Soğanlı Bitkiler ve Çiçekler

+ Yorum Gönder
Resimler ve Çiçek Resimleri Bölümünden Soğanlı Bitkiler ve Çiçekler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Soğanlı Bitkiler ve Çiçekler

  Reklam  Soğanlı Bitkiler ve Çiçekler

  Forum Alev
  Soğanlı Bitkiler ve Çiçekler


  1- Çiğdem / Colchicum

  Zambakgiller ailesindendir. Güneş sever ama yaı gölgede de mutludur. Erken dönemde, bulunduğu iklime bağlı olarak, Ocak sonu yada Şubat ayı başında çiçeklenir. Nisan sonuna kadar da çiçekli kalır. Ülkemizde 22 kadar çeşidi vardır. Anadolu’nun neredeyse tamamında doğal olarak yetişir. Organik maddece zengin, yumuşak ve geçirgen toprak ister. Küçük soğanlar halinde satılır. Toprağa 5-10 santimetre derinliğinde dikilmelidir. 5-10 santimetre dikim aralığında bahçeye yada saksıya dikilir. Bakımı ve yetiştirilmesi kolay bir bitkidir.

  2- Nergis / Narcissus

  Amaryllidaceae ailesindendir. Nemli, geçirgen ve organik maddece zengin toprakta yetiştirilebilir. Güneş ve yarı gölge sever 20-30 santimetreye kadar boylanır. Nergis soğanları sonbaharda dikilmelidir. Kışın son günlerinde çiçek açar. Sarı, beyaz yada turuncu çiçekler i kokuludur. Salon çiçekler i hemen kesilmelidir. Böylece açacak yeni çiçekler ede fırsat vermiş olursunuz Dayanıklı bir bitkidir. Bakım için potasyum ve fosforca zengin gübre takviyesi yapılmalıdır  3- Dağ Lalesi / Anemone

  Ranunculaceae ailesinin bir üyesidir. Humusça zengin ve geçirgen toprak ister. Kesme çiçek olarak da sık kullanılır. Dağ Lalesi’nin çok fazla çeşidi vardır. Mor, kırmızı, beyaz güzel çiçeklere sahiptir. Sonbaharda küçük yumrularını bir gece suda beklettikten sonra dikimini yapabilirsiniz. Mart-Mayıs döneminde çiçeklenir. 10-15 santimetre boya ulaşan Dağ Lalesi, çiçek tarhlarında yada saksılarda güzel bir görüntü oluşturur. Çiçeklenme döneminde sıvı çiçek gübresi verilir. Yarı gölge yada güneş güzel çiçeklerini sergilemesi için idealdir. Çiçekler soldukça kesilmesi gerekir.

  4- Süsen / İris

  Iridacae ailesindendir. 300 kadar türü vardır. Kış sonu, ilk baharın ilk günlerinde çiçek açar. Yapraklarını dökmez. Kök, sap ve yumrularını ayırarak çoğaltabilirsiniz. Geçirgen, hafif kumlu toprak onun için idealdir. Fazla su istemez. Güneş yada yarı gölge sever. 60 santimetre kadar boylanabilir. Bordür, kaya bahçeleri ve büyük saksılarda yetiştirilebilir. Oldukça dekoratif görüntüye sahip çiçekleri vardır.

  5- Kardelen / Galanthus

  Amaryllidaceae ailesindendir. Beyaz çiçekleri kış ortasından Nisan ayına kadar uzanır. Soğuğa dayanıklıdır; karın altında bile gülümsemeye devam eder. Soğanlar sonbaharın ilk aylarında dikilir. Üç yılda bir yavru soğanlarının temizlenmesi gerekir. Bu işlem yapılmazsa bitkinin çiçeklenmesi azalır. Geçirgen, humusça zengin toprakta yetiştirebilirsiniz. Toprak nemli kalacak şekilde sulama yapılır.

  6- Ağlayan Gelin / Fritillaria Imperiaris

  Ülkemizde doğal olarak Hakkari ve Adıyaman’da yetişir. Çiçeği ters laleye benzer. Endemik bir türdür. Sonbaharda dikilen soğanları Şubat sonu Mart başında açar. Soğuk iklim bitkisidir. Dayanıklıdır. Formu, kan kırmızı, göz kamaştırıcı rengi ve kadife hassaslığındaki çiçeğiyle estetik bir görüntüye sahiptir. Genellikle her sapta altı çiçek meydana gelir ve çiçekleri ters şekilde büyür. Boyu 60-80 santimetre arasındadır. Geçirgen, zengin toprak sever.

  7- Arap Sümbülü / Muscari

  Hyacinthaceae ailesindendir. Ülkemizde özellikle Akdeniz Bölgesin’de Toros Dağları’nın denize bakan makilik alanlarında kayalık ve taşlıklarda doğal olarak yetişir. Mart sonundan itibaren çiçeklenmeye başlar. Üzüm salkımını andıran mavimsi mor, pembe yada beyaz çiçekler açar. Bu bitkiler çok hoş kokuludur. Ancak geçirgen ve kuru toprak sever. Güneşli ve yarı gölge alanlarda yetiştirilebilir.

  8- Allium

  Alliaceae ailesi üyesidir. İlkbahar aylarında yeniden açar ve bir çok farklı türü vardır. 5-150 santimetreye kadar boylanabilir. Kesintisiz güneş ışığı ister. Geçirgen toprak yetişmesi için idealdir. Kanaatkardır; fakir toprakta bile yetişebilir. Büyük saksıda yada taş bahçelerinde yetiştirirseniz, güzel bir görüntü elde edilir. Kesme çiçek olarak da kullanılabilir.  9- Lale / Tulipa

  Liliaceae ailesi üyesidir. Geçirgen, hafif kumlu, organik maddece zengin toprak arar. Çiçek açması için, soğanlar uzun zaman serinliğe ihtiyaç duyar. Çok sayıda türü, bu türlerin de melezleri vardır. Soğuk hava koşullarında yetiştirilebilir. Soğanı büyük olan lalenin çiçeğide büyük olur. Güneş yada yarı gölge sever.  10- Sümbül / Hyacinthus

  Hyacinthaceae ailesindendir. Soğanları 5-8 santimetre aralıklarla dikebilirsiniz. Bahçe yada saksılara dikildiği zaman sümbül soğanları Şubat sonu, Mart başında açar. Geçirgen ve az kumlu toprağa bayılır. Toprak nemli kalacak şekilde sulama yapmaya devam edin. Dikkat edin fazla su soğanların çürümesine yol açar. Dona dayanıklıdır. Serin bir yer sever. Güneş yada yarı gölgeye yerleştirmeye dikkat edin.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Soğanlı Bitkiler ve Çiçekler

  Reklam  Soğanlı bitkiler yılın büyük bir kısmını yer altında geçirmektedirler. İlkbahar ve sonbahar aylarında çiçek açar. Süs bitkisi ve tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi