Forumda Arama Yapma Teknikleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Bizden Duyurular Bölümünden Forumda Arama Yapma Teknikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ENGİN
  Özel Üye
  Reklam

  Forumda Arama Yapma Teknikleri

  Reklam  Forumda Arama Yapma Teknikleri

  Forum Alev
  Forumda Arama Yapma Teknikleri

  Forumlarda yöneticilerin sıkça rastladığı sorunların başında yeni üyelerin forumu araştırmadan açtıkları konular gelir.

  Foruma yeni üye olan bir kişinin ilk yapması gereken forumu detaylı bir şekilde incelemektir,bu şekilde konu başlıklarını ve alt menülerini daha iyi kavrayıp bundan sonra soru-sorunlarını veya paylaşımlarını uygun bölümler altında yapılması sağlanacaktır.

  Tabiki herzaman ilk yapılması gereken her forumun kendine has oluşturmuş olduğu okumaktır.

  Bir konu oluşturmadan önce mutlaka forumda arama yapmamız gerekir.Bu konunun daha önce açılıp açılmadığını öğrenmemiz gerekir.

  Yapacağımız birkaç saniye zamanımızı alacak bu kısacık aramayla hem forumda mesaj kirliliğine sebep vermemiş olacağız hemde Yöneticilerimizi kızdırmayacağız :)  Aşağıda Forumda farklı şekillerle yapabileceğimiz Forum Arama tekniklerini anlatıyoruz;


  ***1- Forum Anasayfasında Arama Yapma;


  Aşağıdaki gördüğünüz resim Forum Anasayfasında üst kısımdadır,resimde gördüğünüz "Arama" yazısının hemen yanındaki ok işaretine tıklayıp arama yapacağımız kısmın açılmasını sağlıyoruz,açılan yere aramak istediğimiz kelime-kelimeleri yazıyoruz ve hemen ardından resimde gördüğünüz


  "Git" butonuna tıklayıp aramamızı başlatıyoruz.

  Verdiğimiz örnekteki aradığımız "imsakiye" kelimesi size çok sıradışı gelmiş olabilir ama forumacar'ın çok geniş içerikli bir Lokantasıda var .Çok kısa sürede arama sonucunu alıyoruz.
  Saniyeler içinde aradığınız kelimeyi içeren mesajlar listelenecektir.Konu başlıklarını inceleyerek dilediğiniz mesaja girip öğrenmek-araştırmak istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.
  Arattığımız kelime konu içinde kırmızı renkte gözükecektir.İşte aşağıda arattığımız kelimeyi içeren bir mesaj örneği;  ***2-Gelişmiş Arama Yapma;

  Yine ilk aramada yaptığınız gibi aynı butona tıklıyorsunuz ancak burada ilk aramadan farklı olacak işlem bizim aramamızı daha gelişmiş bir pencerede ve daha fazla seçeneklerle yapacak olmamızdır,bu yüzden açılan yerden Gelişmiş Arama" yazısına tıklıyoruz.


  Şimdi Gelişmiş Arama kısmındaki bize verilen seçenekleri inceleyelim;


  1- Kelimeye Göre Ara: Bu kısımdaki resimde gördüğünüz "Mesaj İçeriğinde Ara" seçiliyken yapacağınız arama aradığınız kelimeyi içeren tüm mesajları bulacaktır.

  Resimde gördüğünüz "1" numaralı yerde ok işaretiyle gördüğünüz kısıma tıklarsanız "Başlıklarda Ara" seçeneğini seçip arama yaptırabilirsiniz,bu seçenekle yapacağınız arama ise aradığınız kelimeyi içeren konu başlıklarını bulacaktır.

  2-Kullanıcı Adına Göre Ara: Bu kısımda forumdaki herhangi bir üyenin nick-kullanıcı adını yazarak bu kullanıcının açmış olduğu tüm konuları veya yazmış olduğu tüm mesajları bulabilirsiniz.

  3-Konularda Bul: Bu bölümdeki size sunulan farklı seçeneklerle aramanızı dilediğiniz şekilde gerçekleştirebilirsiniz. "Sonuçları Göster" kısmındaki Konular-Mesajlar seçenekleri ise yapacağınız aramadaki kelimenin geçtiği konu veya mesajı bulabilmeniz içindir,siz direkt mesajı bulmak istiyorsanız aşağıdaki resimdeki

  "Sonuçları Göster" bölümünden "Mesajlar" sekmesini işaretleyeceksiniz.Yine bu bölümde konu içinde verilmiş cevap sayısına göre veya "Mesaj Tarihine Göre Bul" seçeneğinden size sunulan zaman dilimlerine göre aramanızı yapabilirsiniz.
  Arama kriterlerinizi belirleyip "Aramayı Başlat" butonuna basıp çok kısa sürecek aramanızı başlatabilirsiniz.

  4-Forum(larda) Ara: Bu bölümde arayacağınız kelimenin Forumun herhangi bir bölümünü seçerek arayacağınız kelimeyi sadece o bölümde arattırabilirsiniz.


  ***3-Konu İçi Arama Yapma;

  Forumda arama yaptığınız zaman aradığınız kelimenin sayfalarca uzayıp giden bir konu içinde olduğunu görürsünüz ancak bununda çaresi var ,uzayıp giden butür bir konuyla karşılaştığınız zaman aşağıdaki resimde gördüğünüz "Arama" yazısının hemen yanındaki ok işaretine tıklayıp yine açılan yere arayacağınız kelimeyi yazıp "Git"
  butonuna tıklıyorsunuz.
  Bu arama seçeneğinde amaç aratacağımız kelimeyi içeren mesaja direkt ulaşabilmektir.


  İşte arattığımız kelime-kelimeleri içeren mesajı çok kısa sürede bu sayfalarca uzayıp giden konunun içinden hemen bulup ulaşıyoruz.

  Yine her aramada olduğu gibi arattığımız kelime-kelimeler mesaj içinde kırmızı renkte vurgulanacaktır.


  Sonuç itibarıyle sevgili üyelerimiz konumuzun başında da belirttiğimiz üzere sadece birkaç saniyenizi alacak bu işlemle forumdan maksimum faydalanmış olacaksınız-kuralları çiğnememiş olacaksınız-çok değerli olan zamanınızı boşa harcamamış olacaksınız.Forum size bu ve bunlar gibi birçok kolaylığı sunmaktadır,yeterki faydalanmasını bilelim
 2. 2
  By özkan
  Yeni Üye

  --->: Forumda Arama Yapma Teknikleri

  Reklam  sağol paylaşım için kardeş 3. 3
  hndcr
  Emekli
  çok teşekkür ederim yha bnde yeni üyeyimde 4. 4
  yaşarçelebi
  Yeni Üye
  harika çok ğüzel teşekkürler

 5. 5
  se7en
  Usta Üye
  çok güzel teşekkürler

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi