Daniel Bernoulli Kimdir?

+ Yorum Gönder
Eğitim ve Biyografi Bölümünden Daniel Bernoulli Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Daniel Bernoulli Kimdir?

  Reklam  Daniel Bernoulli Kimdir?

  Forum Alev
  Daniel Bernoulli
  Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Daniel Jokob (Jacques) Bernoulli, (Groningen, 29 Ocak 1700 – Basel, 17 Mart 1782) Hollanda doğumlu, fakat çoğunlukla İsviçre, Basel'de yaşamış matematikçidir.
  Leonhard Euler ile beraber adlarını verdikleri denklemler üzerinde çalışmışlardır. Bernoulli'nin ilkesi aerodinamikde ciddi kulanımları vardır.
  Daniel Bernoulli, Johann Bernoulli'nin oğlu ve Jacob Bernoulli'nin yeğeni, Nicholaus Bernoulli'nin küçük kardeşidir. Nicholaus'un bulduğu olasılıklar kuramındaki bir problem "St. Petersburg problemi" ya da "paradoksu" olarak anılır. Daniel, Basel Üniversitesi'nde profesörlük yapmış olup, verimli çalışmalarının çoğu astronomi, fizik ve hidrodinamikle ilgilidir. "Hydrodinamica" adlı kitabında hidrolik basınçla ilgili teoremlerini ve gazların kinetik kuramını açıklamıştır. Babası (Johann) ve amcası (Jacob) bayağı (adi) diferansiyel denklemler kuramında, Daniel ise kısmi diferansiyel denklemler alanında öncü sayılmaktadır.
  Akışkanların dinamiği konusundaki ilk çalışmaların sahibidir. O zamana kadar akan bir akışkanın enerjisi hakkında hiçbir şey bilinmezken; Daniel Bernoulli, akan akışkanların kinetik, basınç ve potansiyel enerjilerine sahip olduğunu ve bu enerjilerin birbirine dönüşebildiğini göstermiştir. Geliştirdiği formüller halen akışkanlar mekaniğinin temelini oluşturmaktadır.
  Ayrıca, bir tıp doktoru olan Bernoulli, kan basıncını ölçen ilk aletide akışkanlar hakkında yaptığı çalışmalardan yararlanarak tasarlamıştır. Geliştirdiği yöntem 18 yüzyılın sonlarına kadar kullanılmıştır.
 2. Alev
  Özel Üye

  Daniel Bernoulli Kimdir? Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi