Asus Atom işlemcili Eee PC 901 ve 1000 modellerini, Acer da Aspire One'ı duyurdu

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Bilgisayar Dünyasındaki Yenilikler Bölümünden Asus Atom işlemcili Eee PC 901 ve 1000 modellerini, Acer da Aspire One'ı duyurdu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Small_Devil
  Özel Üye
  Reklam

  Asus Atom işlemcili Eee PC 901 ve 1000 modellerini, Acer da Aspire One'ı duyurdu

  Reklam  Asus Atom işlemcili Eee PC 901 ve 1000 modellerini, Acer da Aspire One'ı duyurdu

  Forum Alev
  Asus Atom işlemcili Eee PC 901 ve 1000 modellerini, Acer da Aspire One'ı duyurdu

  Geçtiğimiz senenin son çeyreği içerisinde donanım dünyasının önde gelen isimlerinden Asus'un Eee PC adını verdiği maliyet odaklı ultra-taşınabilir dizüstü bilgisayarını duyurmasıyla mobil dünyada dengeler değişmeye başladı. Yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başaran Asus bir yandan yeni modeller üzerinde çalışmalarını sürdürürken öte yandan rakip üreticiler de hazırladıkları yeni umpc modellerini arka arkaya anons ederek Asus'a rakip oluyorlar. Sektörün bir diğer önemli ismi Acer, Aspire One adını verdiği ultra-taşınabilir dizüstü bilgisayarının lansmanını gerçekleştirirken Asus ise Intel'in Atom platformuyla güncellediği Eee PC'nin yeni modellerini Computex'in ilk gününde resmen duyurdu.


  Eee PC ile yeni bir kulvarın kapılarını aralayan Asus, Intel'in ultra-taşınabilir sistemlerin performans/watt gereksinimlerini karşılamak üzere özel olarak geliştirdiği ve 45nm üretim teknolojisi ile hazırladığı Atom işlemcisini kullanan yeni Eee PC modellerini duyurdu. Firmanın anons ettiği yeni modelleri Eee PC 901, 1000 ve 1000(H). İlk model olan Eee PC 901 genel itibariyle satılmakta olan model ile aynı karakteristik özelliklere sahip ve tek farkı 1.6GHz'lik Atom işlemcisi ile güncellenmiş olması. Yani 8.9" boyutundaki LCD ekrana sahip olan 901 modeli, 1GB DDR2 bellek, 12 veya 20 GB SSD (12GB'lık model WinXP, 20GB'lık model ise Linux ile geliyor),1.3 megapiksel entegre kamera WiFi ve Bluetooth desteğiyle birlikte geliyor.


  Asus'un mevcut seriye yönelik olarak gerçekleştirdiği asıl önemli değişiklikler ise 1000 serisi ile birlikte geliyor. Eee PC 1000 ve 1000(H) olmak üzere iki farklı varyasyonu olan yeni dizüstü bilgisayarlar arasındaki temel fark sahip oldukları depolama çözümleri ve kullandıkları işletim sistemi. Zira Eee PC 1000 modeli 40GB'lık depolama alanı sunabilen SSD ve Linux işletim sistemi ile donatılmışken, Eee PC 1000(H) modeli ise 80GB'lık geleneksel mekanik hard disk ile geliyor ve WinXP/Linux işletim sistemi alternatiflerini kullanıcılarına sunuyor. Her iki sistemin de diğer özellikleri arasında 1.6GHz'lik Atom işlemcisi, 10" (1024x600) boyutunda LCD ekran ve 2GB'lık DDR2 sistem belleği yer alıyor.
  Yer verilen 6 hücreli pil sayesinde tek bir şarjla yaklaşık 7,5 saatlik kullanıma süresi sunduğu belirtilen Eee PC 1000 serisi ile Asus pazardaki hakim pozisyonunu pekiştirimeyi hedeflerne yeni bir rakip te dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan ve son olarak Predator serisi performans sistemleriyle sansasyon yaran Acer'dan geliyor. Firma yaptığı resmi açıklama ile Aspire One adını verdiği yeni ultra-taşınabilir dizüstü bilgisayarını duyurdu. CrystalBrite LED backlit teknolojisini destekleyen ve 1024x600 çözünürlük desteğine sahip olan 8.9" boyutundaki LCD ekran ile donatılan Aspire One 9.8"x6.7"x 1.14" boyutlarında ve ağırlığı ise 2 pound yani yaklaşık 910 gramın biraz daha üzerinde.


  Aynı segmentte yer alan diğer modeller gibi Intel'in 1.6GHz'de görev yapan Atom işlemcisini kullanan Aspire One üzerinde doğal olarak yine Intel'in 945GSE yonga seti çözümü yer alıyor. Depo sorumluluğu 8GB'lık SSD'ye verilen Acer Aspire One cephesinde 80GB'lık sabit disk opsiyonunun olduğu da belirtiliyor. Öte yandan Linpus Linux Lite işletim sistemiyle gelen versiyonu 512MB DDR2 sistem belleğiyle donatılan Aspire One'ın Windows XP'li versiyonunun 1GB'lık sistem belleği ile desteklendiği belirtiliyor. Dahili CrystalEye internet kamerası, WiFi 802.11b/g modülü ve 5-1 (Secure Digital, MultiMediaCard, Memory Stick, Memory Stick PRO ve xD-Picture) kart okuycusu olan Aspire One çift renkli tasarımıyla da dikkat çekiyor.


  Yılın üçüncü çeyreği içerisinde ilk olarak Beyaz ve Mavi renk alternatifleriyle kullanıma sunulacak olan Aspire One için Acer yılın sonuna doğru Pembe ve Kahverengi alternatiflerini de pazara sunabileceği belirtiliyor. Fiyat noktasında ise Aspire One, 379$'lık baz fiyat üzerinden kullanıma sunulacak.
 2. 2
  ASUDE
  Bayan Üye

  Cevap: Asus Atom işlemcili Eee PC 901 ve 1000 modellerini, Acer da Aspire One'ı duyurdu

  Reklam  Eee PC 901'in aslında temelde Eee PC 900 ile aynı olduğunu, Atom işlemcisini taşıdığını biliyoruz. Tasarım olarak da ufak değişiklikler var.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi