Bilgisayar Soğutma Teknikleri

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Bilgisayar Dünyasındaki Yenilikler Bölümünden Bilgisayar Soğutma Teknikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  KAPLAN
  Usta Üye
  Reklam

  Bilgisayar Soğutma Teknikleri

  Reklam  Bilgisayar Soğutma Teknikleri

  Forum Alev
  Havaların ısınması ile beraber bilgisayarlarımızda performans düşüklükleri ve yeniden başlatmalar yaşanmaya başladı.
  Bu konuda bazı önerilerim var :
  1. Klima veya benzeri aygıtlar bulunmuyorsa bilgisayarınızın kasası açık dursun. kasa açık durumda iken haftada bir kasa içi temizliği yapmanızda fayda var. Tozlanma normalden daha fazla olacaktır.
  2. İşlemcilerin fanlarını ve soğutucularını temizleyin. Mümkünse fanı soğutucudan sökün ve kabloların girdiği bölümdeki etiketi kaldırıp motorun döndüğü bölümü makine yağı ile yağlayın. Pervanenin yatağında daha rahat dönmesini sağlayarak ciddi derecede performans artışı sağlayacaktır. Bu işlem aynı zamanda fanın daha sessiz çalışmasınıda sağlayacaktır.
  3. Kasayı kapalı tutmayı tercih ediyorsanız, kasa içerisine hava genellikle ön panele monte edilmiş fan tarafında kasa altından alınacağı için hava girişini rahatlatmak açısından yerden 10 cm kadar yüksekte tutun.
  4. Kasayı kapalı tutmayı tercih ediyorsanız kasa içerisindeki sıcak havanın dışarıya atılmasını kolaylaştırmalısınız. Bazı kasalarda güç kaynağı kutusunun altında ve arkasında fanlar bulunur. Eğer güç kaynağı altında fan varsa ve bu fan düzgün çalışıyorsa biraz daha rahatsınız.
  Fan yoksa ekstra bir fan alarak bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Bu konuda bilgisayarcınıza veya bir elektronikçiye danışabilirsiniz.
  5. Sabit diskiniz yuvasına sıkı bir şekilde oturtulmuşsa bağlantı noktalarını gevşetmekte fayda var.
  Sonuç olarak bu önerilerim maliyeti neredeyse olmayan basit kullanım kolaylıklarından oluşmaktadır.
  ayrıca bilgisayarınızın işlemci, iç sıcaklık ve sabit disk sıcaklığını gözlemlemenizi tavsiye ederim. Bunun için SpeedFan adlı ücretsiz yazılımı kullanmanızı öneririm. Bu progran sabit diskinizin sağlık durumundan bilgisayarınızda bulunan tüm sıcaklık verilerine kadar size istediğiniz her tülü donanımsal bilgiyi sunacaktır.
  bunlar dışında bilgisayarımı başka nasıl soğutabilirim diye düşünüyorsanız ileri düzey soğutma teknikleri :
  + Gaz ile soğutma
  + Sıvı ile soğutma
  + Gaz destekli sıvı ile soğutma
  + Termoelektrik Soğutma
  + Sıvı Azot ile Soğutma
  + Kuru Buz ile Soğutma
 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Bilgisayar Soğutma Teknikleri

  Reklam  Bilgisayar Soğutma Teknikleri, bunun için marketlerden yani elektronik marketlerden bir pc altlığı alıyorsunuz usb girişinden bağlıyorsunuz alttan fan püfür püfür esiyor :)+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi