Uzay kirliliği yolculuklarda problem yaratıyor

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden Uzay kirliliği yolculuklarda problem yaratıyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Uzay kirliliği yolculuklarda problem yaratıyor

  Reklam  Uzay kirliliği yolculuklarda problem yaratıyor

  Forum Alev
  Uzay kirliliği yolculuklarda problem yaratıyor

  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Atlantis mekiğinin ekim ayında Hubbel Uzay Teleskobu'nun bakımı için yapacağı uçuşun, bu irtifadaki mikrometeorit ve yörünge atıkları tehlikesi yüzünden yüksek risk taşıdığını bildirdi.

  NASA'nın mekik programı yöneticisi John Shannon, basın toplantısında, bu yolculuk sırasında uzay mekiğine bir mikrometeorit veya yörünge atığının çarpması riskinin 185'te 1 oranında olduğunu belirterek, buna mukabil Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) yolculuk riskinin 300'de 1 olduğuna dikkati çekti.

  Shannon, riskin 200'de 1'in üzerine çıkması durumunda, yolculuğa NASA'nın daha üst düzey yöneticilerinin, hatta başkan Michael Griffin'in karar verdiğini kaydetti.

  UUİ'nin dünyaya yaklaşık 340, Hubble Teleskobu'nun ise yaklaşık 600 kilometre mesafede olduğunu belirten Shannon, "Mikrometeoritler ve yörüngedeki atıklar, tüm mekik uçuşları için ve öncelikle UUİ'den çok Hubble'ın bulunduğu irtifadakiler için büyük risk oluşturuyor" diye konuştu.

  Amerikalı yetkili, bu irtifadaki durumun, Çin'in bir uyduyu düşürmek için yaptığı deneme, ABD Hava Kuvvetleri'nin kontrol dışı kalan bir uyduyu vurmak zorunda kalması ve bir Rus füzesinin parçalanması yüzünden geçen yıla oranla daha tehlikeli duruma geldiğini söyledi.
  (CnnTürk)
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Uzay kirliliği yolculuklarda problem yaratıyor

  Reklam  önüne gelen ülke uzaya uydu gönderdi ve bu uyduların bir ömrü var ömrünü dolduran çöpe ayrılıyor uzayın bir çöp kısmı yok yakında uzay da senin yerin benim yerim davası başlar+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi