Tesviyecilik Nedir?

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden Tesviyecilik Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  cucu
  Yeni Üye
  Reklam

  Tesviyecilik Nedir?

  Reklam  Tesviyecilik Nedir?

  Forum Alev
  Tesviyecilik Nedir?
  Tesviyecilik iş sahası en geniş olan meslek dallarından biridir. Ham ve yan mamul metal parçalarını, işin yapım resmindeki ölçülere göre kullanılır (mamul) hale getirildiği bir meslek alanıdır.Kullandığımız her türlü binek araçları; bisiklet, motosiklet, otomobil, otobüs, uçak, tank v.b. araçlarının yapmayı, makine parçası yapan makinaları yapmayı, her türlü tekstil tezgahlarının imalata, aklımıza gelebilecek her türlü talaşı imalat, kullandığımız düğmeden kaleme, çamaşır makinasından televizyona kadar çoğu parçaların ve kalıpların yapımı TESVİYECİLİK (talaşlı imalat) alanına girmektedir.
  Bu mesleği seçen öğrenciler; okulumuzda verilen eğitim-öğretim süreci içerisinde ilk sınıftan itibaren derslerde teorik bilgileri alırlar. Atölyemizde el tesviyeciliğinden başlayarak vargel,

  torna, freze, matkap ve testere tezgahlarında temel bilgi ve beceriyi; ikinci ve üçüncü sınıfta atölye ve fabrikalarda alet bileme, taşlama, ileri torna ve freze, preslerde çalışma ve imal etme, özel amaçlı hidrolik-pnomatik, CNC otomasyon tezgahlarında mesleki bilgi ve beceriyi bizzat üreterek ve uygulayarak öğrenirler. İmal ettikleri çeşitli makine parçalara, el aletleri v.s.'nin montajını yapar; çeşitli makine ve tezgahların bakim, onarım ve ayarlarını yapacak bilgi ve beceriyi kazanırlar.
  Çalışma arzu ve isteği olan, geleceğimizin teminatı gençlerimiz her türlü makine imalatı yapan atölye ve fabrikalarda, otomobil yan sanayi ve fabrikalarında, imalat, bakim, onarım, montaj çalışmasında, ev aletleri, elektrikli aletler, oyuncak sana-yine kadar her dalda çalışabilme, iş bulabilme ve kendi atölye ve fabrikasını açabilme imkanına sahip olurlar  TORNACILIK
  Torna tezgahından yararlanarak talaşlı imalat yapmaya ve metallerin istenilen şekil ve ölçülere getirmeye TORNACILIK denir. Bu işi yapan kişiye de TORNACI adı verilir. Tornacılıkta iş parçaları tornanın aynasına bağlanarak işlenir. Bu işlemede iş parçası kendi ekseni etrafında dönerken, sağlam bağlanılır ve gereğine göre biçimlendirilmiş kesici alet (torna kalemi) tarafından talaş kaldırarak işlenir.
  DÖKÜMCÜLÜK
  Ergimiş bir madeni hazırlanmış bir kalıp işine dökmek suretiyle, biçimlendirir. Bu amaçla; Dökümcülükte kullanılan el takımlarını, ocak takımlarını, iş makinelerini iyi tanır. Bunları nerede ve nasıl kullanılması gerektiğine tekniğine uygun ve doğru olarak karar verir. Kalıp kumlarının, içindeki maddelerin özelliklerini ve çeşitlerini bilir. Dökülecek maden ve alaşımlara göre kum seçimini yapar. Kumların katkı maddelerini ve etkilerini bilir, istenilen özellikteki kumu hazırlar. Ergimiş madeni hazırlanmış kalıplara döker. Dökümden çıkan işlerin temizliğini, elle ve iş makinelerinde yapar. Laboratuar analizlerinin önemini bilir ve bunları uygular.


  TESVIYECILIK
  Metaller Üzerinde aletler (eğe.matkap ucu, kılavuz rayba vb.) ve makineler (torna, freze, vargel, taşlama vb.) yardımıyla talaş kaldırarak onları istenilen şekil ve ölçülere getirmeye TESVİYECİLİK denir. Bu işleri yapan kişiye de TESVİYECİ adi verilir. Tesviyecilikte, alet, makine ve takımların kullanılması teknolojik kurallara uygun çalışmayı gerektirir,
  VARGEL VE PLANYAC1LIK
  Çeşitli büyüklükteki makine parçalarının yüzeylerini (Makine gövdesi, dokum parçalar, demir, alüminyum v.b) kaba ve orta incelikle işler. Vargel ve planya tezgahını tanır, sınıflandırır, çalıştırır ve durdurur. Ölçme ve kontrol aletleri ile, el tesviyeciliğinde kullanılan takımları tanır ve en iyi şekilde kullanılmasını bilir ve kullanır, işlemleri güvenlik kurallarına uygun olarak yapar.
  TAŞLAMA VE ALET BİLEME
  (Çeşitli makine parçalarını verilen, teknik resme uygun olarak, zımpara taşı ve taşlama tezgahında ince talaş kaldırarak hazırlar. El tesviyeciliğinde kullanılan aletleri, takımları, gereçleri tanır ve bunları gereği gibi kullanır, zımpara taşı tezgahını tanır, düzlem yüzey taşlama tezgahlarının çeşitlerini ve kullanma alanlarını bilir. Düz silindirik alın ve delik yüzeylerinin taşlama işlemlerini yapar. Alet bileme tezgahlarını tanır, kullanma yerlerini bilir; çalıştırıp durdurur. Taşlama ve alet bileme tezgahlarında kullanılan dengeler ve yerine takar. Alet bileme tezgahında
  FREZECİLİK
  Frezeleme tezgahı ile düzlem yüzeyler, dairesel ve muhtelif eğrilikteki yüzeyler (kamalar, spiraller, kavisler) silindirik iç ve diş yüzeyler, vidalar, dişli çarklar, kanallar açma gibi işleri yapar. Bu maksatla; Freze tezgahlarını sınıflandırır, çalıştırır ve durdurur. Freze tezgahının ana ve yardımcı parçalarını tanır ayrıca yardımcı parçaların görevlerini sökülüp takılmasını ve hangi işlerde kullanıldığını bilir.
  CNC, CAD-CAM, AUTOCAD
  Öğrencilerin bilgisayar desteği üretim konusunda becerilerini geliştirmek üzere makine sanayinde yoğun kullanılan paket programlarını kullanmalarını amaçlamaktadır. Fabrika Bakım teknikerliği alt dalında zorunlu diğer dallarda ise seçmeli olarak önerilen Bilgisayar Destekli Üretim (Paket Program) dersi öğrencilerin bilgisayarlı üretim konusunda paket programlar kullanarak bilgi ve becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.
  HİDROLİK VE PNOMATİK SİSTEM LABORATUVARI
  Hidrolik sistem (yağ ile çalışan sistem) ve pnomatik sistem (hava ile çalışan sistem) hakkında bilgi sahibi olur. Bu sistemlerle ilgili bilgisayar destekli uygulamalı çalışmalar yapılır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Tesviyecilik Nedir?

  Reklam  tesviyecilik genelde torna ile birlikte kullanılır bu meslekte Makine yapımında kullanılan metal gereçler, talaş kaldırarak veya talaş kaldırmadan işleme yöntemleriyle şekillendirilirler.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi