ,1 tutam nane yaprak, 2 tutam adaçayı yaprak ve çiçekleri, 1 tutam kekik çiçek, 2 tutam mine çiçeği yaprak ve çiçek 1 litre kaynar suya atılır. 1-2 dakika kaynatılıp 5-10 dakika demlendirilir. Günde 1 fincan içilir.
  Yağlı ciltler için kere geniş bir kaba su konur. İçine 5-6 tane papatya çiçeği ufalanır. 5 dakika beklenir süzün Ilınınca içinde havluyu ıslatıp sıkın cildinize yüze kompres yapın. 5-10 dakika ara ara batırılıp sürün sonra gül suyuna batırılmış bez ile silin. Haftada iki kere yağlı ciltlerin bu şekilde temizlenmesi gerekir. Alkol veya kolonya kullanmayın cildinizin çabuk buruşmasına sebep olursunuz.
  Yağlı ciltler için 1 kahve kaşığı latin çiçeği (tentür), 1/2 lavanta(esans), 1/4 taze krema karıştırın. Bakım kremi olarak kullanın.
  Yağlı ciltler cildinizi temizlemek için doğal sabun ve sıcak su kullanın. Yarı yarıya çilek ve süt karışımıyla makyajını silin.
  Yağlı Cildi korumak için akdiken, dulavratotu, atkuyruğu ve kuşburnu - hepsinden bir tutam karıştırın. Kaynar suya atıp demlendirin. Cilt temizliğinde kullanabilirsiniz.
  Yağlı cildi korumak için nemlendirici süt olarak kullanın. 10 damla öküzgözü(tentür), 10 damla kılıç otu (Yağ), 10 damla ihlamur (tentür), 1/2 inek sütü - hepsini karıştırıp cildinize sürün.
  Yağlı ciltler için 1 litre kaynar suya 10 tutam ebegümeci çiçeklerini atıp bir gece dinlendirin. Ertesi gün ılıtarak lapasını sıcak kompresler yapın. Cildinize 5 dakika tutun.
  Yağlı ciltler için 1 adet pırasanın beyaz kısmı mikserde karıştırın çiğ suyunu çıkarın. 1 çay kaşığı bal ile karıştırın yüze sürün. Yarım saat bekleyin. Yağsız çiğ süte batırılmış pamukla temizleyin. Yağmur suyuna 10 damla gliserin karıştırın. Bu karışımla yüzü yıkayın kurulayın. 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: cildin türüne göre bakım

  Reklam  Cildin tütüne göre bakım yapmak çok önemli :)
  Yanlış yöntemler kullanırsak kötü sonuçlar ortaya çıkabilir :o
  Emeğinize sağlık+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi