NASA'dan Dünya Günü'ne özel görüntüler

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden NASA'dan Dünya Günü'ne özel görüntüler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  NASA'dan Dünya Günü'ne özel görüntüler

  Reklam  NASA'dan Dünya Günü'ne özel görüntüler

  Forum Alev
  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, 22 Nisan Dünya Günü'ne özel Dünya fotoğrafları yayınladı.

  NASA'dan yapılan açıklamada, görüntülerin Uluslararası Uzay İstasyonu'na yerleştirilen kameralar tarafından çekildiği belirtildi. Görüntüler, NASA'nın televizyonundan ya da internet sitesinden görülebilecek.
  22 nisan, çevre kirliliğine dikkati çekmek için barış eylemcisi John McConnell'in önerisi üzerine 1970′ten beri dünyanın pek çok yerinde "Dünya Günü" olarak kutlanıyor.  22 Nisan ‘Dünya Günü’ nedeniyle NASA internet sitesinde, en iyi Dünya görüntülerinin derlendiği özel bir albüm yayınladı. Mavi gezegenin en bilinen fotoğraflarından biri, 24 Aralık 1968’de çekildi. Bu fotoğraf Ay’ın yörüngesine girmiş Apollo 8’den çekildi.
  Dünya’nın yukarıdan çekilen ilk fotoğraflarından biri... İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminde Alman V 2 roketleriyle denemeler yapan bilimadamları 1947’de, yaklaşık 160 kilometre yükseklikten bu görüntüleri elde ettiler.
  TIROS-1 uydusunun 1 Nisan 1960’da gönderdiği bu fotoğraf, Dünya’nın bir hava uydusundan çeklmiş ilk görüntüleri
  Apollo 17’nin gönderdiği bu fotoğrafta, yarımkürenin tamamı görülebiliyor.
  Galileo uzay aracının yaklaşık 6.2 milyon kilometre uzakta çektiği bu fotoğrafta Dünya ve uydusu birlikte görülüyor.  Güneydoğu Afrika’nın yatay açıyla çekilen bu fotoğrafında Dünya’nın eğimi ve atmosferi açıkça seçiliyor.
  1996’da çekilen bu fotoğrafta, uzay Mekiği Endeavor’un mekanik kolu dünya ve Güneş’e doğru uzanıyor.
  Yerkürenin gece görüntüsü, 400’den fazla uydu görüntüsünün birleştirilmesiyle elde edildi.
  1 Ağustos 2008’de yaşanan Güneş tutulmasının, Kuzey Kutbu’na yansıması böyle görüntülendi.
  1997’de çekilen bu görüntü, ‘Kuzey Işıkları’nın atmosferde çekilen ender fotoğraflarından biri.  23 mayıs 20006’da Clevland Volkanı faaliyete geçtikten hemen sonra, Uluslararası Uzay İstasyonu bu fotoğrafı çekti.
  Fotoğrafın ortasında yer alan duman, 11 Eylül saldırısı sonrası İkiz Kuleler’den yükseliyor. Fotoğraf yine Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çekildi.
  Küba üzerindeki Ike Kasırgası, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan böyle görüntülendi.
  29 Ağustos 2005... GOES 2 uydusu yaklaşan Katrina Kasırgası’nı böyle görüntüledi.
  Fotoğrafta bir örneği görülen kum fırtınaları zaman zaman Atlantik Okyanusu’nu geçerek Amerika Kıtası’na ulaşabiliyor.
  Bahama Adalar sistemi içinde yer alan Eleuthera, okyanusu turkuaz ve mavi olarak ikiye ayırmış.  Arabistan Yarımadası’ndaki Rub-al Halil, en büyük kum çöllerinden biri... Çölün bu fotoğrafı 2 Aralık 2005’te çekildi.
  Tibet Platosu’nda Everest ve ona eşilk eden diğer zirveler... Fotoğraf bir uçaktan çekilmiş gibi görünüyor ama 2004’te Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çekildi.  Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan, Çin Seddi böyle görüntülendi.  Fotoğrafın ortasında görülen daire, yarış arabalarının test edildiği bir pist.
  Orta Asya’daki Uvs Nur Basin Gölü
  Kuzeyin Atina'sı olarak adlandırılan İskoçya’nın Edinburg kenti.
  Mısır’ın Nasır Gölü. Ocak 2005’te Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan fotoğraflandı.
  13 Aralık 2008 ve 2 Ocak 2009’da çekilen iki ayrı fotoğrafta, Antartika’da kopan büyük bir buz parçası açıkça görülüyor.
  Bu fotoğrafta herhangi bir oynama yok. Kenya’daki naivasha Gölü gün batımında uzaydan böyle görünüyor.
  Kuzey batı Avustralya’daki Kimberley Bölgesi’nin havadan çekilen görüntüsüne takılan dev örümcek. Bu dev örümcek güneş ışıklarının neden olduğu bir göz yanılgısında başka bir şey değil.  Afrika’daki bir sodyum karbonat madeni. Resimdeki kırmızı alana bu renkteki yosunlar neden oluyor.
  Farklı bir gezegene aitmiş gibi görünen bu fotoğraf, Arizona’daki bakır madenlerine ait.
  Okyanuslardaki yaşam... Uydu görüntülerinden derlenen bu imajda, yeşil bölgeler yoğun deniz yaşamının olduğu, mavi yerler de daha sakin bölgeleri gösteriyor.
  12 Eylül 2008’de Antartika üzerindeki Ozon deliği, 27 milyon kilometre kareyle o yıl ölçülen maksimum büyüklüğe ulaşmıştı. Aura uydusundan elde edilen verilerle Ozon deliği sayısal ortama böyle aktarıldı.  Eylül 2005’te, uydu görüntülerinin sayısallaştırılmasıyla tropik fırtınalar okunabildi.
  2003’de oluşturulan bu harita Aqua uydusundan elde edilen verilere dayanıyor. Küresel karbondioksit dağımı azdan çoğa doğru mavi ile kırmızı alanlarda gösterilmiş.

 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: NASA'dan Dünya Günü'ne özel görüntüler

  Reklam  uzayda ne var ne yok nasadan öğrendik neredeyse nasadan allah rağzı olsun diyeceğiz nasa açık ifade ile amerikan ulusal havacılık ve uzay dairesi uzayı tanıtmaya devam edecek+ Yorum Gönder
çin seddi uydudan görünüm,  çin seddi uydudan görünümü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi