Google Earth ile Film Üretme

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden Google Earth ile Film Üretme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Google Earth ile Film Üretme

  Reklam  Google Earth ile Film Üretme

  Forum Alev
  3B görüntüleyici görüntülerini kaydetmek ve kaydı bir film dosyası olarak saklamak için Google Earth’ün Movie Maker özelliğini kullanabilirsiniz. Kaydediciyi, 3B görüntüleyicisiyle olan etkileşimlerinizi gerçek zamanlı bir şekilde kaydedecek şekilde ayarlayabilir veya bir tur ayarlayıp kesintisiz bir şekilde turun tamamını kaydedebilirsiniz.
  Kayıt işlemini bitirip film dosyanızı kaydettiğinizde dosyayı bir web sitesine koyabilir, bir sunuda kullanabilir veya e-postayla gönderebilirsiniz. Örneğin, müşterilere sunmak üzere ya da ticari fuarlarda ziyaretçilerin Google Earth kullanmak zorunda kalmadan mülkünüzün uydu görüntülerini görebilmeleri için mülkünüzün bir filmini oluşturmak isteyebilirsiniz.

  Movie Maker özelliği farklı film dosyası biçimlerini destekler:
  • Windows Media Video (WMV) - (yalnızca Windows ve Linux) Bu çıktı dosyası biçimi sıkıştırılır ve sunular için optimum hale getirilir. Bu WMV dosyaları, T1 web bağlantısı yoluyla ya da 56K modem bağlantısı üzerinden olduğu gibi en iyi türde dağıtım için daha da yapılandırılabilir.
  • Audio Video Interleave (AVI) - (yalnızca Windows ve Linux) AVI biçiminde oluşturulan dosyalar sıkıştırılmamıştır ve sonuç olarak çok büyük dosyalar oluşturarak kaydın standart bir film oynatıcısında yürütülmesini neredeyse olanaksız hale getirir. Bu yalnızca, film kliplerini bir film düzenleme yazılımı kullanarak düzenlemek istiyorsanız yararlı olur.
  • Görüntü Akışı (JPG) - Filmler, değişken ve sabit uzunlukta görüntüler olarak yakalanabilir. Hızı yapay olarak denetlemek ve her bir ekran görüntüsünü (kare kare) düzenlemek istiyorsanız bu biçim yararlı olur.
  • QuickTime - (yalnızca Mac) Filmler Apple QuickTime .mov biçiminde yakalanabilir.
  Film Kalitesi Düzeyleri


  Movie Maker özelliği, iki tür film kalitesi düzeyini de destekler:
  • Standart kaliteli film (gerçek zamanlı) - Film kaydedilirken simgelerin ve bindirmelerin görünürlüğünü ayarlamak isterseniz bu seçeneği kullanın. Örneğin, kayıt yaparken bir yer planının bindirmesini ya da ek bilgi katmanlarını görüntülemek isterseniz bu seçeneği kullanın. Bu seçenek kullanıldığında kare hızının grafik kartınızın performansıyla sınırlı olduğunu ve bu performansın da film üretilirken genellikle yavaşladığını unutmayın.
  • Yüksek kaliteli film (yalnızca tur modu) - Genel olarak, yüksek kaliteli kayıtlar filmi büyük bir ekranda görüntülemek istediğinizde en iyi sonucu verir. Olası en iyi film kaydını elde etmek için bu seçeneği kullanın. Bu seçenek kullanıldığında, her bir kare kaydedilmeden önce Google Earth’e tam olarak indirilerek görüntü kalitesi en üst düzeye çıkarılır. Bu nedenle, kayıt süresi görece yavaştır. Standart kaliteli filmlerin tersine, filmin gerçek kaydını izlemeniz gerekmez.
  Not - Yüksek kaliteli filmlerin yalnızca tur noktalarını oynatabileceğini unutmayın. Yüksek kalite seçeneğini kullanırken 3B görüntüleyiciye el ile müdahale edemezsiniz.
  Film Kaydetmeyle İlgili İpuçları

  Bu bölümde, kaliteli filmler oluşturmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları açıklanmıştır. Gereksinimleriniz açısından olası en iyi filmi üretmek için, kaydetmeye başlamadan önce bu ipuçlarını öğrenmenizi öneririz.
  Not: Film kaydederken zaman kaydırıcısı kullanılamaz.
  Film Oynatıcınızı Güncelleyin

  Özellikle filminizin grafik kalitesiyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, iyi kaliteli filmler üretmek için Windows Media Player ya da Apple QuickTime’ın en son sürümlerinin yüklü olması kesinlikle gereklidir. Windows Media Player 9 ya da sonraki bir sürümü indirmenizi kesinlikle öneririz:
  http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/player/9series/default.aspx
  Ya da Mac için:
  http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/player/mac/default.aspx
  Apple QuickTime’ın en son sürümünü şu adreste bulabilirsiniz:
  http://www.apple.com/quicktime/
  Grafik Kartı Sürücünüzü Güncelleyin

  Grafik kartı sürücülerinin filminizin gerçek kaydı üzerinde etkisi olmasa da, hatalı bir grafik kartı 3B görüntüleyicinizde sorunlara neden olabilir ve bu sorunlar filme aktarılabilir. Bu nedenle, olası oluşturma sorunlarından kaçınmak için sürücünüzü güncellemek her zaman iyi bir önlemdir. En az 64 MB ya da daha fazla video RAM içeren grafik kartları kullanmanızı öneririz.
  Önbelleğinizi Artırın

  Önbelleğinizin büyüklüğünü artırmanız durumunda, film kaydetme deneyiminiz hızlanır (sonuç olarak filmin kalitesi üzerinde bir etkisi olmasa da). Önbelleğinizi artırmak için Bellek ve Disk Önbelleği Tercihleri konusuna bakın.
  3B Görüntüleyicinin Ayrıntı Alanını Artırın

  3B görüntüleyicinizin ayrıntı alanını artırmak, tüm piksellerin daha ayrıntılı olarak yakalanmasına yardımcı olur. Sonuç olarak, filminizin çözünürlüğü artar. Talimatlar için Görüntüleme Tercihleri konusuna bakın.
  Not - Grafik kartı belleğiniz 64 MB ya da daha fazlaysa, Ayrıntı Alanı için Büyük seçeneğini ayarlayın. Grafik kartı belleğiniz 64 MB’den azsa, Ayrıntı Alanı için Orta seçeneğini ayarlayın.
  Tur Hızını Ayarlayın

  Kayıt yaparken, görece yavaş bir tür hızı kullanmak en iyisidir. Bununla birlikte, farklı hızları denemekten ve sonra filmi oynatarak hızın uygun olup olmadığını değerlendirmekten kaçınmayın. Ayrıntılar için Yer Turuna Katılma konusuna bakın.
  Not - Seçtiğiniz tur hızı film boyunca sabit olur. Aynı filmde farklı Yer İşaretleri için farklı tur hızları ayarlamak isterseniz, her bir tur için ayrı film dosyaları oluşturmanız ve sonra onları bir film üretme yazılımında düzenlemeniz gerekir.
  Yükseklik Artırımını Ayarlayın

  Filminizde arazinin görünümünü geliştirmek isterseniz, Görüntüleme Tercihleri konusunda açıklandığı gibi Yükseklik Artırımı’nı ayarlayabilirsiniz.
  3B Görüntüleyicide Öğeleri Gösterme ya da Gizleme


  Pusulayı, durum çubuğunu, ölçek açıklamasını ya da ızgarayı göstermek ya da gizlemek için, bu öğeleri Göster menüsünde işaretlemeniz yeterli olacaktır. Benzer şekilde, yine bu menüde, tam ufuktan ya da uzaydan görüntülendiğinde dünyanın etrafındaki atmosferi göstermek ya da gizlemek için Atmosfer’i işaretleyebilir işaretini kaldırabilirsiniz. Ayrıca bakınız: 2. 2
  LoveNess
  Bayan Üye

  --->: Google Earth ile Film Üretme

  Reklam  Kaydetmeden Önce Tur Ayarınızı Önizleyin


  Filminizde ziyaret etmek istediğiniz tur noktalarını ayarlamak ve incelemek iyi bir fikirdir. Bu, iki basit eylem yapılmasını gerektirir:
  • Yerler panelinde, içindeki tüm yer işaretlerini görüntülemek için tüm bir klasörü seçin ya da yalnızca seçilenleri görüntülemek için klasördeki öğeleri seçin. Ayrıntılar için Yer Turuna Katılma konusuna bakın.
  • Turu oynatmak için Yerler panelinin altında görünen Oynat düğmesini tıklayın. Bu tur, Yüksek Kaliteli Film seçeneğini kullanmanız durumunda izlenecek turla aynı olduğundan, turu oynatarak filminizin nasıl olacağı hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Ayrıntılar için Yer Turuna Katılma konusuna bakın.
  Filminizi önizledikten sonra, kaydetmeye başlamadan önce gerekli ayarlamaları yaptığınızdan emin olun. Örneğin, turdaki belirli bir yer işaretinin görünümünü değiştirmek isterseniz, her zaman yer işaretini sağ tıklayabilir (Mac’te CTRL tıklama) ve ardından menüde Anlık Görünüm seçeneğini seçebilirsiniz. Bu, varolan yer işareti görünümünüzün üzerine yazar. Daha fazla ayrıntı için Yerleri ve Klasörleri Düzenleme konusuna bakın.
  Sisteminizi Maksimum Verimlilik için Ayarlayın

  Film üretmek, bellek yoğun ve grafik yoğun bir işlemdir. Kayıt sırasında bilgisayarda birden çok büyük uygulamanın çalışır durumda olmaması en iyisidir. Ekran koruyucularını ve açılır pencere engelleyicilerini devre dışı bırakın.
  Film Kaydetmeyle İlgili Adımlar

  İpucu - Bu konuyla ilgili bir eğiticiyi izleyin.

  Filminizi kaydetmek için aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Araçlar menüsünden Movie Maker’ı seçin. Movie Maker iletişim kutusu görünecektir.
  2. Desteklenen Sıkıştırma Biçimleri seçicisinden, filminiz için istediğiniz sıkıştırma biçimini seçin.

   WMV (Windows Media Video) ya da .mov (QuickTime) dışında bir film biçimi kullanmak isterseniz, Gelişmiş onay kutusunu işaretleyin ve biçimi seçin. Başka bir film biçimi seçerseniz, yalnızca standart AVI sıkıştırması kullanılabilir. AVI biçimlerinin sıkıştırılmadığını ve bu nedenle dosyaların büyük olmasına neden olacağını unutmayın.
  3. Film kalitesi olarak Yüksek Kalite ya da Standart Kalite’yi seçin. Ayrıntılar için Film Kalitesi Düzeyleri konusuna bakın.
  4. Filminiz için istediğiniz Kare/Saniye (FPS) değerini seçin. En yüksek FPS ayarı olan 60 en sorunsuz film görüntüleme deneyimini sağlar ancak bunun karşılığında dosya boyutu büyük olur. Örneğin, 800 x 600 büyüklüğünde 60 FPS hızında bir film kaydetmek isterseniz, en iyi sonucu almazsınız. Bu durumda, daha küçük bir dosya üretmek için daha düşük bir ayar seçin. FPS ayarı ne kadar düşük olursa, film o kadar sarsıntılı olur. Kare geçişiyle dosya boyutu arasında en iyi uyumu bulmanız gerekecektir. Genellikle, İnternet’te yayınlamak istediğiniz filmler için 30 ayarı oldukça uygun olur.
  5. Filminizin çözünürlüğünü seçin. Sonuç olarak oluşacak film görüntüsü için uygun bir çözünürlük seçmek isteyeceksinizdir. Örneğin, yalnızca 800 x 600 biçimini destekleyen bir bilgisayar ekranı tepegözünüz olabilir. Filmin genişliğini ve yüksekliğini piksel cinsinden gösteren aşağıdaki çözünürlükleri belirtebilirsiniz:
   • 320x240
   • 640x480
   • 800 x 600
   • 720 x 480 (NTSC) - Bu ayar, büyük ekran görüntüleri için uygundur.
   • 720 x 576 (PAL)
   • 1280x720 (HD)
   • 1920x1080 (HD)
  6. Filminiz için bir ad belirtin. Gözat düğmesini tıklayın ve kayıt işlemi bittiğinde film dosyasını bilgisayarınızda kaydetmek istediğiniz konuma gidin. Dosya iletişim kutusunda dosya için bir ad girin ve Tamam düğmesini tıklayın.

   Alternatif olarak, biçimi oluşturmakta olduğunuzla aynı olan mevcut bir filmi seçebilirsiniz ve yeni kaydınızın içeriği o dosyanın üzerine yazılır.
  Not - Filminizi görüntü akışı olarak kaydediyorsanız, varolan bir görüntü akışı seçiminin üzerine yazmak yerine, yeni bir dosya adı ya da klasör konumu seçmek en iyisidir.
  1. Turu Kaydet düğmesini tıklayın. Bu düğme, yalnızca filminiz için geçerli bir dosya adı girdiğinizde etkinleşir. Kayıt başladığında film kaydını görselleştirebilmeniz için Movie Maker iletişim kutusu görünür.
  Not - Her bir kare sonraki görüntülenmeden önce tam olarak işlendiğinden, yüksek kaliteli filmlerde kayıt süresi çok yavaş olur.
  İşlemleri Tamamladığınızda

  Film kaydetme adımlarını tamamladığınızda, kaydı durdurmak için Movie Maker iletişim kutusunda Kaydı Durdur düğmesini tıklayın. Filminizi kaydetmeyi tamamladığınızda, film dosyasını seçtiğiniz film biçimini destekleyen bir ortam yürütücüde açabilir ve sonuçları görüntülemek için filmi oynatabilirsiniz. Sonuçlardan memnun kalırsanız dosyayı yerel bir sunucuya gönderebilir veya bir sunuda kullanabilirsiniz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi