Laleli Camii

+ Yorum Gönder
İslami Resimler ve Cami Resimleri Bölümünden Laleli Camii ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam


 2. 2
  Alevv
  Üye

  --->: Laleli Camii

  Reklam  Laleli Camii İçi

  laleli-camii-ici.jpg 3. 3
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Laleli Camii


  Laleli Camii
  Eminönü İlçesi`nde, Laleli semtinde, Ordu Caddesi ile Fethi Bey Caddesi`nin kesiştiği köşede yer alır. Sultan III. Mustafa tarafından 1760-1763 arasında inşa ettirilmiştir. Külliyenin mimarının Mehmed Tahir Ağa veya Hacı Ahmed Ağa olduğu sanılmaktadır.

  Külliye, bir cami, bir imaret, çeşme, sebil, türbe, han ve medreseden oluşmaktadır. Cami, külliyenin merkezini teşkil etmektedir. Bodrum niteliğindeki bir altyapının üzeri, aynı zamanda caminin avlusudur. Bu avlu yer seviyesinden yüksektedir ve avluya basamaklarla çıkılır. Laleli Camii bu yüksek avlunun ortasında yer alır. 18. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en özgün eserlerinden biridir. 24 pencereli büyük kubbesi, giriş ve kıble taraflarındaki üçer yarım kubbeyle desteklenir. Tek şerefeli iki minaresi vardır. Özellikle minarelerin külahları çok değişiktir. Toplam 105 pencere tarafından aydınlatılan caminin iç duvarları renkli somaki mermerlerle kaplanmıştır. Cami barok üslupla inşa edilmiştir.

  Külliyenin türbeleri ve sebili, Ordu Caddesi üzerinde Aksaray yönündeki köşesindedir. Öndeki türbede Sultan III. Mustafa ve Sultan III. Selim gömülüdür. Bunun yanında ise Haseki Sultanlar türbesi vardır. Külliyenin hanı, Fethi Bey Caddesi üzerinde, caminin kuzey yönündedir ve hala çarşı olarak kullanılır. Yapıldığı yıllarda ticari amaçlarla kullanılmayan cami bodrumu da günümüzde çarşıya dönüştürülmüştür. Külliyenin medresesi ise günümüze ulaşmamıştır.

  laleli-camii.jpg 4. 4
  Filiz
  Bayan Üye
  3.Mustafa tarafından yaptırılmış bir eserdir.Bu cami ve külliyesi İstanbul'un merkezi semtlerinden olan Laleli de bulunmaktadır.3.Mustafa ve 3.Selim türbeleri burada bulunmaktadır.

+ Yorum Gönder
laleli camii,  laleli cami
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi