İpod Touch İnceleme Tüm Ayrıntılarıyla

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden İpod Touch İnceleme Tüm Ayrıntılarıyla ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  MaviAdam
  Özel Üye
  Reklam

  İpod Touch İnceleme Tüm Ayrıntılarıyla

  Reklam  İpod Touch İnceleme Tüm Ayrıntılarıyla

  Forum Alev
  İpod Touch İnceleme  1 Nisan 1976 tarihinde kurulmuş bir Amerikan firması olan Apple, Macintosh bilgisayarları ve iPod müzik çalarları ile tanınan bir firma. Günümüzdeki çoğu müzik çalar, sadece müzik çalmanın çok ötesinde işlevler de görmekteler. Bu cihazların en yenilerinden olan Apple iPod Touch da bu modellerden bir tanesi. iPod Touch; İnternet, WiFi ve YouTube videolarını oynatma opsiyonu gibi yenilikçi ve gelişmiş özellikler içeren kapsamlı bir medya çalar cihaz. Tüm bu özellikler LetsGoMobile olarak bu ürünü test edip incelememiz ve iPod Touch’ın kapsamlı inceleme sonuçlarını sizlere sunmamız için son derece yeterli nedenler.

  Apple iPod Touch multimedya oynatıcı


  Apple Touch - Ürün paketi

  İncelemesini yaptığımız iPod cihazı 16GB (14.8GB kullanılabilir alan) entegre hafızaya sahip olan bir modeldi. Ürünün 8GB kapasiteli bir versiyonu daha bulunuyor. Apple iPod Touch oldukça şaşırtıcı derecede kompakt bir ürün paketi içerisinde geliyor. Ürünün kutusu iPod Touch’ın kendisinden biraz büyük. Kutu içersinde 6 dilde hızlı başlangıç kılavuzu, Apple kulaklıklar, USB kablosu, iPod adaptörü, iPod’u temizlemeye yarayan bir bez ve iPod cihazı bulunuyor. iPod Touch bataryası dolu bir şekilde geldiğinden dolayı cihazı ilk defa kullanmadan önce şarj etmeye gerek kalmıyor. Hatta, incelemek üzere bize ulaştırılan iPod Touch cihazının tarih ve saat bilgileri de doğru bir şekilde girilmiş durumdaydı. Apple iPod Touch’ın 110 x 61.8 x 8 mm boyutlarında.

  Apple Touch - Ana Menü

  iPhone’da olduğu gibi iPod Touch üzerinde de sadece bir tane buton bulunuyor. Butonun; ana menüye ulaşmak veya ekran aktif durumda değilse iPod’un ekranını dokunmatik ekran üzerinde kaydırma hareketi ile birlikte aktif hale getirme görevi gören tek bir fonksiyonu mevcut. Cihazın dokunmatik ekranı sorunsuz ve hızlı bir şekilde çalışıyor. Ana menüde dört tanesi müzik, video, iTunes ve fotoğraf dosyalarında kullanılan toplam on bir adet ikon bulunuyor. Diğer yedi adet ikon ise Safari web gezgini, YouTube videolar, ajanda, rehber kayıtları, saat, hesap makinesi ve genel ayarlar için ayrılmış. Ana menüde ayrıca batarya durumu göstergesine de yer verilmiş. Saat ise her menü başlığı altında sürekli olarak görülebiliyor.

  Apple iPod Touch müzik çalar


  Apple iPod Touch - Müzik

  iPod Touch müzik çalar bilgisayara bağlandığında iTunes otomatik olarak bilgisayara yükleniyor. Bu işlemin ardından iPod cihazınızı bilgisayarınızdaki müzik dosyaları ile senkronize edip etmeyeceğiniz soruluyor. Son derece hızlı gerçekleşen bu işlemler sayesinde daha önce sadece bilgisayarınız üzerinde dinlediğiniz müzik dosyalarına kolaylıkla ulaşmış oluyorsunuz. Apple iPod Touch üzerindeki müzik dosyaları hemen kategorilere ayrıldığından dolayı dilediğiniz parçayı da kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Mevcut şarkılara albüm isimlerine veya müzik türü ve solist ismine göre ulaşmak mümkün. Sıklıkla dinlediğiniz parçalar için listeler oluşturmak da olanaklı. ‘Songs’ ikonuna dokununca tüm şarkılar listeleniyor. Ayrıca ekranın sağ tarafındaki ‘Alphabet’ özelliğiyle şarkıların ilk harfi üzerinden de arama yapabiliyorsunuz. Apple iPod Touch - Müzik kalitesiiPod Touch müzik çaların beraberinde gelen kulaklılarla ulaşılan müzik kalitesi şaşırtıcı seviyede. ‘Normal’ kulaklıklarla daha önce hiç böyle güzel, berrak ve kaliteli ses elde etmediğimi ifade etmeliyim. Cihazla ilgili dezavantaj olarak dile getirilebilecek tek nokta, kulaklıklar olmadan, direkt olarak iPod Touch’ın kendisinden müzik dinlenememesi. iPod Touch’da kulaklıklara veya harici hoparlörlere ihtiyaç duymadan entegre hoparlörle müzik dinelebilseydi bu cihaza geçekten bir artı katardı diye düşünüyorum.
  Apple iPod Touch müzik çalar


  Apple iPod Touch - Müzik ekranı

  Cihazla müzik dinlerken ekranın alt kısmında ses ayarı yapmak üzere bir çubuk gösterge beliriyor. Bu çubuğun hemen üzerinde görülen üç adet buton müzik parçasını çalma, durdurmaya yaradığı gibi bir önceki ve bir sonraki parçaya geçişi de sağıyor. Müzik ekranının üst kısmında ise şarkı, albüm ve solist isimleri gösteriliyor. Ekranın orta kısmına dokunduğunuz zaman şarkının ne kadar kısmının çalmakta olduğunu ve ne kadar süre kaldığını gösteren biri gösterge beliriyor. Bu çubuk göstergeyi kaydırarak şarkı üzerinde ileri geri hareket edilebiliyor. Müzik ekranının orta kısmına iki kere peş peşe dokununca şarkının ait olduğu albümdeki tüm şarkılara ulaşılıyor. Bu fonksiyona, iPod Touch müzik çaların ekranının sağ üst kısmındaki albüm butonuna dokunarak ulaşmak da mümkün. Aynı albümden başka bir şarkı dinlemek istediğinizde veya farklı bir müzik dinlemek istediğinizde yine bu butonu kullanmak durumundasınız. Apple iPod Touch’ı yan çevirdiğiniz zaman cihazın ekran içeriği de buna göre dönüyor ve tüm albümler ekranda belirerek aralarından kolayca ve hızlı bir şekilde seçim yapmanıza olanak tanıyor. Oldukça hoş bir özellik. iPod Touch ekranı mükemmel bir şekilde çalışıyor ve albümler arasında kolay ve hızlı bir biçimde dolaşmanızı ve dilediğiniz albümü seçmenizi sağlıyor.


  Apple Touch 16GB


  Desteklenen müzik formatları

  • AAC (16 ile 320 Kbps arasında) • Korumalı AAC (iTunes Store) • MP3 (16 ile 320 Kbps arasında) • MP3 VBR, Audible (2, 3 ve 4) • Apple Lossless • AIFF • WAV

  Apple Touch Kulaklıklar


  Desteklenen video özellikleri

  • MPEG-4 video (2.5 Mbps’e kadar) • 640 x 480 piksel • Saniyede 30 kare • AAC-LC-ses ile Simple Profile • 48 kHz • .m4v Stereo • .mp4 dosya formatı • .mov dosya formatı

  iPod Touch Ana menü butonu


  Paket içeriği

  • Apple iPod Touch • Kulaklıklar • USB 2.0 kablosu • Dock adaptörü • Temizleme bezi • Ayaklık • Hızlı başlangıç kılavuzu


  iPod Touch Fotoğraflar

  A pple iPhone entegre kamerası ile fotoğraf çekme ve bunları ekrandan izleme olanağı sunuyordu. Ancak maalesef iPod Touch cihazında dijital kamera bulunmuyor. Bununla beraber iTunes aracılığı ile bilgisayarınızdaki fotoğrafları iPod Touch ile senkronize etme olanağı mevcut. Fotoğrafları iPod Touch’a yükledikten sonra ekran üzerinde ana menüdeki ‘Pictures’ (Fotoğraflar) ikonuna tıklayarak görüntüleri izleyebiliyorsunuz. Listedeki fotoğrafların üzerine tıklayınca resim ekranın orta kısmında orta boyutlarda görüntüleniyor. Bu kısımda da tıpkı müzik ekranında olduğu gibi iPod cihazını döndürdüğünüzde fotoğraf da otomatik olarak dönerek izleme kolaylığı getiriyor. iPod Touch’ı bir çeyrek döndürdüğünüzde ise fotoğraf tam ekran olarak görüntüleniyor. Bu esnada toplam fotoğraf sayısını gösteren ikon ile bir sonraki ve bir önceki fotoğrafa gitmeyi sağlayan ikinci bir buton da ekran yer alıyor. Dokunmatik ekrana bir kez daha dokunulduğunda ekran üzerindeki tüm ikonlar kayboluyor ve sadece fotoğraf tam ekran izlenebiliyor. Bir sonraki ve bir önceki fotoğrafları ekrana getirmek için ikonları kullanmak yerine parmağınızı dokunmatik ekran üzerinde sağa sola götürerek de aynı işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. iPod üzerin-deki sevindirici özelliklerden biri de fotoğraf-lar üzerinde yakınlaştırma yapılabilmesi.


  Sevindirici olan, cihazda bu fonksiyona yer verilmiş olması değil bu özelliğin görevini yerine getirme şekli. Fotoğraf üzerinde yakınlaştırma yapmak için zum yapmak istediğiniz noktaya parmağınızla dokunmanız ve hareket ettirmeniz yeterli. Ardından yine ekran üzerinde dokunarak görüntüyü sağa veya sola hareket ettirebiliyorsunuz. Eğer tekrar tam ekran görüntüye dönmek ve yakınlaştırma işlemini geri almak istediğinizde ise yapmanız gereken işlem gayet basit. Sadece dokunmatik ekrana iki kere tıklayın.


  Apple iPod Touch testi - Safari browser


  i Pod Touch’ın ana menüsünde üst kısma baktığımızda, ilk olarak Safari internet tarayıcıyı görüyoruz. Bu özelliği kullanmak için öncelikle WiFi bağlantı gerçekleştirmeniz gerekiyor. ‘Favourites’ (Sık Kullanılanlar) aracılığı ile sıklıkla ziyaret ettiğiniz web sitelerine kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz; Apple, Yahoo ve Google adresleri önceden tanımlı olarak burada bulunuyor ancak dilerseniz bunları değiştirebiliyorsunuz. Ziyaret edilen web adresleri sık kullanılanlar bölümünden kontrol edilebiliyor. Bir web sayfasını açmışken bunu kapatmadan bir diğer adresi açmak istediğinizde ekranın alt sağ kısmına dokunmanız yeterli. Böylece ekranda ikinci bir web gezgin sayfası açabiliyorsunuz. Ekranda aktif olan birden çok web sayfası arasında geçmek için yine ekranın sağ alt kısmına dokunmanız veya parmağınızı ekran üzerinde sağa ve sola gezdirmeniz yeterli oluyor. Web sayfası olarak kendiniz de bir adresi kolaylıkla girebiliyorsunuz. Ekrandaki mevcut web adresine tıkladığınızda ekranın alt kısmında bir QWERTY klavye beliriyor. Harf tuşları makul büyüklüğe sahip olmakla beraber bir süre deneyim kazandıktan sonra klavyeyi rahat ve kolay bir şekilde kullanabiliyorsunuz. iPod Touch’ın mükemmel bir şekilde çalışan Safari web tarayıcısı hakkında eleştiri getirecek herhangi bir nokta göremedik.
  Apple iPod Touch testi - Safari browser  iPod Touch YouTube videolar


  Apple iPod Touch - YouTube videolar

  Cihazın ana menüsünden ulaşılan YouTube fonksiyonu sayesinde dilediğiniz YouTube videosunu ücretsiz bir şeklide izleyebilme imkanınız var. Cihazın YouTube ikonuna tıkladıktan sonra ekrana gelen en yeni, en çok izlenen ve diğer video görüntüleri kolaylıkla izleyebiliyorsunuz. Dilerseniz bu başlıkları istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. YouTube videolarını iPod Touch üzerinde izlemekler bilgisayar üzerinde izlemek arasında neredeyse hiç fark yok.

  iPod Touch Ajanda


  Apple iPod Touch - Telefon rehberi

  Apple iPod Touch’ın ‘contacts and Agenda’ (telefon rehberi ve ajanda) bölümü gayet iyi yapılandırılmış ve kolay kullanım sağlayan bir tasarıma sahip. iPod Touch’ın bir PDA olmadığını, müzik ve video görüntüler oynatan bir medya çalar cihaz olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu yüzden cihazın rehber ve ajanda kısmı çok geniş tutulmamış. Cihazın bu bölümü çok fazla opsiyon sunmayan diğer akıllı telefonlarınkine benziyor. Öte yandan, QWERTY klavyenin de katkısıyla rehbere kayıtlar seri bir şekilde girilebiliyor ve ajanda özelliği de Apple iPod Touch’ın süper dokunmatik ekranı sayesinde hızlı bir biçimde kullanılabiliyor.  Apple iPod Touch Saat


  Apple iPod Touch - Alarm

  Ana menüdeki saat ikonuna tıkladığınızda dünya saati analog veya dijital stilde görüntüleniyor. Bize gelen örnek cihazda saat de doğru bir şekilde ayarlanmış durumdaydı. Saat menüsünde sağ üstte bulunan Plus butonu farklı saat dilimlerindeki zamanı görebilmenize olanak tanıyor. Bu menüde sağ alta bulunan alarm ikonuna tıklayarak saatin alarmını ayarlayabiliyorsunuz. Bu bölümde ayrıca bir kronometre ve sayaç özelliği de bulunuyor. Gayet düzgün ve güzel bir şekilde tasarlanmış olan bu kısımdaki tüm fonksiyonlar hızlı ve kolay işlem yapma olanağı sağlıyor.

  Apple iPod Touch Hesap makinesi


  Apple iPod Touch - Hesap makinesi

  iPod Touch’ın hesap makinesinin büyük tuşları normal bir hesap makinesinde olduğu gibi kolay ve hassas bir kullanım sağlıyor. Fonksiyonel özellikler normal bir hesap makinesine benziyor. Cihazın bu fonksiyonu genel olarak hesaplama işlemlerinize cevap verecektir ancak komplike matematik işlemleri yapmak istiyorsanız gelişmiş bir hesap makinesine ihtiyaç duyabilirsiniz.  iPod Touch Menü ayarları


  Apple Touch - Wi-Fi bağlantı

  Apple iPod Touch'ın ana menüsündeki son seçenek ayarlar menüsü. WiFi bağlantısı bu menüden kuruluyor. iPod Touch ulaşılabilir bağlantıları otomatik olarak araştırıyor, eğer bağlantı kuramazsa gerekli ayarların elle girilmesini sağlıyor. Ayrıca bu menü aracılığı ile ekranın parlaklık seviyesi otomatik veya elle ayarlanabiliyor. Ben bu ayarı yeterli bulduğum için iPod Touch'ın belirlediği şekilde bıraktım.

  iPod Touch Genel ayarlar


  Apple Touch - Müzik alt menüsü

  iPod Touch'ın genel ayarlarının bulunduğu alt menü cihazla ilgili genel ayarların yapıldığı yer. Bu alt menüde; arka plan, tarih ve saat, ülke ayarları, ekranın otomatik olarak kapanması, numara kilidi, ses efektleri ve klavye gibi pek çok ayar değiştirilebiliyor. Yine buradaki 'müzik' başlığı altında ses maksimum seviyeye çıkarılabiliyor, sesli kitap hızı ve ekolayzır ayarları değiştirilebiliyor. Ayrıca bu menüden video görüntüler, fotoğraflar, Safari internet gezgini ve rehberin idaresi de yapılabiliyor.


  iPod Touch - Bisiklette

  M üzik çalar cihazlar bisiklet gibi araçlar üzerinde sıklıkla kullanıldığından dolayı iPod Touch'ı bisiklet üzerinde en sevdiğim şarkıları dinleyerek de test ettim. Müzik çalar ve multimedya çalar cihazlar genellikle araç kullanırken kullanılır. iPod Touch sadece bir butona basarak önceki veya sonraki parçaya geçme olanağı sunuyor. Ancak iPod Touch cihazını herhangi bir araçta kullanırken dokunmatik ekranı nedeniyle dikkatli olmak ve cihazı cebinizde taşırken şarkılar arasında kazara istenmeyen geçişleri önlemek için dokunmatik ekranı kapatmak gerekiyor. Elbette böyle olunca, bir önceki veya bir sonraki şarkıya geçmek istediğinizde iPod Touch'ı cebinizden çıkararak ekranı tekrar aktif hale getirmeniz gerekiyor. Kişisel olarak bu durum beni pek rahatsız etmedi ancak iPod Touch cihazını dokunmatik ekranı ile sıkça kullanmak istiyorsanız o zaman farklı bir ürüne bakmanızı öneririm. Çünkü kesinlikle basit bir cihaz olmayan iPod Touch gerçek bir multimedya çalar. Ve bunun yanı sıra cihazın fiyatı da buna göre düzenlenmiş.


  Apple Touch USB bağlantısı


  Apple Touch açma/kapama butonu
  Apple iPod Touch - Sonuç
  A pple iPod hoş görünümlü, çok ince fakat sağlam bir ürün. iPod Touch'ın hemen her ortamda şaşırtıcı bir performansla çalışan dokunmatik ekranı keyif veren bir kullanım sağlıyor. iPod ile bilgisayarınızdaki müzik, fotoğraf ve video görüntülerini senkronize etmek de çocuk oyuncağı. Bu konudaki hiçbir sıkıntı ve zorluk yaşanmıyor. Cihazın bataryası uzun bir ömre sahip ancak doğal olarak film seyrettiğiniz zaman batarya daha hızla azalıyor. Kişisel olarak iPod Touch'da en beğendiğim fonksiyonlar; WiFi bağlantı gerektiren, YouTube videoları izleme ve Safari web tarayıcı ile internette dolaşmak gibi özellikler. iPod Touch'ın beraberinde gelen kulaklıklarla müzik kalitesi hayret verici seviyede. Diğer hoş bir özellik de, fotoğrafları izler veya müzik dinlerken cihazı yan çevirdiğiniz zaman ortaya çıkan fonksiyonları. Eğer bu iPod'u, bisiklet gibi araçlar üzerinde sıklıkla kullanmak amacıyla satın almayı düşünüyorsanız daha ucuz bir modele yönelmenizi tavsiye derim. Fakat internet özellikli bir multimedya oynatıcı arıyorsanız Apple iPod Touch sizin için en iyi seçim olacaktır. Yaklaşık 375 Euro civarında bir fiyat etiketine sahip olan bu cihaz harcadığınız her kuruşu kesinlikle hak eden bir ürün!  Artılar  • Hoş ve sağlam tasarım • Harika dokunmatik ekran • Yeterli veri depolama kapasitesi • Süper müzik kalitesi • Uzun batarya ömrü • Kullanıcı dostu yapısı • Safari web tarayıcı • YouTube video desteği

  Eksiler  • Araç kullanırken ideal değil • Entegre hoparlör olmaması • Rehber ve Ajanda bölümleri basit • Arka yüzey leke ve çizilmeye meyilli

  İnceleme Puanı
  • Skor: %90 • Mükemmel 2. 2
  ugurrada
  Yeni Üye

  --->: İpod Touch İnceleme Tüm Ayrıntılarıyla

  Reklam  arkadaşlar i-pod touch'a resim atmayı bilen varsa lütfen beni bilgilendirebilirmi ayrıntılı olarak şimdiden teşekkürler 3. 3
  save-me
  Üye
  bn bılıorm bak arkdasım bnmkı en yenı nesıl nano aynı olması lazm ac ıtunes'ı orda ıpodun cıkıo ya ona tıkla orda photo secenegı vardı bunlardan once resmlerını bı klasore topla snra ordan klasoru sec scyn de ıns yardımcı oldum
  bu arada ıpod touch'ın arkasıda bnmkınden cok cızılıo ya onlar:S bnm cızık oldu :(+ Yorum Gönder
iphone touch fiyatları
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi