Ressamların hayatı

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Eğitim ve Biyografi Bölümünden Ressamların hayatı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 13
  skatergirl
  Bayan Üye
  Reklam

  --->: ressamların hayatı

  Reklam  José Victoriano González-Pérez (23 Mart 1887, Madrid – 11 Mayıs 1927, Sur Seine), bilinen adıyla Juan Gris, hayatının büyük bölümünü Fransa'da geçirmiş olan ünlü İspanyol ressam ve heykeltraştır. Eserleri, devrinde yeni ortaya çıkmaya başlayan Kübizm çizgisindedir.

  Önce Madrid'de Zanaat ve Sanayi okulunda öğrenim gördü. O tarihten sonra ressam olarak, pergel cetvel ve gönye gibi araçları yanından ayırmadı. 1906‘da Paris‘te Assiet te Au Beurre ve Chavari dergilerinde desenler yayımladı. 1911 yılını Braque, Picasso, Manolo ile birlikte Ceret‘de geçirdi.

  Yalın ve ciddi bir sanat anlayışı içinde ilk kübist tablolarını yaptı. Paris Art Modern müzesinde eserleri vardır. Max Jacob, Raymond Radiguet, Armand Salacrou‘nun çeşitli eserlerine litografi veya ofort resimler yaptı. 1924‘te Diaghilev yönetimindeki rus balesinin Çoban Kızının Baştan Çıkışı, Güvercin, eksik kalmış bir eğitim adlı eserlerinin dekorlarını ve kostümlerini hazırladı.

  ForumAlev --->: ressamların hayatı

 2. 14
  skatergirl
  Bayan Üye
  1871 Torino - 1958 Roma )

  İtalyan ressam

  1900 yılına doğru, ışık ve renk sorununu bölmeci resim tekniğinden yararlanarak ele aldı. Yapıtlarında çağdaş dünyayı ve özllikle onun toplumsal yönlerini işledi. Kısa bir süre sonra, ışığın bileşimini çözümlemeye çalıştı. 1910’a doğru haraket ve hız incelemerine başladı. Bu dönemden sonra birkaçı günümüzde fütürizmin temel yapıtları sayılan resimlerini yaptı. Daha 1912’de ‘süredeşçi’ ve ‘dinamik’ bir sanatçı olarak hareket halindeki biçimleri bir arada gösteren bir tür soyutlamaya ulaştı. (Otomobil hızı+ ışıklar+ gürültü 1913).
  Buna karşın 1920’lerde bir ölçüde 1930’dan başlayarak da kesinlikle figüratif sanata döndü. Heykel, dekorasyon ve mimarlık alanlarında da çalışmalar yaptı. 3. 15
  skatergirl
  Bayan Üye
  Necdet Kalay Biyografisi

  1932 yılında İstanbul'da doğan Necdet Kalay, ilk ve orta öğrenimini bu şehirde tamamlamıştır. İlk çalışmalarına heykel sanatçısı Faruk Morel ve ressam Şeref Akdik'ten ders alarak başlayan sanatçı, daha sonraki yıllarda İDGSA Resim Bölümü'nde eğitim görmüştür. 1954-1957 yılları arasında eğitim gördüğü Güzel Sanatlar Akademisi'nde pek çok otoriteden resimle birlikte sanat bilgisi dersleri de almış, böylece sanat kültürünü de geliştirmiştir.

  Daha çok kendi kendisini geliştirdiği kabul edilen Necdet Kalay, ilk sergisini 1960 yılında İstanbul'da açmıştır. 1970'li yıllarla birlikte resim çalışmalarına yurt dışında devam etme kararı alan sanatçı, o dönemin en ünlü Türk ressamları arasına girmeyi de başarmıştır. Türkiye'deki özel koleksiyoncuların ilgisinin Türk ressamlarına yöneldiği o yıllarda; Necdet Kalay, son derece popüler bir ressam olarak pek çok resim satmıştır. Necdet Kalay'ın resimlerinde daha çok Anadolu peyzajının geniş fırça tuşlarıyla çalışıldığını görürüz. Onun resimlerinde görüntüyü ana çizgileriyle vermeyi amaçlayan bir özellik ve dekoratif yanı ağır basan bir anlayış ön plandadır. Sanatçı, 1984 yılında ölmüştür.

 4. 16
  skatergirl
  Bayan Üye
  Fikret Mualla Biyografisi
  1903’de İstanbul’da doğdu, 1967’de (Nice) Fransa’da öldü. Bir süre Saint Josepth Fransız Okulunda, bir süre de Galatasaray Lisesinde okudu. Mühendislik Eğitimi yapmak üzere Almanya’ya gönderildi. Resim çalışmalarına burada başladı ve kısa sürede başarıya ulaştı. Daha sonra Fransa’da André Lhote atölyesinde çalıştı.

  Parasızlık nedeniyle Türkiye’ye dönünce Ayvalık Orta Okulunda resim öğretmenliği yaptı. Bir süre Bakırköy akıl Hastanesinde gözetim altında tutuldu.

  1976’da çeşitli yerlerden sağlanan resimleriyle Ankara’da bir sergi düzenlendi.
  En tanınmış eserleri;

  Sevişenler
  Sokak
  Kafe
  Haliç ve Süleymaniye
  Baloncu 5. 17
  skatergirl
  Bayan Üye
  Osman Asaf

  1868 yılında Saraybosna'da doğmuştur. 1889 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi'ni bitirmiş ilk resim öğrencilerinden biridir. Osmanlı Ressamlar Cemiyeti kurucularından olan Osman Asaf, yurt dışında eğitim görmüştür. Daha çok empresyonist türde eserler veren sanatçı, zengin bir renk paletine sahip yağlı boya ve guaj çalışmaları ile tanınıyor. Osman Asaf, 1938 yılında ölmüştür.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
bir ressamın hayatı,  5 ressamın hayatı,  ressamların hayatı,  ressamın hayatı,  bir resamın hayatı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi