Tohma kanyonu / Darende

+ Yorum Gönder
İslami Resimler ve Cami Resimleri Bölümünden Tohma kanyonu / Darende ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  zaviye44
  Yeni Üye
  Reklam

  Tohma kanyonu / Darende

  Reklam  Tohma kanyonu / Darende

  Forum Alev
  Tohma Kanyonu / DARENDE (İbrahim Alaattin ATEŞ)


  Bahar geldi, hatta neredeyse yaza döndü. Hafta sonu insanlar Somuncu baba, Günpınar Şelalesi başta olmak üzere ilçemizdeki birçok tarihi ve turistik yerleri görmeye geliyorlar. İddia ediyorum ki, çevremizdeki geniş coğrafyada, bu kadar tabiat güzelliğini bir arada görmeniz mümkün değil. Yeni yapılan haliyle Günpınar Şelalesi ve çevresi görenleri büyülemeye devam ediyor. Yıllara sâri olarak ihtiyaçlar arttıkça yeni, yeni tesisler de yapılıyor bölgeye.
  Pazar günü arkadaşım Ruhi Karaağaç ile birlikte, Darende Kaymakamlığı öncülüğünde turizme kazandırılan Tohma Kanyonu’nu gezmeye karar verdik. Kanyonun kudret havuzu girişinden yürümeye başladık. Çocukluğumuzda geçmeye zorlandığımız yerleri monte edilen demir sayesinde kolayca geçtik... Biraz ötede insanların çalışmakta olduğunu gördük. Bu insanlar, bölgenin gezilip görülmesi için taş kaplamalı yürüme yolları yapıyorlardı. Yapılan yolları takip ederek ilerlemeye devam ettik. Her adım başı sırtında taş taşımakta olan işçilerle karşılaştık. Onlarda gezinti yollarının yapımı için sal taşı taşıyorlardı.
  Yapılan çalışmalarda kanyonun doğal halinin bozulmamasına gayret edildiğini ve doğaya aykırı hiçbir malzemelerin kullanılmadığına şahit olduk.
  Kanyon içerisinde ilerledikçe o muhteşem manzaraları görmeye başladık. Cehennem deresi bölgesi, tabiri caizse çıkışı olmayan bir yol gibi karşımızda duruyordu... Her taraftan fışkıran kaynak suları adeta altın gibi parlıyor ve anasının peşini bırakmayan kuzu misali Tohma suyuna karışarak yoluna devam ediyordu… Hele, hele çınar ağaçları kanyona yemyeşil bir gerdanlık takılmış gibiydi… Sadece çınar ağaçları yok kanyonda, karaağaç, söğüt, sumak, yabani incirler, kayalardan sızan suların çevresindeki arapsaçları ve gelincikler apayrı bir güzellik katıyordu buraya…
  Güldüruk bölgesine gelince Tohma suyunun bir ara kaybolduğunu görüyorsunuz. Biraz ilerleyince tohmanın kaybolmadığını ve tekrar yüzeye çıktığına şahit oluyorsunuz. Yapımı devam eden gezinti yollarının sağ ve sol kısmına, monte edilecek olan pergule yerlerini görüyoruz… Sıcak yaz günlerinde buralarda yudumlayacağınız çayın, kahvenin lezzeti tadar gibi oluyorsunuz. Taşlardan yapılmış merdivenler sizi adeta Zengibar Kalesine çıkartacak gibi oluyor…
  Kanyonun çıkışına doğru geldiğinizde birçok kuş türü size merhaba dercesine karşılıyor ve selamlama uçuşu yapıyorlar adeta... Som kayanın kovuğuna düşünülen kafeterya için karşıya çelikten köprü atılmış... İnsanların serinlemek amacıyla istifade edecekleri yüzme evet, Darende turizmi gelişiyor. Darende’nin saklı kenti olan Tohma Kanyonu projesi gerçekleşiyor. Daha önce yılda belki de on kişinin bile gezmeye cesaret edemediği bu kanyonu yapılan proje ile binlerce kişi gezebilecek.
  Ne mutlu bu projeyi düşünenlere, ne mutlu gecesini gündüzüne katarak bu projenin gerçekleşmesi için bizzat Ankara’ya giderek finansman sağlayanlara, şu anki çalışmaların titizlikle yürütülmesi için gereken hassasiyeti gösterenlere, alışılagelmiş bir inşaat yapımı olmayan ve özel bir çalışma gerektiren kanyon düzenlemesinde emeği geçen mühendisinden, demircisine, taş ustasına, işçisine kadar herkese… Velhasıl, Darende turizmi açısından çok önemli olan bu projeyi takdir edenlere teşekkürü bir borç biliyorum.
 2. 2
  ELVAN
  Bayan Üye

  Cevap: Tohma kanyonu / Darende

  Reklam  Darende Malatya ilinin ilçesidir. Gezmek ve piknik yapmak amacıyla gidip görülecek çok güzel yerleri bulunmaktadır. Dağlık ve sulak bir alandır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi