Nokia N95 8GB incelemesi

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden Nokia N95 8GB incelemesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Nokia N95 8GB incelemesi

  Reklam  Nokia N95 8GB incelemesi

  Forum Alev
  Nokia N95 8GB incelemesi

  N okia N95 modelinin piyasaya sunulmasının üzerinden epey bir zaman geçmiş durumda. Mobile World Congress 2008 sürecinde bu modelin devamı niteliğindeki Nokia N96 cep telefonu da tanıtılmıştı. Bu arada Nokia firması Nokia N95 cep telefonunun 8GB'lık bir versiyonunu da piyasaya sundu. Piyasalarda boy göstermesinin ardından N95 modelinin bazı eksik noktaları olduğu ortaya çıktı. Telefonun bataryası hemen tükeniyor, RAM belleği anında doluyor ve GPS özelliği her zaman hassas bir şekilde çalışmıyordu. Nokia N95-2 olarak da bilinen Nokia N95 8GB modelinde tüm bu konulardaki eksikliklerin düzeltilmiş olması bekleniyor. Telefonun ekranı 2.6 inç (6.6 cm)'ten 2.8 inç (7.1 cm)'e yükseltilmiş, RAM belleği 64MB'tan 128MB'a arttırılmış ve 1200mAh bir batarya ile daha uzun konuşma ve bekleme süresine sahip olması hedeflenmiş. Objektif kapağına yer verilmemesi de beklentiler arasındaydı. Nokia N95 8GB cep telefonunda bellek kartı yuvası bulunmuyor. Zaten cihazın 8GB hafıza kapasitesi sayesinde ekstra belleğe ihtiyaç da duyulmuyor.


  Nokia N95 8GB cep telefonu


  Nokia N92-2 kapaklı telefon tasarımı

  N95 modeli ile karşılaştırıldığında Nokia N95 8GB'ın tasarımında çok fazla değişiklik göze çarpmıyor. Nokia N95-2 zarif siyah renkli bir gövdeye sahip. Gümüş renkli Nokia N95 ile kıyaslandığında N95-2 daha sağlam bir yapı sergiliyor. Telefonun dijital kamerasında objektif kapağı bulunmuyor. Nokia bu objektif kapağını kaldırmasa daha iyi olurdu diye düşünüyorum çünkü aramalara cevap vermek için telefonu elinize aldığınızda parmaklarınızın objektife temas etme olasılığı oldukça yüksek. Çift kapak sisteminin korunmuş olması ise sevindirici. Bu sayede telefonun multimedya fonksiyonları arama tuşlarından ayrı bir şekilde kullanılabiliyor.

  Nokia N95 8GB cep telefonu incelemesi


  Nokia N95 8GB Renkli ekran

  Nokia N95 8GB'ın ekranı on altı milyon renge ve maksimum 240 x 320 piksel çözünürlüğe sahip. Ekran, 2.8 inç'e yükseltilen yeni boyutlarıyla oldukça çok iyi bir görüş sağlıyor. Bu yüzden Nokia N95-2 üzerinde film izlemek gerçekten keyif veriyor. Filmlerin hızlı aksiyon sahnelerinde ne donma ve ne de titreme gibi bir etkiyle karşılaşılıyor. Dijital fotoğrafların görüntüsü de mükemmel; aşırı kontrast farklılıklarında dahi görüntüler ve detaylar gayet net ve berrak izlenebiliyor. Renkler ise gerçek doğallıklarında.  Nokia N95 8GB testi

  I lk bakışta Nokia N95 8GB cep telefonunun sınırlı sayıda tuşa sahip olduğu görülüyor. Bu da telefona sakin bir hava veriyor. Telefonun ön yüzünde menü tuşları, multimedya menüsü ve arama başlatma ile sonlandırma butonları yer alıyor. Menüdeki seçenekleri onaylamaya veya bir adım geri gitmeyi sağlayan tuşlar ekranın hemen altında konumlandırılmış. Sürgülü kapaklı sistemi aşağı doğru indirdiğiniz zaman multimedya butonları ortaya çıkıyor. Multimedya butonları oynatma, durdurma, duraklatma, önceki ve sonraki butonlarından oluşuyor. Bu multimedya butonları telefonun multimedya özelliklerinin kullanımını son derece kolay bir hale getiriyor. Sürgülü kapak yukarı doğru açıldığında telefonun nümerik tuşları ortaya çıkıyor. Nümerik tuşlar rahat bir kullanıma sahipler ve daha iyi bir dokunuş hissi veriyorlar.


  Nokia N95 8GB cep telefonu


  Nokia N95 8GB Menü kullanımı

  Telefonun menüsü iyi organize edilmiş düzenli bir yapıda. En amatör seviyedeki kullanıcılar dahi telefonun menüsünde seri ve kolay bir şekilde dolaşabiliyor. Menü her birinde üç simgenin yer aldığı dört sıra şeklinde oluşturulmuş. Her bir simgenin altında ilgili işlevin açıklaması yer alıyor. Telefonun menüsü yeni Nokia modellerinin karakteristik özelliklerini taşıyor. Nokia cep telefonlarına aşina olan bir kullanıcı menüye hiç yabancılık çekmeyecektir. Bazı durumlarda bir menü fonksiyonuna onay verirken gecikmeler yaşanabiliyor. Kimi zaman rahatsız edici olabiliyorsa da çoğu durumda bunun farkına dahi varmıyorsunuz.

 2. 2
  elifizmir
  Özel Üye

  --->: Nokia N95 8GB incelemesi

  Reklam
  Nokia N95 8GB Mobil ofis


  Nokia N95 8GB Belge gösterici

  Seyahat halindeyken telefonunuz üzerinden ekli belgelere sahip e-postalar aldığınızda bu Word, Excel, PowerPoint ve PDF formatlı belgeleri telefonun belge gösterici fonksiyonu ile görüntüleyebiliyorsunuz. Windows Mobile işletim sistemine sahip olan cep telefonları Mobil Office uygulamalarını kullanabiliyor. Mobil Office mevcut belgeler üzerinde düzenleme işlemlerine ve yeni belge oluşturmaya olanak tanıyor. Ancak belge gösterici fonksiyonu bunu yapmanıza izin vermiyor. Bu da seyahat halindeyken mobil çalışma olanaklarını kısıtlayıcı bir durum.  Nokia kameralı telefon


  Nokia N95 8GB Dijital kamera

  Nokia N95 8GB cep telefonunun 5 megapiksel çözünürlüklü, Carl Zeiss objektifli, LED flaşlı ve otofokus özellikli bir dijital kamerası var. Ancak maalesef kameranın optik zum özelliği bulunmuyor. Samsung G800 gibi diğer rakip modellerde 3x optik zum özelliğini görüyoruz. Dijital zum ile karşılaştırıldığında optik zum özelliğinin çekimlerde yakınlaştırma yapıldığında görüntü kalitesinde azalmaya neden olmaması gibi bir avantajı mevcut. Nokia N95 8GB cep telefonu maksimum çözünürlük seviyesinde 6x dijital zum yapabiliyor. Zum seviyesi maksimumda olduğunda fotoğraf kalitesi düşüyor ancak buna rağmen fotoğraflar internet yayıncılığı gibi alanlarda kullanılabilir bir kalite sergiliyor.

  Nokia LED flaş


  Nokia N95 8GB Çekim tepki süresi

  LED flaş güçlü ve telefondan 2.5 metre mesafeye kadar uzaklıktaki nesneleri yeterince aydınlatabiliyor. Telefonun otofokus özelliği hızlı ve hassas bir şekilde çalışıyor. Çekim koşulları çok zorlu olmadığı sürece, deklanşör görevi gören butona yarım basıldığında netleme işlemi hemen gerçekleştiriliyor. Nokia N95 8GB'ta çekim tepki süresi neredeyse yok gibi. Ancak telefonun dahili hafızasına rağmen fotoğrafın çekilmesinin ardından belleğe kaydedilmesi biraz zaman alıyor. Daha önce de sözünü ettiğimi şekilde, kamera zayıf ışıklandırılmış ortamlardaki çekimlerde bazı problemler yaşıyor ve işlem zaman alabiliyor. Otomatik netleme işlemindeki gecikme karanlık ortamlardaki fotoğraf çekimlerini oldukça zorlaştırıyor ve olayı keyifsiz bir hale getiriyor.  Las Vegas test fotoğrafları


  Nokia N95 8GB Fotoğraf kalitesi

  Telefonun fotoğraf kalitesi hakkında söylenecek pek fazla bir şey yok; kısaca mükemmel. Test fotoğrafları zaten bunun kanıtı. Telefonun kamerasını test ettiğimiz süre içerisinde Las Vegas'ta düzenlenen CES Fuarı'a bir gezi planlanmıştı. Las Vegas ve civarı test fotoğrafları çekmek için mükemmel bir ortam. Telefonun kamerası özellikle iyi ışıklandırılmış ortamlarda çok iyi bir performans sergiledi. Parlak renklerde ve net fotoğraflar elde ettim. Kötü ışıklandırılmış ortamlarda ise görüntü kalitesi ciddi anlamda düşüyor ve sensör ve piksel duyarlılığının kısıtlamaları ile yüz yüze geliyorsunuz. Bunlar zaten günümüz mobil telefonlarında karşılaştığımız genel sıkıntılar.

  Nokia Nseries dijital fotoğrafçılık 3. 3
  elifizmir
  Özel Üye

  Nokia N95-2 Kamera ayarları

  Telefonun kamera ayar seçenekleri oldukça zengin. Otomatik çekim programının yanı sıra altı farklı hazır çekim senaryosundan biri de tercih edilebiliyor. Flaşın da dört farklı modu bulunuyor: On (Açık), Auto (Otomatik), Red Eyes (Kırmızı Göz) ve Off (Kapalı). Kendi kendine zaman ayarlı çekimde ise üç farklı zaman ayarı mevcut. Peşpeşe çekimler yapmak istediğinizde kameranın Burst (Seri) çekim odunu kullanabiliyorsunuz. Bu mod ile yapılan çekimlerde hiçbir anı kaçırmıyorsunuz. Ancak maalesef bu modda resim çözünürlüğü 640 x 480 piksele düşürülüyor. Yukarıda saydığımız bu gelişmiş özelliklerin yanı sıra renk tonları, beyaz dengesi, netlik ve ISO gibi ayar seçenekleri de mevcut.
  Nokia N95 8GB multimedya bilgisayar


  Nokia N95 8GB MP3 Çalar

  Telefonun MP3 çalar fonksiyonu multimedya tuşları sayesinde gayet anlaşılır ve kolay kullanılır bir yapı sergiliyor. En acemi kullanıcılar bile Nokia N95 8GB cep telefonunun MP3 çalar özelliklerinin nasıl kullanıldığını hemen çözebileceklerdir. Telefonun hoparlörleri mükemmel kalitede. Hoparlörler ile müzik dinlemek veya film seyretmek gerçekten keyifli. Çok düşük ses tonları hafif bir parazite neden olsa da hoparlörlerden gelen bu ses rahatsız edici değil. Müzik çalar fonksiyonu 8 bant ekolayzır ile ayarlanabiliyor.

  Nokia N-Gage oyunlar


  Nokia N95 8GB Mobil oyunlar

  Nokia bir süre önce bazı yeni NGage oyunlarını piyasaya sürdü. Nokia N95 8GB cep telefonunu satın aldığınızda bu oyunlardan bir kısmını deneme fırsatını da elde etmiş oluyorsunuz. Nokia Ngage oyunlarını beğendiğimi söyleyebilirim. Oyunların grafikleri Nintendo DS ve Sony PSP'lerin seviyesinde. Nokia N95 8GB cep telefonunda Asphalt 3 otomobil yarışı ve FIFA 2007 futbol oyunlarının deneme sürümleri bulunuyor. İnternet üzerinden bağlanarak diğer Ngage oyunlarını ya da Asphalt 3 ve FIFA 2007 oyunlarının tam sürümlerini satın alabiliyorsunuz.  Nokia N95 8GB yazılım


  Nokia PC Suite yazılımı

  Nokia N95-2 cep telefonu Nokia PC Suite yazılımı ile birlikte geliyor. Nokia N95 8GB, Bluetooth ya da USB ile bilgisayara bağlanabiliyor. Hızlı olan bu her iki bağlantı türünde bilgisayar cep telefonunu doğrudan hemen tanıyor. Nokia PC Suite yazılımı telefon rehberi ayarlarını yapmaya, mesaj yazmaya, multimedya dosyaları üzerinde işlemler yapmaya ve dosyaları bilgisayardan cep telefonuna veya cep telefonundan bilgisayara kopyalamaya yarıyor. Yazılım ayrıca, cep telefondaki dosyaların ve telefon rehberinin yedek alınmasına da olanak tanıyor. Böylece Kişisel dosyalarınızı kaydederek koruyabiliyor veya bir güncelleme işleminden sonra tüm verileri sil baştan girmek zorunda kalmıyorsunuz.

  Nokia N95 8GB mobil internet


  Nokia N95 8GB HSDPA bağlantı

  Nokia N95 8GB HSDPA internet bağlantısına olanak tanıyan bir cep telefonu. Eğer HSDPA olanağı bulunmuyorsa mobil internet özelliği için EGPRS veya GPRS kullanılabiliyor. EGPRS ve GPRS bağlantıları HSDPA'dan daha yavaşlar. Maalesef HSDPA henüz dünyanın her yerinde ulaşılabilir değil ancak yayılması planlanan bu bağlantı ağı üzerinde çalışmalar devam ediyor. Nokia N95 8GB cep telefonu aynı zamanda model olarak da kullanılabiliyor. Seyahat esnasında Nokia N95 8GB cep telefonunu örneğin bir notebook dizüstü bilgisayar ile internete bağlanmak için modem olarak kullanabiliyorsunuz. N95 cep telefonu DTM (Dual Transfer Mode) teknolojisini kullanıyor. DTM teknolojisi aynı anda eşzamanlı olarak hem cep telefonu ile görüşme yapmaya ve hem de internete bağlanmaya olanak tanıyor.  Symbian işletim sistemi 4. 4
  elifizmir
  Özel Üye

  Nokia Symbian S60

  Cep telefonlarında Nokia S60 yazılımı kullanımı gün geçtikçe artıyor. Günümüzde, eskiye kıyasla daha çok sayıda üretici firma ürünlerinde Nokia Symbian OS S60 yazılımını tercih ediyor. Yakın zamanda Samsung firması G810 modelini duyurdu ve neredeyse aynı zamanda LG de KT610 modelini tanıttı. Her iki cep telefonu modelinde de Nokia Symbian S60 yazılımının tercih edilmiş olduğunu gördük. Nokia Symbian S60 işletim sisteminin en önde gelen özelliklerinden bir tanesi de kullanıcıların cep telefonlarına yeni uygulamalar yükleyebilmelerine olanak tanıması. Bu sayede cep telefonunuzu bir sözlük veya haber okuyucu olarak kullanabiliyorsunuz. Cep telefonu üzerinden birçok uygulama indirilebiliyor ve bunların haricindeki uygulamalar da internet üzerinden satın alınabiliyor.

  Nokia BL-6E batarya


  Nokia cep telefonu batarya

  N95 8GB cep telefonu 1200mAh Nokia BL-6E batarya ile çalışıyor. Kağıt üzerindeki teknik özelliklere bakıldığında bu bataryanın 28 gün bekleme süresine ve 5 saat konuşma süresinde sahip olduğu görülüyor. Eğer cep telefonunu sadece telefon görüşmeleri için kullanacaksanız bu rakamlar doğru fakat telefonun multimedya özelliklerini sıklıkla kullanmayı düşünüyorsanız bu sürelerin ciddi anlamda kısaldığını göreceksiniz.


 5. 5
  guarages
  Yeni Üye
  Gerçekten çok şık ve kullanışlı bir telefon.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi