Becker Nevüs

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Cilt Hastalıkları Bölümünden Becker Nevüs ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  BuzdanYILDIZ
  Üye
  Reklam

  Becker Nevüs

  Reklam  Becker Nevüs

  Forum Alev
  Becker Nevüs

  Becker nevüs çoğunlukla erkeklerde görülen geç başlangıçlı bir çeşit bendir. Becker melanosisi olarak da bilinir. Bu ben derinin epidermis dediğimiz üst tabakası, melanosit denen pigment hücreleri (deriye rengini veren hücreler) ve kıl köklerinin aşırı gelişimi sonucu oluşur. Çocuklukta veya gençlikte, omuzlarda ve gövdenin üst bölgesinde nadirende diğer bölgelerde ortaya çıkar.
  Becker nevüs neden oluşur?
  Henüz tanımlanamamakla birlikte bir gen defekti sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan testesteron denen erkeklik hormonunun uyarısı sonucu gelişir.
  Becker nevüs ne şekilde görülür?
  Becker nevüs vücudun tek tarafında kahverenkli geniş bir leke şeklinde görülür, bazen göğüsün ve sırtın üst bölgesinin yarısını kaplayabilir. Ergenlik döneminden sonra daha koyu, kıllı bir hal alır. Bazen üzerinde sivilce gelişir.
  Becker nevüs sendromu nedir?
  Nadiren diğer doğum lekelerinde olduğu gibi aynı embriyonik hücre tipi olan ektodermden oluşan alttaki dokularda bazı bozukluklar olabilir. Bu durum Becker nevüs sendromu olarak bilinir. Bu sendromda aşağıdaki anomaliler bulunur:
  • Düz kas hamartomu (nevüsün altındaki düz kasların aşırı gelişimi)
  • Altta yatan meme, pektoral kas, yağ dokusu, kollar , göğüs duvarı ve omurgada gelişme geriliği
  • Böbrek üstü bezi, kollar, bacaklar, el ve ayak parmakları ve scrotumda aşırı gelişim
  Becker nevüs nasıl tedavi edilir?
  Hastalığın etkili tedavisi yoktur. Bununla beraber etkilenen alan güneşten korunursa daha az belirgin kalması sağlanabilir.
  Benin üzerindeki aşırı kıllar laser tedavisi ile azaltılabilir. Ayrıca kahverengi renkte pigment laserleri ile azaltılabilir, fakat genellikle etkili değildir veya lekeyi daha belirgin hale getirebilir.
  Becker nevüs sivilce ile birlikte olduğunda klasik sivilce tedavisi yapılır, şiddetli olgularda isotretinoin kullanılır. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Becker Nevüs

  Reklam  Genellikle erkeklerde görülmektedir.Bu hastalığın nedenleri tam olarak bilinmiyor.Fakat omuz yada göğüs bölgesinde fazla görülmektedir.Kahverengi ve geniş lekeler halinde olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi