Kuşlar neden öter

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden Kuşlar neden öter ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Uyducu
  Üye
  Reklam

  Kuşlar neden öter

  Reklam  Kuşlar neden öter

  Forum Alev
  Kuşlar neden öter
  Londra (AA) - Kuşların baharda ötmeye başlamalarının nedeninin, günlerin uzamasına biyolojik bir yanıt olduğu ortaya kondu.


  Bir grup İngiliz ve Japon araştırmacının Nature dergisinde yayımlanan araştırmasında, kuşların daha uzun dönem gün ışığına maruz kaldıklarında belli beyin hücrelerinin, çiftleşmek için eş arayıp bulmaya yönelten (kuşların bunu öterek yaptığı) bir dizi hormonal tepkiyi harekete geçirdiği kaydedildi.


  Japonya'daki Nagoya Üniversitesi'nden Takaşi Yoşimura başkanlığındaki araştırma ekibinin, farklı derecelerdeki ışıktan kuşların hangi genlerinin etkilendiğini belirlemek için Japon bıldırcınlarından alınan beyin örneklerindeki 38 bin geni ayrıntılı incelediği bildirildi.


  Yapılan araştırmaya göre, beyin yüzeyindeki hücrelerde bulunan genler, kuşlar daha fazla ışık aldıklarında uyarılıyor ve tiroidi uyaran hormon açığa çıkıyor.


  Araştırmacılar, bu tür bilgileri geçmişte elde etmenin olanaksız olduğunu, ancak teknolojideki ilerlemelerin kendilerine binlerce geni ayrıntılı inceleyerek hangilerinin mevsimsel değişimden etkilendiği üzerinde çalışmaya olanak tanıdığını belirttiler.


  Bu arada araştırmada elde edilen bulguların, bir gün kısırlıkta daha ileri tedavilere öncülük edebileceği çünkü insanların da beyninin aynı bölgesinde aynı hücrelere sahip olduğu kaydedildi.

  MYNET 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Kuşlar neden öter

  Reklam  Muhabbet kuşum herzaman çok ötüyor (lütfen bilgi verirmisiniz) tşk 3. 3
  Ziyaretçi
  MUHABBET KUŞUM çok ötüyor nedenini merak ediyorum (cevap bekliyorum şimdiden tşkler+ Yorum Gönder
muhabbet kuşları neden çok öter,  muhabbet kuşu neden çok öter,  muhabbet kuşu neden öter,  muhabbet kuşları neden kuran okurken öter
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi