Kahramanmaraş Abdülhamid Han Cami

+ Yorum Gönder
İslami Resimler ve Cami Resimleri Bölümünden Kahramanmaraş Abdülhamid Han Cami ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kadir
  Özel Üye
  Reklam

  Kahramanmaraş Abdülhamid Han Cami

  Reklam  Kahramanmaraş Abdülhamid Han Cami

  Forum Alev
  Abdulhamit Han Camii Kahramanmaraş’ın merkezinde, adını taşıyan mahallede kente hakim olan mercimek tepe üzerinde
  20.000 m2 arsa üzerinde yükselmektedir.Yapımına 1993 yılında başlanılan eser, Mimarisini H. Mehmet GÜNER (İTU) ‘in, statik projelerini Arslan GENÇ (İTU)’in hazırladığı yaklaşık 15.000 kişilik kapasitesiyle, ülkemizin yakın döneminin camilerinden ilk üç arasında yerini almıştır..

  Teknik Özellikler:
  4 adet fil ayağı üzerine oturan 22 m. çapındaki ana kubbenin etrafındaki aynı çaptaki dört yarım kubbe ve köşelerdeki 11 m çaplı kubbeleri ile tamamlanan çatı örtüsü ile ana gövdede 46*46 m ebatlı kare planlıdır. Yan cemaat yerleri ve son cemaat yeri ile desteklenen yapının dıştan dışa ölçüsü 57*57.50 m’dir. Yan cemaat yerlerinde 6’ şardan 12, son cemaat yerinde 17 adet kubbe olan camii toplam kubbe sayısı 38 dir. An gövdenin 46’ şar metre, ana kubbe yüksekliğinin de namaz kılma kotundan 46 metre yükseklikte olması ile kahraman kentimiz sembolize edilmiştir. 666 m2 galeri kat alanı 3291 m2 zemin kat alanı, 3291 m2 bodrum kat alanı ile toplam 7248 m2 yapı inşaat alanı mevcuttur. 5.75*5.75 m taban alanı, 88.33 yüksekliğinde her birinde 3 şerefesi olan 4 minare mevcuttu. Mihrap, minber ve müezzin mahfili Afyon mermerinden ve vaiz kürsüsü Maraş işi ceviz oyma malzemeden işlenmiştir. İç mekan kıble cephesi çinilerle bezenecek eserin fil ayağı ve yan mekanlar traverten mermerlerle kaplanacaktır. Özel imalat aydınlatma ve akustik sistemi ile manevi bir ortam elde edilecektir.

  Mevcut Durum:
  Yapının kaba inşaatı tamamlanmıştır. Üst örtüde ana kubbe ve üç yarım kubbenin kurşun kaplamaları tamamlanmıştır. Kubbe sisteminde dış mekan taş kaplama işlemleri yapılmıştır. Son cemaat yerinde taş kaplama işlemleri devam etmekte olup 2009 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir. İç mekanda ana kubbe sıva ve tezyini tamamlanmış, merkeze altın varakla besmele ve ihlas suresi yazılmış ve kubbenin diğer bölümleri Esma ül Hünsa ile bezenmiştir. Ana kubbe ve yarım kubbe vitrayları hazırlanmış olup yerine montajı yapılmıştır. Ana kubbe dış camları takılmıştır. Kuzey batı ve kuzey doğu köşesindeki minareler tamamlanmış olup, güney batıdaki ve güney doğu köşesindeki minareler de ikinci şerefe aşamasındadır. Çalışmalarımız güney doğu minaresinde devam etmektedir. Bodrum kata ilave abdestlik düşünülmüş olup, yine bodrum katta kullanım mekanlarını artırmak amaçlı çalışmalar devam etmektedir. 2009 yılı başlangıcı itibariyle taş işçiliği, tezyinat, kurşun kaplama, sıva soğuk demir işleri elektrik işleri, güney batı minare yapımları devam etmektedir.

  Mali Durum:
  Şehrimizin sembollerinden olan, bahse konu eser bu günkü haline hayırsever halkımızın desteği ile gelmiştir. Bundan sonraki süreçte halkımız katkılarıyla aşılacaktır. Yardım yapacak olan hayırsever vatandaşlarımız Abdulhamit Han Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği adına aşağıdaki banka hesap numarasına yardımlarını yapabilirler. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. Kahramanmaraş Şubesi Hesap No: 273820-1 2. 2
  FULDEM
  Bayan Üye

  Cevap: Kahramanmaraş Abdülhamid Han Cami

  Reklam  Yapımı bir kaç yıl öncesinde tamamlanan ve şehrin ismi ile anılan bu cami halkın yapmış oldukları yardımlarla yapılmıştır. Genişliği Türkiye'deki diğer camilerden çok daha geniş bir alana sahiptir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi