İhtiraslı Kraliçe Marie Antoinette Kimdir

+ Yorum Gönder
Eğitim ve Biyografi Bölümünden İhtiraslı Kraliçe Marie Antoinette Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ZEYCANSU
  Emekli
  Reklam

  İhtiraslı Kraliçe Marie Antoinette Kimdir

  Reklam  İhtiraslı Kraliçe Marie Antoinette Kimdir

  Forum Alev


  Fransız Devrimi (1789) sırasında kocası XVI. Louis'yle birlikte giyotinle idam edilen Fransa kraliçesidir.Aşırılıkları, savurganlığı ve ülke sorunlarına karşı gösterdiği duyarsızlıkla halkın tepkisini çekmiştir.

  Marie-Antoinette, Kutsal Roma-Germen İmparatoru I. Franz ile İmparatoriçe Maria Theresia'nın 15. çocuğuydu. 15 yaşındayken, sonradan XVI. Louis adıyla tahta çıkacak olan Fransa veliahtı Louis ile evlendi. Silik bir kişiliği olan kralın üzerinde büyük etkisi vardı. Sorumsuz ve açgözlü davranışlarıyla kısa sürede saraydaki soyluların ve halkın gözündeki saygınlığını yitirdi. Çok lüks ve gösterişli bir yaşam sürüyor, halkın içinde bulunduğu kötü koşullara aldırmıyordu. İnsanların yoksulluktan yiyecek ekmek bulamadığını duyunca, "Öyleyse pasta yesinler" diyen Marie-Antoinette'in bu sözleri acımasızlığına ve duyarsızlığına iyi bir örnektir.

  1789'da Paris'te devrim patlak verdiğinde halk ünlü Bastille Hapishanesi'ni ele geçirerek tüm tutukluları kurtardı. O sırada kral ile kraliçe Paris'in güneybatısındaki Versailles Sarayı'ndaydı. Ayaklanan halk kitleleri Ver-sailles'a yürüyerek onları Paris'e dönmeye zorladı. 1791'de kral Fransa'nın doğu sınırından kaçmak amacıyla ailesiyle birlikte gizlice Paris'ten ayrıldı.

  Sınıra varmalarına çok az kala kralı tanıyan bir köy postacısı dörtnala at sürerek sınır bekçilerine haber verdi. Kral ailesi Varennes'de, çoğunluğunu yoksul kadınların oluşturduğu bir kalabalık tarafından yakalanarak Paris'e götürüldü.

  Olayları anlamakta güçlük çeken kral, içinde bulundukları durum karşısında kayıtsızdı. Oysa Marie-Antoinette hâlâ tahtı korumaya çalışıyordu. Kardeşi Kutsal Roma-Germen İmparatoru II. Leopold'den yardım istediyse de bu girişimi sonuçsuz kaldı. Halk 1792'de Tuileries Sarayı'nı basarak kral ve kraliçeyi ele geçirdi. Kraliçe ailesiyle birlikte Temple Sarayı'na hapsedildi. Marie-Antoinette, Devrim Mahkemesi'nce iç savaşa yol açmak ve ülkesine ihanet etmek suçlarından hüküm giydi. 1793'te bir at arabasıyla, halkın alaylı sözleri arasında caddelerden geçirilerek giyotinle idam edildi. 2. 2
  ßLacq_AngeL
  Üye

  --->: İhtiraslı Kraliçe Marie Antoinette[Ekmek Yoksa Pasta Yesinler]

  Reklam  Sonu İyi oLmuS Yane KraLiçeNin Ama Cok DuyarSız ßi KisiLikMis ßndn ßiLem Daa CaNi... 3. 3
  irem_4
  Bayan Üye
  ne olursa olsun bence kimse idamla cezalandırmayı hak etmiyor :( 4. 4
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Ah Marie İnsanlar Seni Hala Yanlış Tanıyo .(

 5. 5
  fbesoluk_17
  Üye
  Gerçekten Sonu iyi oLmus

 6. 6
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Daha Hala Sonu İyi Olmuş Diyolar .. Giyotinle Öldü Kadın ? Ne Yaşadığını Ne Biliyosunuz ?

  Bu Kadına Kendi Çocuğuyla İlşkiye Girdi Diye Bile İftira Atıldı !!

 7. 7
  MuhammeTR
  Üye
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Marie_Antoinette

  Pek iç açıcı bir hayat gibi görünmüyo :)

 8. 8
  Ziyaretçi
  Allah böyle akibetlerden korusun...

+ Yorum Gönder
ekmek bulamayan pasta yesin,  maria antonietta kimdir,  marie antoinette kimdir,  ekmek bulamayan pasta yesin kimin sözü,  maria antoinette kimdir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi